Franks Gordons.
Franks Gordons.
Foto: Timurs Subhankulovs

Franks Gordons: Trīs briesmoņi. Bin Ladens, al Bagdādi, Soleimani… 1

Bin Ladens, al Bagdādi, Soleimani… Šos trīs briesmoņus vieno tas, ka viņus likvidēja amerikāņu specvienības. Bet citādi viņi bija atšķirīgi, taču katrs no tiem meta drūmu ēnu uz šo gadsimtu, izaicinot “kolektīvos Rietumus”, kā mēdz izteikties Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai stārķi gaidījāt? 10 vārdu īpašnieki, kas drīzumā varētu sagaidīt ģimenes pieaugumu
Jauns solis eskalācijas virzienā: krievi sākuši pielietot īpašu “kaujas indi”
Kokteilis
VIDEO. Gints Andžāns uz teātra skatuves piedzīvojis nepatīkamu ainu: “Viņa man iesita tā, ka man gandrīz galvā palika caurums”
Lasīt citas ziņas

Osama bin Ladens, dzimis Saūda Arābijā, paguva nodzīvot 54 gadus, sludinot džihādu jeb svēto karu sunnītu islāmā vārdā. Viņš nodibināja globālu, kaujiniecisku kustību “Al Qaida”, kura diemžēl arī pēc viņa likvidācijas turpina darboties, organizējot terora aktus visā pasaulē.

Bin Ladens bija tas, kurš saviem aģentiem pašnāvniekiem lika 2001. gada 11. septembrī sagraut Ņujorkas “Dvīņu torņus”, un ar šo drausmīgo terora aktu, kas prasīja trīs tūkstošu cilvēku dzīvību, lika vēsturniekiem sākt skaitīt 21. gadsimtu (iepriekšējais, 20. gadsimts, pēc līdzīgas uztveres bija sācies 1914. gada 28. jūnijā, kad Sarajevā tika nošauts Austroungārijas troņmantnieks erchercogs Francis Ferdinands).

CITI ŠOBRĪD LASA

Pakistānas pilsētā Abotābādā 2011. gada 22. maijā viņu slepeni ielenca amerikāņu izlūkdienesta specvienības vīri, kas viņu nogalināja, turklāt šīs likvidācijas procedūru iztālēm, Vašingtonas Baltā nama “kara kabinetā”, novēroja ASV prezidents Baraks Obama un viņa līdzgaitnieki.

Pavisam cita rakstura un “ierauga” cilvēks bija Abū Bakri al Bagdādi, kurš vairījās no atklātības, kura ģīmetne tikai retumis pavīdēja kādā videoklipā. Tas bija viņš, kurš 2006. gadā Irākā (kur viņš 1971. gada piedzima) lika pamatus fanātiskam teroristiskam veidojumam “Islāma valsts”. 2014. gadā al Bagdādi piešķīra šim veidojumam globālu mirdzumu un pasludināja sevi par kalifu, un lika saprast, ka viņa mērķis ir Vispasaules kalifāts, kur neticīgajiem nebūs tiesību.

Irākas un Sīrijas novados, kur “Islāma valsts” nostiprinājās, tika aizliegta ne tikai smēķēšana un alkohols, bet arī mūzika un laicīgas izpriecas, meitenēm aizliedza skoloties – īsta tumsas valstība. Un galvenais paradokss – šī mācība pievilka ne mazums Anglijā, Francijā, Vācijā izaugušus “baltos” eiropiešus – vīriešus un sievietes, kas devās uz “Islāma valsts” novadiem, lai tur cīnītos un mirtu. Par ko?

2019. gada 21. oktobrī ASV specvienības vīri sadzina Abū Bakri al Bagdādi pēdas – viņš slēpās kādā tunelī Sīrijas ziemeļrietumos. Ieraugot vajātājus, viņš ar pašnāvnieka jostu uzspridzināja sevi, līdzi raujot nāvē divus bērnus.

Trešais šajā briesmīgajā trijotnē – ģenerālmajors Kasems Soleimani bija zvērīgs “Islāma valsts” ienaidnieks. Jo viņš bija Irānas patriots, un Irānā valda šiītu virziena islāms. Soleimani darbojās, lai pretotos Saūda Arābijas un Ēģiptes ietekmei – sunnītu valstīm (sunnīti ir pasaules islāmticīgo vairākums). Soleimani piedzima Irānas dienvidos nabadzīgā ģimenē, taču, būdams apķērīgs, armijā uzkalpojās līdz ģenerāļa pakāpei. Viņš vadīja Irānas ajatollu režīma triecienspēku – Irānas revolucionārās gvardes korpusu (IRGK), kas zināmā mērā pielīdzināms Lielvācijas “Waffen-SS”. Viņa vīru uzdevums ir rīkot diversijas un terora aktus ārpus Irānas, aizstāvot režīma intereses.

Reklāma
Reklāma

Soleimani tiešā uzraudzībā darbojās vienība “Kuds” (Jeruzaleme), kuras vīri bija pazīstami ar savu nežēlību. Viņš bija harismātisks, nebija uzpūtīgs un kontaktējās ar vienkāršiem ļaudīm.

2020. gada 3. janvārī neilgi pēc pusnakts ar raķetēm, kas izšautas no amerikāņu drona, Soleimani tika nogalināts, kad viņš nupat bija ieradies Bagdādē ar lidmašīnu no Damaskas. Sēras bija grandiozas (prātā nāca Staļina bēres), sērotāju masā daudzi gāja bojā.

Zīmīgi, ka Sīrijas Idlibas provincē – Asada režīma pretinieku pēdējā patvērumā – ļaudis gavilēja, uzzinot par Soleimani nāvi. Ārzemju žurnālistiem viņi stāstīja par “Kuds” vienības zvērībām. Tas bija Soleimani, kurš 2015. gadā bija devies uz Maskavu, lai iedrošinātu Putinu sākt Krievijas bruņoto intervenci Sīrijā. “Kuds” un Krievija stutēja diktatora Asada režīmu, jo Asads bija alavīts – sekta, kas tuva šiītiem.

8. janvārī drīz pēc izlidošanas no Teherānas lidostas nogāzās Ukrainas aviokompānijas pasažieru lidmašīna, nāvē aizraujot 176 cilvēkus. Trīs dienas Irānas varturi dievojās, ka katastrofas iemesls ir tehniska ķeza un cits nekas. Taču jau tūlīt pēc katastrofas tika atrastas raķetes lauskas, ar kuru ukraiņu lidmašīna tika notriekta. Raķete ražota Krievijā. Nu kā te lai nepiemin 2014. gada 17. jūliju, kad virs Donbasa tika notriekta Malaizijas pasažieru lidmašīna…

Trīs dienas ajatollu režīms “atspēkoja baumas”, taču 11. janvāra rītā IRGK aviācijas komandieris ģenerālis Amirs Alī Hadzhizadē ar asarām acīs bija spiests atzīt – jā, lidmašīnu notriecām, jo domājām, ka tā ir amerikāņu spārnotā raķete.

Un tauta, kas nupat masveidīgi sēroja, apraudot Soleimani, Teherānā un citur Irānā izgāja demonstrācijās, apsūdzot varu melos, skandēja “Nost ar diktatoru” (augstāko teokrātijas vadītāju ajatollu Ali Hameneji) un pat “Nāvi Hameneji”. Pavērsiens, kas var kļūt liktenīgs ajatollu režīmam, kurš gāza rietumniecisko Irānas šahu 1979. gadā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.