Anta Kučere teic, ka rudzupuķes ir bioloģiskās kosmētikas pamatu pamats.
Anta Kučere teic, ka rudzupuķes ir bioloģiskās kosmētikas pamatu pamats.
Foto – Dainis Bušmanis

Starp rudzupuķēm un lavandām. Kokneses “Janavās” top ekoloģiski ziedūdeņi un krēmi 3

“Pensiju saņemu, varētu arī nestrādāt, bet tā dzīvot taču būtu ļoti garlaicīgi. Varbūt gadu tā varētu izturēt,” domā Anta Kučere (67) no Koknese novada. Vides veselības bioloģiskajā saimniecībā “Janavas” viņa audzē rozes, lavandas, rudzupuķes un citus augus, no kuriem gatavo barojošu krēmu “Beāte” un astoņus dažādus ziedūdeņus un tonikus, zāļu tējas ar Latvijas ekoprodukta zīmi un garšvielu maisījumus, kā arī audzē ekoloģiskus dārzeņus un zaļumus, ko iecienījuši tiešās pirkšanas entuziasti.

Pēc receptes uz Franciju

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 131
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 102
15 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
Lasīt citas ziņas

“Pirms septiņiem gadiem kāda paziņa man teica: “Tu taču daries ar tām zāļu tējām, pirtslietām – raksti projektu!” pirmo no astoņiem ar Eiropas Savienības fondu atbalstu īstenotajiem projektiem atceras Anta Kučere. Pateicoties Valsts izglītības attīstības aģentūras mūžizglītības programmai “Leonardo da Vinci” un pašas autores uzņēmībai doties uz Franciju, lai apgūtu aromātisko augu pārstrādi un bioloģiskās kosmētikas ražošanu, projekts pārvērtās veiksmes stāstā. Barojošais un mitrinošais krēms “Beāte” tiek gatavots pēc senas franču receptes tikai no dabiskām sastāvdaļām: rožu ziedlapiņu destilāta, rudzupuķu ziedūdens, ēteriskajām eļļām un bišu vaska. Par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem saimniecībā uzcelta arī neliela kosmētikas ražotne, divas siltumnīcas, kur briest dārzeņi un zaļo augi kosmētikas ražošanai, bet bijusī saimniecības ēka pārtapusi fasētavā, kur tiek iepakota un uzglabāta saimniecībā saražotā produkcija, tajā skaitā zāļu tējas, garšaugi un dārzeņi.

“Tieši savā dzimšanas dienā, ne vārda neprotot franciski, lidoju uz Marseļu. No lidmašīnas izkāpusi, uz ielas angliski uzrunāju sava vecuma cilvēkus. Bet viņi tik lepni – nosprauslojas gluži kā mans kaķis un iet tālāk,” stāsta “Janavu” saimniece. Trīs nedēļas viņa pavadīja nelielā ciematā 40 kilometrus no Marseļas, apgūstot no kādas francūzietes destilēšanas un sejas krēmu gatavošanas māku. Bijusī kāda liela kosmētikas uzņēmuma tehnoloģe, sapratusi, cik daudz skaistumkopšanas līdzekļos dažādu ķīmisku vielu, nopirkusi kalnos māju, lai audzētu rozes, rudzupuķes, lavandu un nelielā ražotnē no pašas audzētajiem ziediem destilētu ziedūdeni un gatavotu krēmus un ārstniecisko augu tonikus, starp citu, arī iekšķīgai lietošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mājās braucot, Anta sapirkusies ziedūdeņus, ēteriskās eļļas un citas sastāvdaļas, lai pati uzsāktu bioloģiskā sejas krēma gatavošanu. Arī nosaukums jau bija izdomāts – “Beāte” – par godu pirmajai mazmeitai. Kā šodien meistare atceras – pirmo krēmu vārījusi “Janavu “virtuvē uz malkas plīts. Tā kā vēl nebija nopirktas iekārtas, ar ko krēma sastāvdaļas sajaukt viendabīgā konsistencē, izmantojusi parasto elektrisko putotāju. Izrādījies, ka apgriezienu skaits nav bijis pietiekams un skaistumkopšanas līdzeklim viss šķidrums nostājies virspusē. Tagad par to vairs nav jāuztraucas, jo viņas rīcībā ir gan hidrogenēšanas, gan destilēšanas iekārtas.

“Sēžu zaļajā tirdziņā Berga bazārā, piedāvāju izmēģināt savu sejas krēmu. Pircēji iet garām un par mani pasmejas. Dāļāju krēmu par velti saviem draugiem un paziņām. Tie izmēģināja un ieteica citiem, tā tā lieta pamazām aizgāja. Pagāja gadi pieci, kamēr bizness “iešūpojās”. Iesākt kaut ko jaunu ir ļoti grūti,” atzīst Anta.

Tagad barojošais sejas krēms “Beāte” tiek pildīts glītos porcelāna trauciņos, ko izgatavo Piebalgas porcelāna fabrikā, bet glītās koka kastītes ražo kāds Aiz­kraukles uzņēmums. Korķus gan Latvijā dabūt nav iespējams, tos pasūta Portugālē.

Idejas jaunu kosmētisko līdzekļu ražošanai piespēlē pati dzīve. Reiz saimniecībā viesojusies sieviete, kuras dēls sirdzis ar psoriāzi, it īpaši smagi bija skarta galvas āda. Viņa ierosinājusi gatavot toniku no madarām, kas ziedēja apkārtnes pļavās. “Saules stari un šis toniks patiešām darīja brīnumus – visas kreveles no matiem pazuda,” stāsta Anta. Arī doma par veselībai draudzīgu pretodu līdzekli radusies, vērojot, kā sadzeltās vietas kasa mazie “Janavu” apmeklētāji. Anta Kučere devusies izjautāt visas gados vecās kaimiņienes, lai noskaidrotu, kā senāk cīnījušies ar šiem dzēlējiem. “Izrādās, tolaik cilvēki ziedušies gan ar lupstāja, gan vērmeļu, gan pētersīļu, gan vēl desmit citu “jiftīgu” augu sulu. Ieguvu šo augu destilātu, piepilināju ēteriskās eļļas un toniks gatavs bez kādas ķīmijas. Ja uzpūš uz drēbēm, odi nenāk klāt, ja uzsmērē uz sadzeltās vietas – neniez,” par savu jaunāko produktu “Odiem-nē” stāsta Anta Kučere, lepni piebilstot, ka pavisam ražo astoņus dažādus tonikus, arī kaņepju ziepes un ziedūdeņus.

No pilsētnieces par zemnieci

“Man patīk augi. Saimniecībā audzēju rudzupuķes, kumelītes, ehinācijas, kliņģerītes, piparmētras, lavandas, māteres, melisas – daļu zāļu tējām, daļu krēmiem un tonikiem. Rudzupuķes ir bioloģiskās kosmētikas pamats. Vasarā pagatavoju ap 150 litriem šo ziedu destilāta. Aizpērn iestādīju četrdesmit Latvijā selekcionētās krūmrozes ‘Lidija Freimane’, kuras zied lieliem, ļoti smaržīgiem rozā ziediem,” stāsta pensionāre. Arī rozes nav domātas skaistumam vien, no ziedlapiņām tiks gatavots destilāts, kas ir gan krēma, gan tonika sastāvā. Destilātu jeb hidrolātu iegūst, tvaicējot ūdeni caur ziediem vai citām sasmalcinātām augu daļām. Tam piemīt tāda pati, tikai vājāk izteikta iedarbība un īpašības kā auga ēteriskajai eļļai. Piemēram, paturot uz plakstiņiem ar rudzupuķu destilātu piesūcinātus vates pikucīšus, tūska pazūd, kā nebijusi.

Anta Kučere savulaik strādājusi Rīgā par galveno finansisti un grāmatvedi gan Īpašu uzdevumu ministrijā sabiedrības integrācijas lietās, gan Sabiedrības integrācijas fondā. Lauksaimniecībai pievērsusies pēc tam, kad ģimenei pienākuši grūti laiki – vīrs zaudējis darbu, bet bērni vēl skolā laižami. “Pamazām iekrājās parāds par dzīvokli Aizkrauklē, mūs draudēja no tā izlikt, tādēļ bija jāsāk domāt, ko darīt tālāk. Atcerējos, ka laukos mums pieder septiņi hektāri zemes. Nolēmām tajā audzēt ārstniecības augus. Manas saknes ir Latgalē, Dricēnos. Mammai vienmēr bija sasietas zāļu slotiņas. Interese par augiem bija, bet zināšanu par tiem – nekādu,” viņa saka. No algotā darba brīvajā laikā stādījusi laukos kliņģerītes, kumelītes, ehinācijas, piparmētras, lavandas, māteres, melisas. Kad apnicis drogas par lētu naudu atdot uzpircējiem, ekonomiskais aprēķins mudinājis doties uz Pārtikas un veterināro dienestu pēc sertifikāta. Tagad uzņēmīgā seniore savus augus pati fasē maisiņos un reizi mēnesī ved uz zaļajiem tirdziņiem. Jāpiebilst, ka uz visām “Janavās” gatavotajām zāļu tējām ir Latvijas ekoprodukta zīme.

Uzņēmuma vadīšanu nu jau pārņēmuši Antas abi dēli. Daudz palīdz vedeklas un četri mazbērni – Marko, Markus, Dārta un Beāte. Vecākā mazmeita Beāte, kurai tagad ir astoņi gadi, reiz bija paņēmusi uz “Janavām” līdzi savu draudzeni. Kādu dienu abas, pieaugušajiem neko nesakot, pielasījušas lielu grozu ar rudzupuķēm. Par to vecmāmiņa mazajām palīdzēm izmaksājusi arī pirmo algu, ar ko abas ļoti lepojušās.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Janavas” ir viena no Kokneses novada bioloģiskajām saimniecībām, kas reizi nedēļā apgādā ar svaigiem tomātiem, gurķiem, burkāniem un zaļumiem rīdziniekus, kas iesaistījušies tiešās pirkšanas kustībā. “Tā ir laba kustība, izdevīga. Pircējs zina, ko viņš ēd, bet zemniekam nav jātērē laiks, lai vestu produktus uz tirgu. Bieži vien kāds no viņiem viesojas saimniecībā, lai pavērotu, kā aug un zaļo tas, ko viņi cels pusdienu galdā. Pie manis jau bijuši divi šādi pulciņi. Savāc ārstniecības augus tējai, saliek katrs uz sava paladziņa. Pļavu jau te visapkārt netrūkst,” viņa stāsta. Šogad Anta Kučere ieplānojusi izveidot baskāju taku. Tā būs domāta ne tikai atpūtai, bet arī izziņai, jo ikviens varēs apskatīt ārstniecības augus, uzzināt, kam tie der, nobaudīt vēsu avota ūdeni. Takas veidošanā iesaistījušies arī Kokneses Mākslas skolas audzēkņi, kuri apņēmušies apgleznot savu laiku nokalpojušu logu stiklus. Šie mākslas objekti tiks izvietoti takas malās. Būs arī tiltiņi, klusuma pieturas un pat desmit metrus augsts skatu tornis, lai varētu vērot skaistās Daugavas krastu ainavas.

Mākslinieki saimniecībai palīdzējuši arī agrāk. “Pirms dažiem gadiem zemnieku saimniecības varēja pieteikties uz Latvijas Mākslas akadēmijas maģistru pakalpojumiem. Man bija vajadzīgas divas lietas – saimniecības logo un iepakojuma dizains ziepēm. Logo izstrādāts sudrabā un zeltā, un tajā norādīts zemnieku saimniecības dibināšanas gads un divas svarīgas sejas krēma un toniku sastāvdaļas – rudzupuķe un lavanda,” lepojas Anta Kučere.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 131
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 102
15 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 1
24 minūtes
Uldis Šmits
Ziņas
Eiropa pārmaiņu priekšvakarā. Kas mainīsies pēc Merkeles aiziešanas? 7
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Tumsa ir uzvarējusi bet vai arī aukstums? Bricis par gaidāmo laiku nedēļas nogalē 1
49 minūtes
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs?
4 minūtes
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs?
09:20
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 1
08:50
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Tumsa ir uzvarējusi bet vai arī aukstums? Bricis par gaidāmo laiku nedēļas nogalē 1
08:25
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Pagājuši seši gadi, bet taustāmu rezultātu pagaidām nav. Vai trīs jūras savienosies? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 57
16 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 20
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 16
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 26
18 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 102
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 131
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 39
22 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Atsāks darbu pie Pašvaldību referendumu likuma 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet iespējams arī pērkona negaiss. Kāds laiks gaidāms sestdien?
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi visu ir izdarījuši nepareizi!” Ušakovs vaino valdību par cilvēku vēlmi nevakcinēties 64
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 13
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Biju nepatīkami pārsteigts…”Levits prasījis, lai deputātes nokārto frakcijas atbalstu Kucinas ievēlēšanai ST tiesneša amatā 113
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 1
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 7
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 63
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
22 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 42
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
1 diena