“Šajā reizē sods ir par bargu,” SEPLP locekle par portāla sodīšanu vārda “deportācija” dēļ 18

Šajā reizē Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums par 8500 eiro soda piemērošanu portālam “Tvnet” ir par bargu, uzskata Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekle Sanita Upleja-Jegermane.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

TV24 raidījumā “Preses klubs” viņa sacīja, ka šis sods portālam ir par bargu. Viņa nesaskata tur administratīvo pārkāpumu, taču atzina, ka tas bijis milzīgs ētikas un žurnālistikas kvalitātes pārkāpums, kuru būtu jāvērtē mediju ētikas padomei.

Upleja-Jegermane pastāsta, ka iepazinusies ar NEPLP lēmumu un noskatījusies šīs intervijas fragmentus. Viņa norāda, ka raidījuma viesis ļoti apzināti lietojis vārdu “deportācija”. Viņš uzsvēris, ka Latvijā tiekot gatavots pirmais masu deportāciju vilnis, zinot, kādu reakciju tas var izraisīt Latvijā. Viņasprāt, žurnālistu pienākums bija pateikt, ka šādi nevar runāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas ir tas, kur es redzu problēmu,” Upleja-Jegermane skaidroja, piebilstot, ka šī problēma ir risināma pašregulācijas veidā – mediju ētikas padomē.

Jau vēstīts, ka NEP) lēmumu par 8500 eiro soda piemērošanu portālam “Tvnet” nepārskatīs, pavēstīja padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Viņš skaidroja, ka lēmums ir pieņemts administratīvā procesa kārtībā un SIA “Tvnet grupa” administratīvā pārkāpuma procesa izskatīšanas laikā ir daļēji atzinusi savu vainu, kas ir attiecīgi fiksēts. “Savukārt jau pēc sēdes publiski izplatītie uzņēmuma paziņojumi ir absolūti pretēji tam, ko “Tvnet grupa” teica administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanas laikā,” sacīja Āboliņš.

Neskatoties uz NEPLP lēmumā teikto, NEPLP padomes priekšsēdētājs interpretēja, ka sods neesot piemērots par vārda “deportācija” lietošanu, bet gan par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma normas pārkāpumu.

Citējot likumu, Āboliņš norādīja, ka tas paredz, ka elektroniskie plašsaziņas līdzekļi nodrošina, lai fakti un notikumi raidījumos tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, veicinot viedokļu apmaiņu un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem. Komentārus un viedokļus atdala no ziņām un nosauc viedokļa vai komentāra autoru. Informatīvi dokumentālajos raidījumos un ziņu raidījumos fakti tiek atspoguļoti tā, lai apzināti nemaldinātu auditoriju.

Āboliņš izteicās, ka līdzīgas normas tiek ievērotas arī citās Eiropas Savienības valstīs, un šajā ziņā Latvija nav unikāls gadījums.

NEPLP kā likumu uzraugošai iestādei neesot tiesību izvēlēties, kurus likuma pantus pildīt un kurus nepildīt, un šajā gadījumā likumdevējs ir skaidri noteicis un uzdevis NEPLP šādu funkciju pildīt un uzraudzīt šīs likuma normas ievērošanu, sacīja Āboliņš.

NEPLP padomes priekšsēdētājs arī atzīmēja, ka padome minēto likuma normu savas pastāvēšanas laikā ir piemērojusi tikai ārkārtas gadījumos – kopumā vienpadsmit reizes, un piecos gadījumos piemēroti naudas sodi. “Turklāt šajā gadījumā NEPLP nebija nekādu iespēju sodu nepiemērot, jo pats uzņēmums daļēji atzina vainu veiktajā pārkāpumā,” apgalvoja Āboliņš.

Tāpat viņš apgalvoja, ka sods “Tvnet” nav piemērots tikai par Saeimas opozīcijas deputāta Alekseja Rosļikova (“Stabilitātei”) izteikumiem, jo viņa teiktajam esot pievienojušies arī žurnālisti, kuri viņa teikto vairākas reizes atkārtojuši jau kā pašu teikto. “Tā savukārt ir redakcionālā atbildība, kura ir jāuzņemas ikvienam Latvijas elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim,” klāstīja Āboliņš.

Lai arī NEPLP kompetencē neietilpst vērtēt iespējamus Krimināllikuma pārkāpumus, Āboliņš apliecināja, ka gan par raidījumā izskanējušo, gan par NEPLP saņemtajos Latvijas Okupācijas muzeja, Valsts arhīva un biedrības “Publiskās atmiņas centrs” atzinumos norādīto informāciju NEPLP ir informējis Valsts drošības dienestu.

LETA jau rakstīja, ka NEPLP piemērojusi 8500 eiro administratīvo sodu “Tvnet” par, tās ieskatā, nepareizu vārda “deportācija” lietošanu. Turklāt šo vārdu lietojis nevis pats medijs, bet intervējamais Saeimas deputāts.

“Tvnet grupas” galvenais redaktors Toms Ostrovskis aģentūrai LETA norādīja, ka šāda NEPLP rīcība grauj Latvijas demokrātijas pamatus. Medijs NEPLP lēmumu pārsūdzēs tiesā.

Pārkāpums noticis “Tvnet” krievu valodas versijas raidījumu ciklā “Kto vam platit?”/”Кто вам платит?” (“Kurš jums maksā?”), kur intervēts Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs (“Stabilitātei!”).

Par NEPLP lēmumu bažas izteikuši vairāki politiķi un nozares organizācijas. Cita starpā NEPLP tiek pārmests, ka lēmums par soda piemērošanu apdraud vārda brīvību un demokrātijas pamatprincipus, tāpat padome tiek aicināta pārskatīt pieņemto lēmumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

SIA “Tvnet grupa” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2021.gada 1.maija līdz 2022.gada 30.aprīlim, bija 3,74 miljoni eiro, kas ir par 33,1% vairāk nekā gadu iepriekš, kā arī kompānija guva peļņu 193 717 eiro apmērā pretstatā zaudējumiem gadu iepriekš.

“Tvnet grupa” pieder Igaunijā reģistrētajai AS “Postimees Grupp”, kas iekļaujas holdingā “MM Grupp”, kura akciju kontrolpakete pieder Igaunijas uzņēmējam Margusam Linnamē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Lasīt citas ziņas
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Slovākijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi pret palīdzību Ukrainai noskaņotā partija
18:40
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
18:33
Judins par tiesiskās palīdzības līgumu ar Krieviju: Labāk dzīvot bez tāda līguma
18:10
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Šogad krituši apjomīgākā pasūtījuma uz mājām rekordi. Kāds bijis lielākais pirkums?
Saruna ar Latvijas hokeja izlases aizsargu Jāni Jaku: “Galvenais ir daudz strādāt”
IDB rosina apsūdzēt Rīgas pašvaldības policistu par nepamatotu vardarbību pret privātpersonu