Muižas dārznieka nama neparastā vēsture

“Sākumā vīns darīts tikai no āboliem, kas nākuši no vecvectēva stādītajām ābelēm!” Kā Vents un Rūta 300 senā pagrabā darina gardu sidru 16

Vivanta Volkova, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Lasīt citas ziņas

 

Ogres novada Lēdmanes pagasta Krapes muižā līdzās parkam uzkalnā slejas skaists nams, par kuru rūpējas kādreizējā saimnieka trīs mazmeitu ģimenes. Mājas pagrabos, kas ir 300 gadu seni, jau daudzus gadus raudzējas vīns un sidrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savai vīna darītavai Vents Grīnbaums devis vārdu “Lauskis” – par godu vecvectēvam Vilim Lauskim, Latvijā pazīstamam augļkopim, kura sasniegumi augkopībā novērtēti ar Triju Zvaigžņu ordeni un kurš iesācis saimniekot Krapē.

Godalgotais dārznieks

Vilis Lauskis jaunībā sapņoja kļūt par dārznieku, tāpēc viņš devies par mācekli dažādu muižu dārzos, tostarp arī Pēterburgā, kur pēc tam jau pats skolojis jaunos dārzniekus. Latvijai iegūstot neatkarību, atgriezās dzimtenē un sāka strādāt par pasniedzēju Bulduru Dārzkopības vidusskolā (bijis arī direktors).

Pēc agrārās reformas, kad vācu muižnieku zemes tika sadalītas jaunsaimniecībās, Vilis Lauskis iegādājās bijušo Krapes muižu, kur tobrīd dzīvoja muižas dārznieks. Vilis Lauskis Krapē veica dažādus eksperimentus – veidoja punduru un mākslīgo formu augļukokus, skatījās, kā te iedzīvojas svešzemju kultūras, tostarp vīnogas un graudaugi. Viņš vadīja arī savu koku skolu – audzēkņi mācījās pavairot, audzēt un veidot augļukokus un ogulājus, kā arī krāšņumkokus un krūmus. Savu izaudzēto ābolu šķirni V. Lauskis nosaucis par godu šai vietai ‘Krapes Cukuriņš’.

Kad sākās izsūtīšanas, Vilis tika pabrīdināts, lai pats atdod visu kolhozam, ja vēlas izvairīties no izsūtīšanas. Saimniekam palika vien māja, mazā kūtiņa, kur turēja aitas un vistas, piemājas dārziņš un maziņa siltumnīca pie mājas, kur turpināja audzēt vīnogas.

 

Trejmeitiņu dārzs un nams

90. gados Lausku pēcteči atguva agrākās lauksaimniecības zemes, ģimenes centās audzēt visdažādākās lietas, sākot ar upenēm un beidzot ar cukurbietēm. Vasaras allaž ritēja Krapē, savukārt Rīgā visu trīs māsu ģimenes sadzīvoja vienā lielā mājā Torņakalnā, ko cēlis otrs vecvectēvs. Drīz vien bija jāatzīst, ka liela saimniekošana, dzīvojot Rīgā, nav rentabla.

 

Krapes āboli pārtop sidrā

Lausku saimniecībā divos hektāros aug ābeles un upenes. Vents studējis kinorežiju un psiholoģiju, prātojis ar vīnu taisīt biznesu, lai nav jādomā, kā ar filmām nopelnīt naudu. Pirmos gadus vīns darīts tikai no āboliem, kas nākuši no vecvectēva stādītajām ābelēm.

Vents kopš bērnības atceras lielos stikla balonus pītos grozos – gan mamma, gan vecmamma mācējušas brūvēt vīnu. Kopā ar draugiem nolēmuši pamēģināt kaut ko uztaisīt no āboliem un braukuši lūkot, kā to dara tobrīd Latvijā vienīgajā vīna darītavā pie Pļaviņām.

Tad Krapes mājas virtuvē visi graizīja ābolus, darbojās ar mazo sulu spiedi un, nopirkuši “Bioefekta” vīna raugu mazā pudelītē, ielika raudzēties 20–30 litrus: “Palaimējās, ka bijām ļoti nepacietīgi un jau pēc diviem trim mēnešiem pagaršojām – bija sanācis salds dzēriens ar efektu, grādu gan tam bija ļoti maz. Patiesībā tas nebija beidzis rūgt, bija notikusi tikai pirmā aktīvā fāze, tādu puszaļu arī izdzērām – garšoja labi.

Nopriecājāmies un nolēmām, ka jāatkārto. Tā izveidojās tradīcija, ka katru gadu savācās draugi, taisījām lielās ābolu talkas, divas dienas lasījām un spiedām sulu. Izdomājām jaunas tehnoloģijas, tēvs sponsorēja manu pirmo ābolu smalcinātāju un spiedi, apjomi ar katru gadu auga, līdz vienugad izspiedām ap 300 litriem. Sapratu, ka nav tik daudz draugu, kas to visu varētu nodegustēt – tā nodibināju savu uzņēmumu, uzrakstīju LEADER projektu “Ziedzemei”, lai saņemtu Eiropas finansējumu. Vajadzēja papūlēties arī nokārtot licenci alkohola ražošanai.”

No āboliem Lausku vīna darītavā lielākoties top sidrs, vīns raudzējas no upenēm, rabarberiem, cidonijām, avenēm, labs karst­vīns sanācis no aronijām un upenēm, pievienojot garšvielas, izmēģināts arī pieneņu vīns ar ingveru, mandarīnu mizām – garša interesanta un procesa laikā mainās. Vents teic, ka viņam nepieciešams skats no malas un labākā degustētāja esot dzīvesbiedre Rūta Labrence.

Rūta atceras, ka jau divas tonnas vīna agrāk šķita milzīgs apjoms, bet šogad pagrabos ir ap 13 tonnām, kas nonāks Rīgas krodziņos, tirdziņos un degustācijās Krapē. Nu jau jādomā, kā pārorganizēt pagraba platību, spriež Vents, jo visam vairs nepietiek vietas: vai nu degustācijas zāle jāpārvieto, vai arī raudzēšanas telpām jāatrod citas platības.

 

Vīna pagrabā arī spoki

Mūra namam, kur tagad vasarās atpūšas un rosās Lauska pēcteči, 2018. gadā aizsākās renovācija. Atrokot pamatus, līdzās ēkai atklājās pamatu vieta, kur kādreiz bijusi koka piebūve, arī zem pagalma turpinājušies pagrabi. Uzaicinājuši arī restauratori, kura apliecināja, ka, spriežot pēc ķieģeļu izmēriem un arhitektūras, pamatu un pagrabu mūrējumam varētu būt vismaz 300 gadu.

Vecmāmiņa labprāt stāstījusi, ka bijusi slepena pazemes eja, kas vedusi uz jauno kungu māju Krapes muižas parkā, bet nez vai šī versija ir reāla. Vents stāsta, ka ēkas ziemeļu pusē atracis mūrējumu, kas pirmajā brīdī šķitis kā mazs noslēpumains pagrabiņš vai vecmāmiņas pieminētā eja, taču izrādījās, ka tā ir tualetes bedre – tas, ka mājā bijusi tualete 300 gadu senā pagātnē, liecina par iemītnieku turīgumu.

Vietējie vecie ļaudis zinājuši stāstīt, ka sākotnēji šī ir bijusi muižas kungu māja – tam ir daudzas liecības, piemēram, istabās ir gandrīz 4 m augsti griesti. Māja agrāk bijusi citāda – muižkundze nav gribējusi dzīvot mūros, tāpēc uzcelta koka piebūve, kas ugunsgrēkā nodegusi.

Pēc ugunsnelaimes ēka vairs nav atjaunota kā kungu māja, tajā atļauts dzīvot dārzniekam. Muižas parkā jaunais kungu nams celts 1910. gadā pēc arhitekta V. Bok­slafa projekta, tomēr drīz vien sagrauts Pirmā pasaules kara laikā.

Dārznieka namam, kādreizējai kungu ēkai, bijusi arī liela stiklota veranda, pēc vecmāmiņas teiktā, pat stikla gaitenis, kas māju savienojis ar saimnieces ziemas dārzu. Tagad tā vietā ir liels šķūnis, kam ziemeļu pusē ir mūra siena, arī konstrukcijas ar jumta plaknes slīpumu dienvidu virzienā norāda, ka te varēja būt oranžērija.

Tīrot un remontējot lielo pagrabu, ne reizi vien pārņēmušas dīvainas baisas izjūtas par kaut kā klātbūtni. Uz vienas sienas apmetuma bijuši tādi kā milzīgi nagu skrāpējumi – varētu domāt, ka kāds nezvērs centies uzkārpīties līdz lodziņam mūra augšpusē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vents teic, ka agrāk māja bijusi spoku apdvesta, ko īpaši izjutuši bērni, dažs pat redzējis no parka nākam ģimeni, kas izskatījusies kā augšāmcēlusies no trūdiem. Arī mājas bēniņos bija dzirdēti soļi, pat racionāla prāta vīrieši, kas netic spokiem, kļuvuši domīgi.

Paaicinājuši no Lēdmanes baznīcas priesteri, lai iesvēta māju – nu jau kļuvis mierīgāk, teic Vents, iespējams, mirušajām dvēselēm, kas te klīdušas, izdevies atbrīvoties. Tās gan šķitušas labdabīgi noskaņotas, tomēr labāk, lai mirušie mājo savā valstībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Kad gribas ko izcilu un sātīgu: skābētu kāpostu zupa
Latvijas realitāte – katram pašam jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināts būsi vecumdienās
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
FOTO. Drāma aristokrātu ģimenē: miljonu mantiniece uz ielas dzemdē bērnu un pazūd mīklainos apstākļos 8
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 195
Lasīt citas ziņas
Smejies vai ne – ja negribi nokrist uz slidena ceļa, jāstaigā kā pingvīnam!
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 15
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”? 7
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus?
“Izlietot līdz” un “ieteicams līdz” – kā atšķiras uzraksti uz iepakojumiem? 3
Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti? 99
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Tanku piegāde Ukrainai var notikt jebkurā brīdī – Vācija apstiprinājusi “Leopard 1” piegādi no rūpnīcu krājumiem
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
Matroškas, degvīns un pat Čeburaška: Artūrs Mednis nosauc populāras lietas, kuras patiesībā krievi “nozaga” citām tautām 13
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
13:52
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
13:16
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
13:00