Bizness

Saglabājas mērens patēriņa cenu pieaugums0

Foto – LETA

Cenu pieaugums šā gada martā ir līdzīgs kā iepriekšējos gados, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas eksperte Ieva Šnīdere.

Viņa norādīja, ka pirms gada martā patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,6%, 2011.gada martā – par 0,7%, 2010.gada martā – par 0,5%. Savukārt straujās izaugsmes gados martā cenu līmenis auga par vairāk nekā 1%.

“Beidzoties sezonas izpārdošanām, šogad martā cenu pieaugumu galvenokārt noteica apģērbu sadārdzināšanās, kas pārsniedza sezonālo izmaiņu līmeni, un cenu pieaugums bija divas reizes augstāks nekā gadu iepriekš un visstraujākais cenu pieaugums martā pēdējo desmit gadu laikā. Cenas apģērbiem un apaviem martā palielinājās par 7,4%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,4 procentpunktiem,” atzina Šnīdere.

Par 0,1 procentpunktu kopējo patēriņa cenu līmeni ietekmēja pārtikas sadārdzināšanās, kam cenas mēneša laikā pieauga par 0,4%. “Pasaules pārtikas cenas kopš 2012.gada oktobra samazinās un 2013.gada februārī bija par 3% zemākas, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri,” piebilda eksperte.

Pēc viņas teiktā, šā gada martā vērojamais pasaules naftas cenu samazinājums atspoguļojas arī Latvijas degvielas cenās. Martā bija vērojams degvielas cenu kritums par 1,3%, kas par 0,1 procentpunktu samazināja kopējo patēriņa cenu līmeni. Pārējās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības martā būtiski neietekmēja kopējo cenu līmeni.

“Arī turpmāk patēriņa cenu izmaiņas Latvijā lielā mērā būs atkarīgas no cenu tendencēm pasaulē. Ekonomikas ministrija (EM) prognozē, ka kopumā 2013.gadā sagaidāma mērena cenu dinamika 1,5% robežās, un cenu izmaiņas būs tuvas sezonālo svārstību līmenim,” atzina Šnīdere.

Jau ziņots, ka patēriņa cenu līmenis šā gada martā, salīdzinot ar 2012.gada martu, palielinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Precēm cenas pieauga par 0,3%, bet pakalpojumiem nemainījās.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām šā gada martā, salīdzinot ar pagājušā gada martu, bija cenu kāpumam pārtikai, kā arī cenu kritumam transporta precēm un pakalpojumiem, sakaru pakalpojumiem.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 1,5%.

Informācija par patēriņa cenu indeksu 2013.gada aprīlī tiks paziņota 10.maijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ekonomika
Dabasgāzei – vēsturiski zemākā cena. Vai tai sekos arī tarifi? 1
4 dienas
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“H&M” veikali Latvijā pārtraukuši lietotā apģērba pieņemšanu. Veikalu tīkla pārstāvji skaidro situāciju
5 dienas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgas ostā pārvadājumus uzsāk jauna prāmju līnija “Baltic Link” 2
5 dienas

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
“Esmu optimists, lai gan depresīvs.” Pēdējā saruna ar mūžībā devušos Paulu Bankovski žurnālā “Mājas Viesis”
Intervija 5 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Jūs, meitiņ, palaistiet ar kokakolu, sālsūdeni vai sodas ūdeni.” Saruna ar zāļu sievu un Cēsu pils dārznieci Līgu Eglīti
Intervija 6 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
1940. gada jūnijā valsts vadītājs Kārlis Ulmanis atradās ļoti sarežģītā situācijā. Vai Latvija varēja pretoties? 5
10 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Satiksmes sodi – jūlija jaunumi. Vai lielāki maksājumi dos efektu, ja nav nodrošināta soda neizbēgamība? 1
6 stundas
SK
Skaties.lv
Laukos
Zemnieks ierauts traktortehnikas krāpnieku shēmā. Kāds traktora gribētājs jau zaudējis 1800 eiro
1 stunda