Foto: Agenturfotografin/SHUTTERSTOCK

Kas jāzina, pirms iesniegt gada ienākumu deklarāciju? 0

Sākot no 1. marta, var iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2019. gadu un atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 21
Lasīt citas ziņas

1. marts ir tikai sākuma datums, un, kā informē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, prakse rāda, ka daudz mazāk uztraukumu ir tiem cilvēkiem, kuri necenšas iesniegt savu deklarāciju tieši pirmajās marta dienās.

Joprojām var iesniegt čekus par 2018. un 2017. gadā saņemtajiem pakalpojumiem. Arī 2019. gada attaisnotos izdevumus varēs deklarēt trīs gadus. Savukārt pārmaksātā nodokļu summa bankas kontā tiks pārskaitīta triju mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Jāiesniedz visiem

Kopš pagājušā gada cilvēku skaits, kuriem deklarācijas jāiesniedz obligāti, ir pieaudzis, jo pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju (GID) ir ne tikai tām personām, kas veic saimniecisko darbību, bet jebkuram iedzīvotājam, kurš iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) nav samaksājis pilnā apjomā, tāpēc jāveic nodokļa piemaksa.

“Uzzināt, ir vai nav izveidojies tautā sauktais nodokļa parāds, iespējams, aizpildot savu gada ienākumu deklarāciju elektroniski – VID EDS. VID rīcībā nav pilnas informācijas par visiem cilvēka ienākumiem un izdevumiem, tāpēc tas ir vienīgais veids, kā to noskaidrot un atbilstīgi rīkoties.

Der zināt, ka piemaksas summu (parādu) var samazināt vai dzēst, pievienojot dokumentus par attaisnotajiem izdevumiem, piemēram, medicīnas pakalpojumiem, izglītību,” skaidro K. Augstkalne-Jaunbērziņa.

Precīza informācija par visiem attaisnoto izdevumu veidiem pieejama VID mājaslapā, sadaļā Gada ienākumu deklarācija. Der arī zināt, ka piemaksas summu var nomaksāt pa daļām, tā nav jāsamaksā vienā reizē.

 

Ja izveidojusies nodokļu piemaksa

Ja izveidojusies nodokļu piemaksa, ir būtiski ievērot GID iesniegšanas termiņu. Tā jāiesniedz taksācijas gadam sekojošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam, bet, ja gada ienākumi pārsniedz 62 800 eiro, deklarācija jāiesniedz no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.

Fiziskās personas, IIN maksātāji, savos attaisnotajos izdevumos var iekļaut maksājuma dokumentus (čekus) gan par izglītību, gan ārstniecības pakalpojumiem, ziedojumiem, dāvinājumiem. Šo izdevumu kopējā summa taksācijas gadā nedrīkst pārsniegt 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem.

Savukārt valsts atmaksā 20% no iesniegto čeku vērtības. Tātad, ja iesniedz čekus, piemēram, par ārstu apmeklējumiem 600 eiro, valsts atmaksās 120 eiro. Savukārt, ja iesniedz čekus par 800 eiro, šogad trijos mēnešos valsts atgriezīs 120 eiro (20% no 600 eiro), bet nākamgad vēl 40 eiro (20% no atlikušajiem 200 eiro).

Tāpat kā līdz šim, ja cilvēks nav IIN maksātājs, piemēram, maksā tikai mikrouzņēmuma nodokli, viņš pats nedrīkst atgūt attaisnotos izdevumus, taču viņa medicīnas čekus vai kvītis par izglītības iegūšanu savai deklarācijai var pievienot viņa ģimenes locekļi.

Savai gada ienākumu deklarācijai fiziskā persona var pievienot attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību par sevi un par ģimenes locekļiem, respektīvi, laulāto, vecākiem, vecvecākiem, bērniem un mazbērniem neatkarīgi no tā, vai viņi ir maksātāja apgādībā.

Savukārt izdevumus par veiktiem ziedojumiem, iemaksām privātajos pensiju fondos vai apdrošināšanas prēmiju maksājumiem fiziskā persona kā attaisnotos izdevumus iekļauj tikai savā gada ienākumu deklarācijā.

 

Kā rīkoties, lai neveidotos nodokļa piemaksa

2019. gadā likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli tika ieviesti grozījumi, lai samazinātu IIN piemaksas jau no 2018. gada, tāpēc ikviens cilvēks pats var parūpēties par to, lai piemaksa neveidotos. Savā algas nodokļa grāmatiņā var veikt atzīmi un:

• atteikties no VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma piemērošanas,

• izvēlēties 23% likmes piemērošanu 20% IIN likmes vietā,

• nenorādīt nevienu ienākumu gūšanas vietu, bet iesniegt GID un tādējādi atgūt pārmaksāto ienākuma nodokli,

• rakstiski vienoties ar savu darba devēju, ka algai tiks piemērots tik liels prognozētais neapliekamais minimums, kādu pats vēlaties. Tomēr tas nedrīkst būt lielāks par VID pro­gnozēto mēneša neapliekamo minimumu.

 

Kā lietot VID mobilo aplikāciju

SAISTĪTIE RAKSTI

“Dzirdēts, ka čeki izbalo un kļūst nesalasāmi. To var atrisināt, regulāri izmantojot VID mobilo aplikāciju Attaisnotie izdevumi. Uzreiz pēc ārsta apmeklējuma ar aplikācijas starpniecību čekus nofotografē, aizpilda elektronisko veidlapu un datus nosūta uz EDS krātuvi.

Kad pienāk laiks iesniegt deklarāciju, iesniegtie čeki jau ir priekšā,” skaidro VID pārstāve. Protams, aplikāciju var izmantot arī tad, ja daudzi čeki jau sakrāti un labi saglabājušies. Vienīgi jārēķinās ar to, ka laika patēriņš pieaugs proporcionāli iesniedzamo čeku skaitam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Laksti zaļi un nekrīt, bet pēc kalendāra jau laiks noņemt! Kā noteikti īsto brīdi, kad jānovāc dārzeņi?
Klasiskā aukstā biešu zupiņa. Kā pareizi pagatavot?
Stāda zemenes un avenes, sēj zālāju, novāc tomātus un gurķus. Kas darāms dārzā no 15. līdz 22.augustam?
Gardā vistiņa kefīrā
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 21
Šodien gaidāmas pārmaiņas, kas skars tieši tevi! Horoskopi 17.augustam
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
Lasīt citas ziņas
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 12
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā? 2
“Neklausīsimies tik daudz, ko saka faktiski viens “Gazprom” kontrolēts uzņēmums!” mudināja premjers Kariņš
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 8
Turcija nepārkāpjot NATO kopīgo nostāju pret Krievijas agresiju Ukrainā un S-400 neizmantošanu
Plešs: Daugavpils domes rīcība sāk izskatīties pēc padomju okupācijas “varoņu” aizstāvēšanas 1
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
Krievijas Vēstniecība joprojām nav noņēmusi veco plāksni, tādējādi degradējot Ukrainas neatkarības ielu 4
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Podoļaks: Ukraina Krimas tiltu, kas savieno okupēto pussalu ar Krievijas cietzemi, uzskata par likumīgu militāru mērķi
10:05
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
10:04
Viņiem neizdevās sasniegt neko! Marks Feigins par to, ka Krievija opozīcija ir galēji neveiksmīga
09:56