Ekonomika
Darbs un nauda

“Swedbank” vadītājs: Risku pārvaldību vēl var uzlabot0

Foto: Ints Kalniņš/REUTERS/SCANPIX/LETA

Latvijā strādājošās bankas risku pārvaldības jautājumos ir priekšā citām bankām reģionā, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas “Swedbank” valdes priekšsēdētājs un Finanšu nozares asociācijas padomes priekšsēdētāja vietnieks Reinis Rubenis.

Esam stingrāki, bet ir iespējami uzlabojumi

“Latvijā regulācija vienmēr ir bijusi nedaudz stingrāka nekā Igaunijā vai Lietuvā. Taču pašlaik tas Latvijas bankām drīzāk ir pluss, nevis mīnuss, jo līdz ar to Latvijas bankas risku pārvaldības jautājumos ir priekšā citiem reģionā. Vienlaikus regulācijā ir lietas, kuras var uzlabot,” teica Rubenis.

Tostarp viņš minēja, ka, piemēram, ja tiek identificēts kāds augsta riska klients vai darījums, izpēte par to ir jāsāk un jāpabeidz 45 dienu laikā, taču pieredze liecina, ka klienti ne vienmēr internetbankā 45 dienu laikā šādu paziņojumu pat pamana, kur nu vēl spēj sagatavot visu dokumentāciju.

“Šis ir viens gadījums, kad regulācijā tomēr būtu jādod ilgāks laiks vai jāparedz iespēja bankai izpēti pagarināt. Taču kopumā regulācija ir atbilstoša un bankas visai veiksmīgi to ir arī ieviesušas. Visiem pie tās vienkārši ir jāpierod,” pauda Rubenis.

Tāpat Latvijas “Swedbank” valdes priekšsēdētājs norādīja, ka klientiem saistībā ar jaunajām prasībām naudas atmazgāšanas novēršanā (AML) un “pazīsti savu klientu” (KYC) ir jāiziet cauri adaptācijas procesam.

Visam atšķirīgajam būs nepieciešami dokumenti

“Tā ir jaunā realitāte un nekur tā nepazudīs. Ir jāpieņem, ka turpmāk, ja būs kādi darījumi ārpus ikdienišķām norisēm, bankas pieprasīs dokumentāciju. Regulācija paredz, ka bankām par šādiem darījumiem ir jāpārliecinās un jādokumentē. Daudzi klienti to jau ir sapratuši un pieņēmuši, un tas ļoti palīdz savstarpējai sadarbībai,” sacīja Rubenis.

Jautāts, cik bieži pēdējā gada laikā “Swedbank” ir nācies pieņemt lēmumus, ka ar kādu klientu banka vairs nestrādās, Rubenis norādīja, ka bankā klientu portfeļa revīzijas process ar mērķi turpināt sadarboties tikai ar tiem klientiem, kas atbilst bankas izraudzītajai risku politikai, jau iet uz beigām.

“Ir bijušas attiecības, kuras bija jāpārtrauc. Tostarp ir bijis jāpārtrauc arī ilgstošas attiecības.

Protams, ka tas nav bijis vienkārši,” viņš sacīja.

Zema riska rezidentu bankas

Tāpat Rubenis pauda, ka “Swedbank” biznesa stratēģija paredz būt zema riska rezidentu bankai.

“Klientu riska profila samazināšanās un citi procesi nozīmē, ka “Swedbank”, “SEB banka”, droši vien arī “Luminor” grib būt zema riska profila bankas.

Nav jau arī nekāds noslēpums, ka šīs bankas ir pārtraukušas apkalpot noteikta profila klientus. Tas nebūt nenozīmē, ka kāda no Latvijas bankām šos klientus vispār nevarētu apkalpot. Gluži vienkārši šie klienti strādā vai nu ar paaugstināta riska valstīm, norēķiniem vai produktiem, un tas nozīmē, ka viņi prasa vairāk uzmanības, lielāku izpēti, vairāk dokumentācijas. Tātad zināma tirgus niša ir,” teica Rubenis.

“Swedbank” valdes priekšsēdētājs arī prognozēja, ka

Saistītie raksti
Latvijas banku sektorā konsolidācija turpināsies,

jo atsevišķām Latvijā reģistrētajām bankām var būt problēmas ar kapitāla pietiekamības prasību izpildi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Izvairīšanās un nerunāšana nepasargā – apdrošināšana gan. “Swebank” pētījumā atklāj, vai esam parūpējušies par saviem tuviniekiem
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Lidojam vairāk, bet vai “Zaļais kurss” neapcirtīs spārnus?
1 diena

Lasītākie raksti

SM
Signe Mengote
Latvijā
Mobings skolas laikā traumējis, nevis norūdījis. Stāsti par sekām, ko izjūt joprojām 2
15 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
KARTE. Novados reģistrē elektrotīkla bojājumus
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Indulis Zālīte: Kam bija izdevīga “čekas maisu” publicēšana? 2
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābējiem ziņo par vēja nolauztiem kokiem un bojātiem jumtiem
14 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers pirms Bulgārijas sastāvu nemaina
10 stundas