Latvijā
Politika

Egils Līcītis: Runči krējumlaižas drusku dabū pa nagiem, bet atkal pošas uz domes vēlēšanām4

Foto: Zane Bitere/LETA

Egils Līcītis. “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Francijas bijušajam premjerministram Fransuā Fijonam piespriesti pieci gadi cietumsoda.

Mesjē Fijons 15 gadu garumā fiktīvi algojis savu lauleni kā palīdzi, bet madāma saskaņā ar tiesas atzinumu praktiski nekādus valstiskus pienākumus neesot veikusi, bet tādā veidā Fijona kundzes algošanai no valsts kases izgrābts gandrīz miljons eiro.

Runcītis gan spirinās pretī un rāda tīras ķepiņas, ka cieš nepatiesi apsūdzēts un tie esot politiskie konkurenti, kas Fijona izejamās kārtas “Armani” glauno uzvalciņu apmētājot ar dubļiem un notašķījot ar darvu, taču tā vien izskatās, ka ekspremjeram nāksies piemērot strīpainās drēbes un pasēdēt kādu laiciņu aiz restēm.

Eiropas Savienības dalībvalstīs nav tradīcijas oficiāli izdalīt sinekūras, ienesīgas vietas, kur nekas nav jādara, radagabaliem, sievām, vīriem, bērniem, tomēr tā notiek.

Tas ir visai rets gadījums, kad amatpersonām par fiktīvas amatvietas radīšanu piešķir bargu cietumsodu, tomēr arī tā notiek.

Latvijā pagāja labs laika cēliens, kamēr valsts līmenī izskauda uzskatu, ka partijas ir darbā iekārtošanas biroji, ka caur piesliešanos politikai jākārto šeftes un jākalkulē shēmas, un līdz galam to, šķiet, nekad neizdosies izskaust. Arvien varai klāt līmēsies visādi politiskie spekulanti.

Bet kur desmit gadus ilgi, sistemātiski un masveidā varēja ērti iekārtoties siltā vietā pats un vēl laulāto draudzeni līdzi iekārtot pie visām ekstrām?

Pareizi, atjautīgais lasītāj! Tā varēja rīkoties “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” pārvaldītajā Rīgas domē un tai piederošajās kapitālsabiedrībās, pilsētas transporta, siltuma, ūdens un citos komunālās saimniecības uzņēmumos, kur klaji varēja saimniekot kā pa savu kabatu.

Kurš deputāts no Rīgas varasvīru šlakas bija jaunāks, izveicīgāks un veiklāks, tas no dažādām vietām pie kases lodziņa ierausa līdz pat 100 tūkstošiem eiro gadā.

Kurš tāds lēnīgāks, ar mazāku apetīti, tas samierinājās ar divtik mazāku summu, pildot grūtos konsultantu, padomnieku, valdes locekļu pienākumus, bieži vien nemaz lāgā nezinādams, kurā adresē attiecīgā organizācija vai uzņēmums atrodas.

Žurnālistiem domes kungi savu pienākumu aprakstu vai nu nemācēja sakarīgi izskaidrot, vai stāstīja kā plezīru – palīdzot organizēt uzņēmuma sporta spēles, dodot vērtīgus padomus un tādā garā.

Lieki teikt, ka profesionāļi attiecīgi pārvaldāmajā nozarē vai konsultējamā uzņēmumā viņi vis nebija. Lieki piebilst, ka neviens nav saskaitījis izputināto un vējā palaisto Rīgas nodokļu maksātāju naudiņu, bet noteikti, ka summa ir daudz lielāka nekā Fijona madāmai notērētais miljoniņš.

Jau pagājušajā rudenī ziņoja, ka Valsts policija izmeklējot 46 epizodes par fiktīvu nodarbinātību dažādos Rīgas pilsētas iestādījumos, un jācer, ka izmeklētājas čūskas skats notur visas šīs kantora žurkas un trusīšus nepieciešamās uzmanības zonā, tikai vai kārtējoreiz lietas apstākļu noskaidrošana neievelkas par ilgu.

Te viss ir kā uz delnas – bija radīta domes deputātu netraucēta piebarošanas sistēma, kur bezkaunīgākie ņēma ne vien paši, bet tiešām ļāva darboties arī dzīvesbiedreņu lakotajiem nadziņiem.

Tas tika darīts, lai, tā teikt, deputāti ivanovi, sidorovi, petrovi neskatās uz mežu, bet nobalso pēc līdakas pavēles. Lai nospiež podziņu, bet par materiālo stāvokli un labklājības līmeni neuztraucas. Par to tiek gādāts.

Sistēmai bija radītājs, aizgādnis un atbildīgais, vārdā Nils Ušakovs. Viņam arī piespriesti pieci gadi. Diemžēl pagaidām ar maģijas palīdzību, ar uzticamu, “Saskaņas” prinča pievilcības spēka un balamutes talanta apburtu vēlētāju devīgu roku tie piespriesti nevis “Hotel Centrale” apartamentos Rīgā pie maizes un ūdens, bet pie Briseles kliņģeriem.

Bet nu, cerams, izmeklēšana par nodarīto postažu Rīgas pilsētā, tās satiksmes uzņēmumā, tūrisma kantorī un citviet turpinās un tiek atklāti jauni fakti. Tā tak nevar būt, ka policijas un KNAB izmeklētāji derīgi vien večiņu baidīšanai.

Saistītie raksti

Atceroties krējumlaižu dzīvi pie taukiem podiem, “Saskaņas” vīri un sievas atkal pošas augustā uz ārkārtas domes vēlēšanām. Daži nošķīrušies alternatīvā sarakstā, un arī “Gods kalpot Rīgai”, jūtot blamāžu, vairs negrib iet vienā kompānijā ar saskaņiešiem.

Negribas ticēt, ka cienījamais cittautiešu vēlētājs atkal izrādīsies par tādu muļķīti ivanušku, kas no visiem piemānāms.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
Latvijas Avīze
Latvijā
Beidzot iespēja atgūt naudu, pļāpīgais prokurors un izdegušie mācītāji. Nedēļas notikumu apskats
47 minūtes
ML
Māra Lapsa
Latvijā
“Mēs esam aizguvuši no vāciešiem pedantisma gēnu un tajā ieslīgstam arvien dziļāk.” Dendrologs Andrejs Svilāns par latviešu daiļdārziem
Intervija 11 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli? 3
Intervija 15 stundas
VK
Vita Krauja
Latvijā
“Mīļie, nu veriet taču vaļā muti!” Operas kora māksliniece Baiba Tērmane, kaut Baldonē ieprecējusies, nu še kļuvusi slavenāka par pašas vīru
13 stundas
IK
Ilze Kalve
Pasaulē
“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā 1
21 stundas