Foto: Gatis Dieziņš/LETA

Sāk izstrādāt valsts valodas politikas jaunās pamatnostādnes 0

Piedaloties nozares ekspertiem un sadarbības partneriem, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piektdien sāka diskusiju, kas iecerēta par pamatu valsts valodas politikas pamatnostādnēm 2021.- 2027.gadam, aģentūru LETA informēja IZM Komunikācijas nodaļā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts?
RAKSTA REDAKTORS
“Viņiem ir advokātu aizmugure, par kādu es pat sapņot nevaru!” Darbavieta nelikumīgi sagrauj Baltkrievijas pilsones gadiem veidoto dzīvi Latvijā 25
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu 78
Lasīt citas ziņas

IZM norāda, ka mērķtiecīga rīcība valsts valodas nostiprināšanā būtiski palielinās laikā, kad latviešu valodai jāsaskaras ar digitālās vides, mākslīgā intelekta un citiem globalizācijas izaicinājumiem.

Kā šodien sarunas laikā norādīja eksperti, valodas politikai pašlaik vairāk jākoncentrējas ne tik daudz uz valsts valodas aizsardzību, cik uz attīstību, lai nodrošinātu kvalitatīvu valodas lietojumu ārējās vides ietekmē, respektējot arī izlokšņu, latgaliešu rakstu valodas un lībiešu valodas attīstību. Tāpat būtiski veicināt jauniešu interesi par savu dzimto valodu, tās dziļāku iepazīšanu un mūsdienīgu apguvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir svarīgi, lai valodas jaunā politika būtu vērsta uz sabiedrības iesaisti, mūsdienīgām, jaunatni uzrunājošām aktivitātēm un tehnoloģijām. Ir mērķtiecīgāk jāizmanto digitālie rīki valodas terminoloģijas, vietvārdu, citu datos balstītu pētījumu un mācību procesa nodrošināšanai,” sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Diskusijas laikā tika uzsvērti vairāki apstākļi, kas ietekmē valodas attīstību, tostarp attieksmes maiņa, komunikācija un sabiedrības līdzdalība, kā arī mazākumtautību iesaiste, terminoloģijas attīstība un nostiprināšana. Tāpat tika norādīts, ka pietrūkst būtiska resursa datos balstītai valodas pētniecībai un projektos sasniegto valodas pētījumu rezultātu nostiprināšanai, norādīja IZM pārstāvji.

Sanāksmē piedalījās IZM, Tieslietu ministrijas, Kultūras ministrijas, Labklājības ministrijas, Latviešu valodas aģentūras, Valsts valodas centra, augstskolu un citu institūciju pārstāvji, kas bijuši līdz šim iesaistīti valsts valodas politikas īstenošanā. Plānots, ka jaunās pamatnostādnes, kas iezīmes valsts valodas politikas mērķus, uzdevumus un īstenojamos pasākumus, pēc vairākām diskusijām sabiedriskajai apspriešanai tiks nodotas jūnijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.