Foto: GETTY IMAGES NORTH AMERICA/ SCANPIX/ LETA

Uldis Šmits: Vai Baidens gatavs pa īstam ķerties pie darbiem? Savulaik panisku rosību Krievijā izraisīja “Putina saraksts”… 9

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Lasīt citas ziņas

 

Pieredzējušais Džo Baidens labi saprot, ka politikā teiktais vārds mēdz būt svarīgs, tāpēc Minhenes drošības konferencē teica to, kas no viņa tika gaidīts. Proti, “Amerika ir atgriezusies” un gatava cieši sadarboties ar “mūsu partneriem Eiropas Savienībā un galvaspilsētām visā kontinentā no Romas līdz Rīgai”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Turklāt, kaut arī tas izklausījās pēc vecas patiesības piesaukšanas, svarīgs bija arī brīdinājums par korupciju, ko Kremlis izmanto, “lai mēģinātu graut mūsu pārvaldības sistēmu”.

“Krievijas līderi grib, lai cilvēki domātu, ka mūsu sistēma ir vēl korumpētāka vai tikpat korumpēta kā viņējā, bet pasaule zina, ka tā nav taisnība, un to zina arī Krievijas pilsoņi”. Taču šoreiz ar vārdiem vien jeb fakta konstatējumu būtu tā kā par maz.

Pēc Minhenes konferences korupcijas tēma guva sava veida turpinājumu Briselē, kur pirms Eiropas Savienības ārlietu ministru sanāksmes (22. februārī) divi visnotaļ informēti Krievijas pilsoņi – Alekseja Navaļnija līdzgaitnieki Leonīds Volkovs un Ivans Ždanovs – kārtējo reizi vēlējās pārliecināt atbildīgās amatpersonas, ka ES sankcijām vajadzētu pakļaut arī Kremļa režīmu barojošos oligarhus.

Tāpat Volkovs preses pārstāvjiem atgādināja nu jau krietni vecās patiesības, ka Putins “ir lielākais korupcijas eksportētājs”, jebkādu piekāpšanos iztēlo par Rietumu vājuma pazīmi, “finansē galēji labējos vairākās Eiropas valstīs”, un, ja šie procesi netiek apturēti tagad, tad vēlāk tas maksās daudz vairāk. Politiskā un materiālo zaudējumu izteiksmē.

Tomēr lēmumu pieņēmēju vairākumu minētie argumenti, šķiet, lāgā neiespaidoja.

Viens no iemesliem – ieceļošanas aizlieguma un citu ierobežojošo pasākumu noteikšanai ir nepieciešams tiesas ceļā neapgāžams pamatojums, bet pierādīt ofšoru labirintos novirzītas netīras naudas atmazgāšanu jeb noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju ir piņķerīgi.

Taču dzirdēts arī viedoklis, ka ES valstīs un to nupat atstājušajā Apvienotajā Karalistē, kur pastāv diezgan stingri pretkorupcijas likumi, attiecīgās uzraudzības iestādes līdz šim nav izrādījušas pārlieku aktivitāti šo tiesību aktu piemērošanā. Par to rūpējas ieinteresēti ļaudis varas gaiteņos.

Galu galā Volkova peltie oligarhi stipri paļaujas uz tiesas neatkarību. Protams, ne jau Krievijā, bet Rietumos, kur atrodas viņu īpašumi un pastāvīgi uzturas tuvinieki, kas Eiropā bauda Cilvēktiesību konvencijas aizstāvību.

Arī Maskava šo Konvenciju ir parakstījusi, taču, saudzīgi izsakoties, neievēro. Patiesībā to demonstratīvi un jau ilgstoši mīda kājām savā likumdošanas un it īpaši tiesvedības praksē.

Turklāt daudzi spriedumi ir klajā pretrunā ne tikai ar Krievijas konstitūciju (pat tās grozītajā variantā), bet arī ar veselo saprātu, un Navaļnijs nebūt nav vienīgais tādējādi organizētas izrēķināšanās upuris.

Nenoliedzami – Krievijas atteikums izpildīt Eiropas Cilvēktiesību tiesas ārkārtas prasību par viņa tūlītēju atbrīvošanu dod pamatu papildu sankcijām.

Taču, konsekventi pieejot, sarakstu pienāktos izvērst krietni plaši un nepiemirst, piemēram, tos, kas acīmredzamu politisku apsvērumu dēļ pavisam nesen piesprieda trīspadsmit gadu ieslodzījumu stingrā režīmā vēsturniekam Jurijam Dmitrijevam.

Vai tos, kuri rīko iebiedējošas paraugprāvas pret Krimas tatāriem anektētajā Krimā.

Visi šie jau pārsvarā zināmie tiesātāji itin pašaizliedzīgi apkalpo represiju mašinēriju.

Gluži tāpat kā Krievijas Izmeklēšanas komitejas un vēl dažu “tiesībsargājošo” iestāžu priekšnieki, kuru iekļaušana ES sankciju sarakstā esot apspriesta un par to Briselē panākta politiska vienošanās. Labi saprotot, ka ierobežojošie pasākumi viņus sevišķi neierobežos.

Ir cilvēki, un ne tikai par oligarhiem dēvētie vien, kurus Rietumu uzliktās sankcijas varētu uztraukt daudz vairāk.

Atcerēsimies ASV Kongresa 2017. gadā pieņemto, bet Baltā nama faktiski sabotēto likumu, kas, starp citu, uzdeva kompetentajiem dienestiem noskaidrot un publiskot to personu loku, kuras bagātinājušās, pateicoties Putina labvēlībai. Ar varbūtēju perspektīvu iesaldēt viņu aktīvus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas izraisīja panisku rosību Krievijas valdošajās aprindās, un rezultātā “mūsu Trampa” administrācija laida klajā virspusēji sastādītu nekam nederīgu “Putina sarakstu” bez jebkādām juridiskām sekām.

Baidenam ir iespējas šo kļūdu labot, ja viņš pa īstam ķersies pie darbiem. Apliecinājumam, ka Amerika ir atgriezusies. Tikmēr Eiropai nevajadzētu pārāk tālu aizklīst no pašas sludinātajiem principiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
“Potenciāli šeit kaut kas noteikti briest…” Rajevs par jaunumiem Ukrainā
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Lasīt citas ziņas
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
Kārlis Streips: Attiecībā uz Somijas lēmumu par iestāšanos NATO man prātā stāv vārds Schadenfreude – priecāties par cita cilvēka nelaimi
Nedēļa iesāksies ar mākoņainām debesīm, bet ievērojami nokrišņi nav gaidāmi
VIDEO. “Objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks.” Valsts prezidents pauž pārliecību par Uzvaras pieminekļa demontāžu
Fotogrāfiju izstāde par Ukrainas kara ikdienu pārvietota uz laukumu pretī Krievijas vēstniecībai
08:35
Kārlis Streips: Attiecībā uz Somijas lēmumu par iestāšanos NATO man prātā stāv vārds Schadenfreude – priecāties par cita cilvēka nelaimi
08:16
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
08:11
Saļodzījies ministres krēsls, Ziedojumu straume, Vējainākā Eiropas kultūras galvaspilsēta. Nedēļas notikumu apskats
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Rīgas dome vēršas tiesā pret būvnieku karteļa dalībnieci “Velvi” par 4 miljonu eiro piedziņu
Bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris grib izpirkt Bondara parādu “Krājbankas” lietā, vēsta raidījums
Portāls LA.LV šodien piedzīvoja kiberuzbrukumu
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Stoltenbergs: NATO paplašināšanās procesā nav gaidāmi šķēršļi
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Anda Līce: Jau divdesmit gadus baidot pasauli ar kodolraķetēm, viņš pats līdz smieklīgumam baidās no nāves
Kas patiesībā notika ar Staļinu? Ko vēl mūsdienās slēpj Krievijas noslepenotie dokumenti?
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Arhitekts Andis Sīlis: Latvijas influencere lepni stāsta, ka nav izlasījusi nevienu grāmatu. Par kādām vērtībām var būt runa?
Ščerbatihs: Ienaidnieks ir valdība, jo viņi ir izdarījuši visu, lai mums šeit būtu grūti dzīvot
VIDEO. Andrim Kivičam Latvijā pārtikas cenas šķiet smieklīgas: “Vai tiešām tās ir cēlušās?”
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Cīņa ar latvāņiem nav bezcerīga
VIDEO. Atbalstot Ukrainu un tās tautu, “Citi zēni” iedziedājuši ukraiņu dziesmas “Stefania” kaverversiju
Planētas sola veiksmi visā, kas attiecas uz attiecībām! Horoskopi no 16. līdz 22.maijam