NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.
NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.
Publicitātes foto

NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību 54

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP) lēmums par Krievijas neatkarīgā kanāla “Doždj” (“Дождь”/”TV Rain”) apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi, ceturtdien Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti 98
Lasīt citas ziņas

Skaidrojot notikumu attīstību, Āboliņš norādīja, ka NEPLP sākotnēji palīdzēja “Doždj” tikt pie apraides atļaujas, palīdzot, piemēram, ar juristu konsultācijām un vienojoties par latviešu valodas celiņa nodrošināšanu, kas ārvalstu medijiem Latvijā jānodrošina atbilstoši regulējumam.

Viņš uzsvēra, ka NEPLP pilnībā uzņemas atbildību, ka sākotnēji šis celiņš netika nodrošināts, taču vienošanās paredzēja, ka tas tiks ieviests līdz septembrim.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pēcāk “Doždj” pārstāvji pauduši, ka latviešu valodas skaņu celiņu neplāno ieviest agrāk par 2024.gadu.

“NEPLP, pirmkārt, ir regulators, kura uzdevums ir uzraudzīt, kā mediji ievēro likumu, un šis ir viens no nopietnākajiem likuma pārkāpumiem, ko vispār medijs var pieļaut,” sacīja Āboliņš, piebilstot, ka valodas celiņš ir viens no apraides atļaujas pamata nosacījumiem.

Tāpat viņš sacīja, ka NEPLP varēja “TV Rain” uzlikt sodu 10 000 eiro apmērā par katru dienu līdz tā darbības izbeigšanai, jo prasība netika īstenota ar demonstratīvām atrunām, ka “viņi to nedarīs”.

Otrs pārkāpums, kā norādīja Āboliņš, bija Krimas atspoguļošana kartē Krievijas teritorijas sastāvā, par ko tika ierosināta arī administratīvā lieta. “Doždj” galvenais redaktors Tihons Dzjadko NEPLP esot norādījis, ka, viņa ieskatā, tā ir neliela tehniska kļūda, kuru nav nepieciešams labot.

Tikmēr par trešo pārkāpumu, kas saistīts ar “Doždj” aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai, pēc Āboliņa teiktā, NEPLP paskaidrojumus vairs nav prasījis.

“Kritiskā masa un viss šis te pārkāpumu kopums bija sasniedzis tādu līmeni, ka lēmums vairs nevarēja būt savādāks un arī šajā gadījumā likums mums neprasīja viņiem prasīt vairs neko,” norādīja Āboliņš.

Pēc viņa teiktā, arī Valsts Drošības dienests vēstulē NEPLP norādījis, ka konkrētā raidījuma saturs rada apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai kopumā.

Āboliņš sacīja, ka šādas darbības liecina par sistēmisku Latvijas likumu ignorēšanu, turklāt medija attieksme pret savām kļūdām un pārkāpumiem nav pieņemama.

Vienlaikus NEPLP vadītājs uzsvēra, ka Latvijas ir tiesiska valsts un “Doždj” var vērsties tiesā, lai lēmumu apstrīdētu.

Komentējot jau esošās tiesvedības, Āboliņš pauda, ka NEPLP saņēmis vēstuli, ka “Doždj” pārsūdzējis tiesā lēmumu par valodas celiņa nenodrošināšanu, pamatojoties uz šaubām par to, vai Latvijas likumi tiešām prasa šāda skaņu celiņa ieviešanu, kā arī norādot, ka prasība pēc šāda valodas celiņa ieviešanas nostāda mediju ekonomiski neizdevīgā situācijā.

Reklāma
Reklāma

Viņš arī sacīja, ka neiebilst pret tiesvedību, taču šādi precedenti liecina par plašāku attieksmes problēmu. Ar citiem ārvalstu medijiem Latvijā šādas problēmas neesot.

Taujāts par to, vai apraides anulēšana varētu tikt pārskatīta, ja tiesa atzīs skaņu celiņa neesamību par mazbūtisku, Āboliņš šādu iespējamību noraidīja.

“Ja katrs no šiem pārkāpumiem būtu izdarīts kā atsevišķa vienība, tā būtu pilnīgi cita situācija, bet mēs pašlaik runājam par pārkāpumu kopumu īsā laikā,” uzsvēra NEPLP priekšsēdētājs.

Vaicāts par “Doždj” pieejamību platformā “Youtube”, Āboliņš norādīja, ka NEPLP ir izsūtījis vēstuli ar aicinājumu uzlikt ģeobloku, kas liegtu piekļuvi kanālam Latvijā, taču “Youtube” lēmuma pieņemšanas procesu un īstenošanas gaitu padome ietekmēt nevar.

Jau vēstīts, ka NEPLP nolēma anulēt apraides atļauju “Doždj”. Lēmums stājās spēkā naktī uz ceturtdienu, kad “TV Rain” bija jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā. Taču, kā novēroja aģentūra LETA, ceturtdien no rīta “TV Rain” kanāls un tā saturs platformā “Youtube” Latvijas teritorijā vēl bija pieejams.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.