Mangaļu zvejas osta mūsdienās.
Mangaļu zvejas osta mūsdienās.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Nākotnes Rīgas industriālais “piedēklis”. Pirms 60 gadiem Mangaļsalu pievieno galvaspilsētai 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Pirms 60 gadiem Latvijas PSR Augstākās padomes Prezidijs izdeva dekrētu par Rīgas pilsētas un Rīgas rajona administratīvi teritoriālo robežu grozīšanu, pievienojot Mangaļu ciema zvejnieku kolhoza “9. maijs” un Mangaļsalas teritoriju Rīgas pilsētai.

Vēsturiski Mangaļi allaž bija zvejnieku ciems, kurā 20.–30. gados parādījās arī vasarnīcu rajona iezīmes, taču šīs Mangaļsalas daļas attīstībā 20. gadsimta 50.–60. gados svarīgu lomu spēlēja apstāklis, ka šeit tikai veidota zvejnieku kolhoza “9. maijs” tāljūras zvejas bāze un paralēli tai sākās arī intensīva būvniecība.

CITI ŠOBRĪD LASA
60. gados Mangaļsalu sāka uzskatīt par perspektīvu rūpnieciskās apbūves zonu, sava veida nākotnes Rīgas industriālo “piedēkli”.

Ar rūpnīcām šo kluso vietu tomēr neapbūvēja. Kolhozs “9. maijs” padomju gados zēla un plauka, jo pieprasījums pēc zivīm PSRS bija milzīgs. 80. gadu vidū kolhoza uzņēmumos strādājošo skaits sasniedza 1700, no kuriem ap 400 gāja jūrā. “9. maija” kuģi darbojās Atlantijā, un nozveja tajā laikā bija 20 000 tonnu gadā.

Jaunie laiki gan patrieca no pussalas mežiem Krievijas armiju, kas savas bāzes Mangaļsalā pameta 1993. gada augustā, taču zvejniecībai tie nebija labvēlīgi.

Lielā flote izputēja. Mūsdienās zvejniecības tradīcijas iespēju robežās turpina Mangaļsalas zvejnieku kooperatīvā sabiedrība “Vecdaugava”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.