Logu montāžas speciālists aizpilda spraugas ar poliuretāna putām. Svarīgi, lai šī sprauga no ārpuses būtu nosegta.
Logu montāžas speciālists aizpilda spraugas ar poliuretāna putām. Svarīgi, lai šī sprauga no ārpuses būtu nosegta.
Foto: Vova Shevchuk/SHUTTERSTOCK

Risks veselībai un papildu izmaksas nākotnē! Kā pareizi ielikt mājā logus? 0

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Mūsdienīgs logs ir nozīmīga daļa no mājas inženiertehniskajām konstrukcijām. Arī veicot mājas renovāciju, plānotie siltumekonomijas rādītāji lielā mērā atkarīgi no pareizas logu izvēles. Logs ir ilglaicīgs spēlētājs, un tajā tiek ieguldīta krietna nauda. Tomēr, iegādājoties logus, jābūt uzmanīgam, lai nopirktu tieši izvēlēto un neviltos.

Kā neiepirkties

LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
16 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 19
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Lai pārliecinātos par logu atbilstību normatīvo aktu prasībām un cilvēkus pasargātu no maldināšanas, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pastiprināti uzrauga logu tirgu. Šī gada pirmajos mēnešos PTAC veicis klātienes pārbaudes pie 15 komersantiem.

Kontrolpasūtījumam PTAC izvēlējās standarta izmēra daudzdzīvokļu māju logu modeli. Tika pievērsta uzmanība tam, kādu informāciju uzņēmēji sniedz patērētājam par logiem to iegādes procesā, kā arī saņemto logu atbilstībai deklarētajām ekspluatācijas īpašībām (EID). PTAC pārliecinājās, ka lielākajā daļā interneta vietņu nav norādīta skaidra informācija par logu ražotāju vai, izvēloties viena veida logus, piedāvājums tiek atsūtīts par pavisam citu. Turklāt pieprasītā vismaz 50% priekšapmaksa rada situāciju, kurā tiek iegādāts logs, skaidri nezinot tā ekspluatācijas īpašības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbilstoši pastāvošiem noteikumiem logiem ir jābūt nodrošinātiem ar CE zīmes marķējumu un EID loga saņemšanas brīdī. Tomēr, saņemot kontrolpirkumā pasūtītos logus, PTAC konstatēja, ka nesakrīt informācija, kas tika sniegta par logu, to pasūtot, ar piegādes brīdī saņemto.

Logiem netiek izsniegta uz tiem attiecināma EID, nebija informācijas par logu atbilstības novērtēšanu. Netiek sniegta informācija par logu transportēšanu, montāžu, uzturēšanu, kopšanu un sastāvdaļu nomaiņu. Rezultātā PTAC 2021. gada sākumā izbrāķēja vairāk nekā 300 neidentificējamu logu, kurus nav atļauts piedāvāt tirgū.

“Jāsecina, ka iegūt informāciju par logu tehniskajām īpašībām ir sarežģīti – vairākos gadījumos lūdzot informēt par loga īpašībām, tika sniegta informācija, ka tās ir nevajadzīgas vai neeksistē. Tika saņemta arī dokumentācija, kurā īpašības norādītas intervālos, tādējādi liedzot saprast, kādas īpašības būs konkrētajam pasūtītajam logam.

PTAC aicina patērētājus neiegādāties neidentificējamus logus, par kuru īpašībām nav sniegta pilnvērtīga informācija, un atgādina, ka, noslēdzot distances līgumu, patērētājiem ir tiesības atgriezt preci 14 dienu laikā,” norāda PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Neskaidrības ar logiem veidojas to tirdzniecības laikā. Procesā ir iesaistīts ražotājs, starpnieks un klients, kur katram ir savas intereses. Ražotājam – pārdot savu preci, klientam – nopirkt kāroto logu, starpniekam – nopelnīt naudu.

Dažreiz šī vēlme iegūst pārspīlētu formu. Klientam tiek sasolīts viens, ražotājam pasūtīts cits, tādā veidā starpniekam nopelnot gan parasto starpniecības maksu, gan iebāžot kabatā cenu starpību starp augstākas un zemākas klases logiem. Tādēļ, pērkot logu, jāraugās, lai tas atbilstu pasūtījumam.

Tā kā piegādes laikā uzrādītā ekspluatācijas īpašību deklarācija dažreiz var neatbilst realitātei, loga atbilstība jāvērtē, pasūtījuma EID minētas klases salīdzinot ar saņemtās preces CE. Cipariem ir jāsakrīt. Iespējams, vietējais, uz “labo slavu” orientēts ražotājs būs drošāks, stāsta aptaujātie nozares speciālisti.

 

Kas ir EID

Logiem ir vairākas īpašību grupas. Pirmā ir tīri tehniska – izmēri, konstrukcija, izgatavošanas materiāls, furnitūra, stiklu skaits utt. Otra raksturojošā informācija attiecas uz loga ekspluatācijas īpašībām. Iegādājoties logus, vispirms pie speciālista jānoskaidro, kādas ekspluatācijas īpašības logiem nepieciešamas. Kad logi saņemti, uz tiem jāatrodas CE marķējumam un ekspluatācijas īpašību deklarācijai (EID) ar norādītām deklarējamo īpašību klasēm.

Piemēram, dzīvojamai mājai svarīgs ir logu siltuma caurlaidības koeficients (Uw, W/(m2K)). Jo mazāks šis koeficients, jo mazāki siltuma zudumi un mazāk jātērē enerģijas, lai uzsildītu telpas. Ja Uw ir lielāks par 1,10 W/(m2K), logs der drīzāk neapkurināmām telpām vai vasarnīcai.

Tāpat energoekonomiju ietekmē loga gaisa caurlaidības klases (1–4), kas nosaka gaisa daudzumu, kas izkļūs cauri logam, kad tas ir aizvērts. Jo augstāka klase, jo mazāka gaisa caurlaidība un mazāki siltuma zudumi.

Ir arī citi tehniski svarīgi loga parametri. Vēja slodžu izturības klase (1–6) raksturo logu izturību vējā, nodrošinot, ka logi netiek bojāti, tiem nerodas plaisas, rāmja bojājumi un logus var bez bažām atvērt. Jo augstāka klase, jo mehāniski izturīgāks ir logs. Ja logā bieži triecas lietusgāzes, svarīga ir ūdensnecaurlaidība (1A–9A – pilnībā neaizsargātiem vai 1B–7B – daļēji pasargātiem logiem). Jābūt uzrādītai arī ugunsdrošības klasei.

 

Kā pareizi

“Darbs pie loga ražotājam sākas ar tehniskā projekta saņemšanu un tā pārbaudi. Reizēm var nākties izmainīt projektu, pieskaņojot paredzētajai slodzei un plānotajai siltumekonomijai, piemēram, izvēlēties īpaši lielam logam izturīgāku profilu, nekā projektā bija paredzēts.

Izmaiņas tiek saskaņotas ar klientu, un tas saņem precīzi tādu izstrādājumu, kā pasūtīts. Uzņēmums strādā vietējā tirgū, tāpēc tas rūpējas par savu reputāciju un logu ilgtspēju, pēc vienošanās nodrošina logu montāžas darbus ar kvalitatīviem materiāliem un var arī veikt logu apkopi un remontu,” stāsta Arnis Āķis, “AA Energy Windows” valdes priekšsēdētājs, zīmola “Mārupes logi” īpašnieks.

Mūsdienīgam logam ir uzliktas augstas tehniskās prasības siltumnoturībā. Tomēr ar sliktu montāžu pat vislabākais logs nesniegs gaidīto. Kā logu montē? Kad logs ir nopirkts, to ievieto logailā, uzliek uz ķīļiem un ar speciāliem enkuriem nolīmeņo. Spraugai, kas veidojas starp sienu un loga rāmi, jābūt hermētiski aiztaisītai ar blīvējamo materiālu, standarta gadījumā – speciālām putām.

Blīvējamais materiāls nekādā gadījumā nedrīkst samirkt, jo mitrs blīvējums ziemā strauji atdziest un veido aukstuma tiltu, kas savukārt veicinās kondensāta rašanos un pelējuma veidošanos. No ārpuses šuvi var nosegt ar šķidro hidroizolāciju vai speciālu tvaika plēvi. Tikai pareizi iestrādāts logs sniegs gaidīto.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Nepārdomāta izvēle, iegādājoties lētākos logus un pieņemot lētāko montāžas piedāvājumu, lai ietaupītu līdzekļus šobrīd, nozīmē risku veselībai, ilgstošas neērtības logu ekspluatācijā un papildu izmaksas nākotnē. Nozīmīga ir loga montāža.

Lai to kvalitatīvi veiktu, ieteicams procesā iesaistīt vismaz vienu meistaru ar LLDRA montāžas darbu speciālista apliecību. Tāpat asociācija gatava dalīties ar informāciju gan par drošiem logu ražotājiem, gan par sertificētiem montieriem,” iesaka Ivars Buls, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai sniegs no kokiem un krūmiem ir jānopurina? Iesaka dārzniece
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
15 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 13
16 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Pēkšņi sakritušie sniega kalni putniem liek cīnīties par izdzīvošanu. Kā palīdzēt tiem, kas mīt māju tuvumā? 3
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
16 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 19
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
17 stundas
Lasīt citas ziņas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Tradicionālais meksikāņu sautējums “Chili con carne” ar malto gaļu, pupiņām un tomātiem 2
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Dārznieki par sniegu nepriecājas: steidz bradāt un mīdīt dārzu! 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 6
4 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
4 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katru gadu par 10 000 rīdziniekiem vairāk! Galvaspilsētā plāno palielināt iedzīvotāju skaitu 49
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kovids palīdzējis vai tikai sakritība? Kāpēc pandēmijā daudz vairāk ēdam zivju konservus 8
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts ziemeļaustrumos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -25 grādiem 1
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kriminālprocesā meklēs, kurš spēra policistei! Policija pret Gobzemu sākusi 12 administratīvā pārkāpumu procesus 72
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Saulkrastos nozāģēts simtgadīgs mežs, iedzīvotāji sašutuši, vēsta televīzija 51
11 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 19
7 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Daudz labāk nez vai būšot!” Degviela – mazliet lētāka, bet tāpat dārga 1
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 13
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
15 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 9
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Par neatbilstošu riepu stāvokli autovadītāji šķīrušies no tehniskās apskates uzlīmes un pat mašīnas numura zīmes 11
14 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Iznācis rallija kalendārs: neviens cits pasākums Latvijā nav tik bagātīgi un kvalitatīvi ilustrēts
22:55
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
22:51
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
RTU izveido enerģētikas un klimata modelēšanas rīku 2
22:41