Foto: Fotolia

“Šis cipars ir satraucošs.” PTAC pastāsta par situāciju ar nebanku kreditēšanu 0

Nebanku kreditētāju izsniegto aizdevumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā pieaudzis par 7%, savukārt ierosināto parādu piedziņas lietu skaits sasniedzis 1,29 miljonus, ceturtdien preses konferencē informēja Patērētāju Tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. “Mani, 71 gadu vecu buku, neviens nemācīs!” Drāma ap Andra Bērziņa lomu izrādē vēršas plašumā 1
Krievijas televīzijā parāda karti ar valstīm, kuras Putins varētu apbruņot, lai uzbruktu “jutīgiem mērķiem” Rietumvalstīs 196
Kokteilis
Radošs, īgns, ambiciozs vai egoistisks: ko par tavu raksturu atklāj dzimšanas mēnesis?
Lasīt citas ziņas
Viņa sacīja, ka pērn spēkā bija licences 62 nebanku kreditētājiem, no kuriem 57 izsniedza jaunus kredītus.

Tā dēvēto “ātro” kredītu sniedzēji bija 23, patēriņa kredītus izsniedza 18 komersanti, vienlaikus darbojās 16 lombardi, 13 hipotekārie kreditētāji un 15 līzinga sniedzēji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā gadā no jauna izsniegto kredītu apmērs par 7% – no 587,06 miljoniem eiro 2017.gadā līdz 629,86 miljoniem eiro pērn.

Tostarp “ātrajos” kredītos pērn izsniegti 263,7 miljoni eiro, kas ir par 10% vairāk nekā 2017.gadā, un veidoja 42% no visiem nebanku kreditētāju izsniegtajiem aizdevumiem.

2018.gada beigās nebanku kreditētāju kredītportfelis bija par 16% lielāks nekā 2017.gada beigās un veidoja 711,7 miljonus eiro.

PTAC direktores vērtējumā, nebanku kreditēšanas tirgus pērn bijis stabils, tomēr Vītoliņa kā satraucošu nodēvēja tendenci, ka kredītņēmēji joprojām izvēlas pagarināt kredītu atdošanas termiņu.

Lai arī vairāki kredītņēmēji aizdevumu ņem uz mēnesi, 45% gadījumu lūgts šī aizņēmuma termiņu pagarināt trīs vai vairāk reižu.

“Tas liecina, ka kredītņēmēji ir izvēlējušies nepareizo aizņēmuma veidu,” secināja Vītoliņa.

Vienlaikus PTAC direktore informēja, ka pērn par 16% audzis parādu piedziņai nodoto lietu skaits, 2018.gadā tām sasniedzot 1 290 323.

Visvairāk – 31% – parāda piedziņas lietu bija nebanku kreditēšanā, savukārt ar 11% seko kredītiestādes, elektronisko sakaru nozare u.c.

Pērn kopējais parādu portfelis audzis par 20,8%, sasniedzot 1,28 miljardus eiro. Pērn netika atgūti 77% no izsniegtajiem kredītiem, bet pilnībā tika atgūti vien 2% no izsniegtajiem aizdevumiem.

“Šis cipars ir satraucošs. Viens no iemesliem varētu būt sliktais cilvēku finansiālais stāvoklis,” atzina Vītoliņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.