Ūdens. Lietojam taupīgi un atbildīgi 0

Ūdens. Glāze auksta, tīra dzeramā ūdens, kuras piepildīšana aizņem vien dažas sekundes. Bet vai esat aizdomājušies, cik maksā glāze šāda ūdens un cik enerģijas jāpatērē, lai to nogādātu līdz jūsu mājoklim?

Iespējams ne, jo kas tad mēra ūdeni glāzēs, īpaši pilsētās, kur tīrs ūdensvada ūdens ir pašsaprotama lieta un par kubikmetru (5000 glāzēm) jāmaksā aptuveni viens eiro.

Laukos, kur tīrs dzeramais ūdens tiek ņemts no akas, šis jautājums ir īpaši aktuāls pēdējo sauso vasaru dēļ, liekot tērēt tūkstošiem eiro, lai ierīkotu alternatīvu dzeramā ūdens ņemšanas vietu.

Bet arī tad, kad ūdens šķiet diezgan, vērts padomāt, vai tiešām esam darījuši visu, lai tā netrūktu ne mums, ne arī citiem, lai tēriņi būtu pēc iespējas mazāki. Izrādās, mazliet mainot savus ieradumus un lietojot dažas vienkāršas, taču ļoti praktiskas ierīces, var samazināt ūdens patēriņu kā tādu, paveicot to pašu un vienlaikus samazinot arī ikdienas tēriņus.

Elektrum Energoefektivitātes centra speciāliste Rūta Liepniece skaidro, ka samazināt ūdens patēriņu iespējams visur, kur vien izmantojam ūdeni, gan virtuvē, gan vannasistabā, gan mazgājot veļu un, protams, saimniekojot dārzā. Vidēji Latvijā viens pieaugušais diennaktī patērē 100 litru ūdens, kas pielīdzināmi piepildītai vannai.

15 litri ūdens tiek patērēti dzeramajā ūdenī un ēdiena gatavošanai, 14 litri – mājokļa uzkopšanas darbiem, 12 litrus patērē veļas mazgājamā mašīna, 24 litrus patērējam personīgajai higiēnai, savukārt neticami liels ūdens daudzums – 35 litri – tiek noskaloti tualetes podā…

Virtuve

Ūdens jaucējkrāniem vēlams uzstādīt aeratorus – speciālus uzgaļus, kas ierobežo ūdens plūsmu, sajaucot ūdeni ar gaisu un ūdens patēriņu samazinot līdz pat 50%. SIA Aqua Studio speciālisti skaidro, ka ūdens viskozitātes īpašību dēļ, tam noteiktā ātrumā plūstot gar nelielām atverēm sistēmā, rodas sūcējspēks, kas spēj ūdenim pievienot gaisu. Šo fizikālo parādību uzņēmums Hansgrohe ir nodēvējis par AirPower, un to izmantojot ir iespējams samazināt ūdens patēriņu, jo tas tiek bagātināts ar gaisu, parastas strūklas vietā radot aptuveni četras reizes apjomīgāku strūklu.

Ja pa parastu ūdens krānu vienā minūtē var iztecēt 10–12 litru ūdens, tad, uzstādot šos jaucējkrānu uzgaļus, plūsmu var samazināt pat līdz 6 litriem minūtē. Lielais pievienotā gaisa daudzums aeratoriem ļauj nodrošināt spēcīgu, burbuļojošu ūdens strūklu. Tās intensitāte būtiski neatšķiras no parasto maisītāju radītās ūdens strūklas, turpretī ūdens ietaupījums ir ievērojams, kā arī tiek novērsta ūdens šļakstīšanās.

Pateicoties zinātnes un tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās pieejami efektīvi jaucējkrāni ar iespēju iestatīt vēlamo temperatūru, iespējams uzstādīt jaucējkrānus ar sensoriem.

Tā, piemēram, Gustavsberg izlietnes jaucējkrāns Nautic atbilst A enerģijas klasei, kas nodrošina samazinātu ūdens un enerģijas patēriņu. Tas ir aprīkots ar Eco-start funkciju, ar kuras starpniecību ūdens temperatūra ūdens padeves atvēršanas brīdī ir 17 °C (kad krāna svira atrodas taisni priekšā), salīdzinot ar standarta krāniem, kuriem tā ir 22–24 °C. Turklāt izlietnes krāns Nautic ir aprīkots ar karstā ūdens patēriņa samazināšanas funkciju – pagriežot un sajūtot jaucējkrāna svirā nelielu pretestību, jaucējkrāna svira ir jāpagriež un jāpatur vēl vairāk pa kreisi, lai sasniegtu maksimālo ūdens temperatūru.

Atlaižot sviru, tā automātiski atgriežas iepriekš iestatītajā ūdens komforta temperatūrā, kuru var noregulēt atbilstoši individuālajām vajadzībām. Papildus jaucējkrāns palīdz lieki netecināt ūdeni – paceļot tā sviru līdz pretestības pozīcijai, tiek nodrošināta ūdens plūsma, kas ir pietiekama mazgāšanai, bet, lai atvērtu pilnu plūsmu, piemēram, ātrākai katla piepildīšanai ar ūdeni, krāna svira ir jāpaceļ un jātur augstākajā pozīcijā.

Ja iespējams, jāizmanto trauku mazgājamā mašīna. Ja salīdzinām vienāda trauku daudzuma – 14 komplektu – mazgāšanai nepieciešamo ūdens daudzumu, tad, mazgājot tos rokām, tiek patērēts 60–80 litru siltā ūdens un 60 minūtes mūsu laika. Turklāt, ja mājoklī karsto ūdeni nodrošina elektriskais ūdens sildītājs, tas patērēs divas ar pusi kilovatstundas elektroenerģijas, lai uzsildītu ūdeni.

Savukārt, mazgājot trauku mazgājamajā mašīnā, tiks iztērēts 10–14 litru auksta ūdens un nepilna kilovatstunda elektroenerģijas, un tikai 9 minūtes jūsu laika. Jaunāko modeļu iekārtas, kas atbilst A+++ energoefektivitātes klasei, vienā ciklā patērē pat tikai 6 litrus ūdens.

Traukus mazgājot trauku mazgājamajā mašīnā, izvēlieties ekonomisko mazgāšanas programmu – tā ūdens patēriņu viena cikla laikā var samazināt līdz pat divām reizēm.

Ja nav iespējams izmantot trauku mazgājamo mašīnu, traukus vēlams mazgāt noslēgtā izlietnē. Mazgājot traukus ar rokām, brīžos, kad mazgā grūti nomazgājamus traukus vai izmanto trauku mazgājamo līdzekli, nepieciešams aizgriezt ūdens krānu. Tādā veidā var samazināt ne tikai ūdens patēriņu, bet arī izmaksas par karstā ūdens sagatavošanu.

Vannasistaba

Arī vannasistabā, tāpat kā virtuvē, ūdens jaucējkrāniem un dušas uzgaļiem vēlams uzstādīt aeratorus. Nopērkami dušas uzgaļi, kuros šādi aeratori jau iebūvēti. Dušas ūdens patēriņa samazināšanai tiek izmantots līdzīgs risinājums kā jaucējkrānu aeratoriem – uz vienu litru ūdens tiek iesūkti trīs litri gaisa. Tas arī nodrošina patīkamas, masējošas ūdens strūklas, ļaujot ērti noskaloties.

Ūdens daudzums ir komfortabls – tas ērti šļācas, piepildot arī lielās dušas galvas, un nav jāuztraucas par nepietiekamu spiedienu, jo to pilnvērtīga darbība iespējama jau pie vienas atmosfēras spiediena ūdens sistēmā. Tā ir iespēja pilnvērtīgi mazgāties arī dzīvokļos ar vecām ūdensvada sistēmām, jo ar gaisu bagātinātā ūdens strūkla kompensē spiediena trūkuma radītās neērtības.

Ja spiediens ir pietiekams, tad ūdens patēriņš lielajām dušām tiek samazināts vismaz uz pusi, bet rokas dušām – pat trīs reizes, liecina SIA Aqua Studio speciālistu sagatavotā informācija.

Vēl viens veids, kā samazināt ūdens patēriņu, ir uzstādīt dušas jaucējkrānu ar termoregulatoru. Šāds jaucējkrāns mazgāšanās procesu ļauj padarīt energoefektīvu ļoti vienkāršā veidā.

Pirmkārt, ūdens padevi atver un aizver, nospiežot pogu, tādēļ pat ar dušas želeju vienā rokā un sūkli – otrā to būs iespējams izdarīt.

Otrkārt, termoregulators ļauj iestatīt sev vēlamo ūdens temperatūru un to arī uztur, tādējādi katru reizi atverot ūdens padevi, ūdens būs ideālajā temperatūrā.

Biežāk vajadzētu mazgāties dušā, nevis vannā un darīt to efektīvi – pēc nepieciešamības regulēt ūdens plūsmu, nevis tecināt ūdeni visu mazgāšanās laiku. Dušā, ar energoefektīviem paradumiem un santehniku, vienā mazgāšanās reizē ūdens patēriņš var būt tikai 25 litri.

Vannā vienā mazgāšanās reizē tiek patērēti vidēji 150 litri ūdens. Protams, ja mazgājoties dušā, ūdens plūsma netiek regulēta un mazgāšanās laiks netiek ierobežots, var patērēt pat vairāk ūdens nekā mazgājoties vannā…

Tīrot zobus, vēlams aizvērt ūdens krānu.

Savukārt tualetē jāizvēlas podi ar diviem ūdens noskalošanas režīmiem, kas ļauj izmantot tvertnē iepildīto ūdeni pēc nepieciešamības.
Bez īpašas vajadzības nevajadzētu lietot spēcīgus tualetes tīrīšanas līdzekļus, jo tie noindē ne tikai sliktās baktērijas tualetes podā, bet arī labās baktērijas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās…

Mazgājot veļu

Mazgājot veļu, priekšmazgāšanas funkciju vajadzētu izmantot tikai ļoti netīrai veļai.

Veļas mazgāšanai izvēlēties ekonomisko režīmu, kurā ūdens patēriņš ir pat līdz 35% mazāks nekā standarta programmā.

Arī neliela veļas daudzuma mazgāšanai izvēlēties īso programmu.

Gan veļai, gan traukiem izvēlēties mazgāšanas līdzekli, kas nesatur fosforu (fosfātu vai fosfonātu). Ja fosfors nonāk ūdenstilpnēs, tā ietekmē pastiprināti vairojas aļģes un citas floras­ sugas, kas izraisa skābekļa badu zivīm un citiem dzīvajiem organismiem.

Dārzā

Dārza laistīšanai iespējams izmantot lietusūdeni, ko uzkrāj dažādā tilpuma tvertnēs. Lietusūdens notekas izvadu galā atliek vien novietot attiecīgus traukus. Mazākām mājām, saimniecības ēkām, šķūnīšiem tāpat var ierīkot ūdens notekas, kuras ūdeni savāc vienā vai vairākās tvertnēs. Protams, jāparedz iespēja, ka ziemā šajās tvertnēs ūdens nenonāk.

Ja mājai ir atbilstošas klases bioloģiskā notekūdeņu attīrīšanas iekārta, kuras galaprodukts ir tehniskais ūdens, dārza laistīšanai var izmantot arī to.

Vēlams izmantot efektīvas pilienlaistīšanas sistēmas, kuras ūdeni piegādā tieši blakus augu saknēm, novēršot tā pārlieku iztvaikošanu atmosfērā tūlīt pēc laistīšanas.

Jādomā par attīrīšanu

Lai cik dīvaini tas izklausītos, ūdens, kas piemērots un nepieciešams cilvēka organismam, tomēr var būt nevēlams, jo tam var būt negatīva ietekme uz elektroierīcēm un veļu. Un otrādi – piemēram, ilgstoši dzert destilētu ūdeni, tas ir, ūdeni, kas ir pilnībā attīrīts un nesatur ne gramu sāls, arī nedrīkst, jo tādējādi no cilvēka organisma tiek izskaloti nepieciešamie sāļi, liecina uzņēmuma Aquaphor pārstāvniecības Latvijā sagatavotā informācija.

Augsts dzelzs saturs padara ūdeni duļķainu un dzeltenīgu. Šāda ūdens lietošana kaitē it visam – gan flīzēm, gan dažādām virsmām, gan santehnikai.

Ūdeni cietu padara tajā izšķīdušie kalcija un magnija sāļi. Ciets ūdens var palielināt elektroierīču un citu iekārtu aizkaļķošanās risku, kā arī nosēdumu veidošanos uz traukiem un vir­smām. Ciets ūdens samazina arī ziepju un mazgāšanas līdzekļu iedarbību, rezultātā katru nākamo reizi tie jālieto arvien vairāk. Mazgājot traukus un veļu mīkstā ūdenī, pietiek ar divām reizēm mazāk šo līdzekļu, lai sasniegtu tādu pašu rezultātu.

Ūdenim ar augstu mangāna saturu veidojas melnas nogulsnes, kas bojā gan veļu, gan santehniku.

Tādējādi jādomā par iespēju ūdeni, arī no centrālā ūdensvada krāna ņemto, sagatavot tālākai izmantošanai jau konkrētām vajadzībām. Arī tas ļaus ievērojami ietaupīt un samazināt tēriņus ne tikai par pašu ūdeni, bet iekārtu remontu vai nomaiņu, mazgāšanas līdzekļiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Viens no jaunākajiem Covid-19 upuriem – 40. vidusskolas skolotājs 13
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Atsūtīja ziņu, lai gatavojos, ka nošaus.” Viņķele sūdzas par internetā saņemtiem draudiem 6
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai jāskaita arī zārka nesēji un izvadītājs? Jaunie pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā 1
9 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Klauss: Covid-19 izplatību Latvijā var efektīvi mazināt, nodrošinot darbnespējas lapu apmaksu pilnā apmērā 5
13 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Turciju satricinājusi spēcīga zemestrīce, kas bija jūtama no Atēnām līdz Stambulai
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aiz “Nulles depozīta” vīd Andris Šķēle? 12
16 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pandēmijas beigas? Jārunā par Trampa fanu un atbalstītāju apzināto vai neapzināto stulbumu 6
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sagrūstot kādas ēkas sienai, Rīgas centrā zem ķieģeļiem aprakta automašīna 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmijas laikā arvien vairāk tautiešu vēlas atgriezties uz dzīvi Latvijā 8
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Dvēseļu puteni” demonstrēs ASV televīzijas kanāls “HBO” 1
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā par spīti visam uzmirdz krāšņākās bērnu un pieaugušo modes kolekcijas
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņam izvirzītā apsūdzība mainīta uz maigāku pantu
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfe: brāļi, prinči Harijs un Viljams, varētu izlīgt tikai vienā gadījumā 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bricis asi kritizē mūsu jauno, gandrīz pusmiljonu vērto meteodienesta mājaslapu 26
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Aktieris Gundars Āboliņš: “Nepatīk man tā dūrīšu sasišana vai bakstīšanās ar elkoņiem!” 2
19 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Kā pirms 100 gadiem grāfa Pālena dēls ar baronu Bēru pils pagrabā izraka 100 vīna pudeles
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Lielākais skandāls Nacionālajā operā: Vētra brutālā kārtā no muguras operas telpās uzbruka kritiķim
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Modernā pieccīņa no 2024.gada olimpiskajās spēlēs būs jaunā veidolā
15 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
SIA “Rīgas ūdens” plāno nomainīt mehāniskos skaitītājus, nodrošinot precīzu sniegto pakalpojumu uzskaiti
15 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 4
1 diena
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja ANNEMARIA: “Šī dziesma savu dzimšanas dienu gaida jau kādu laiciņu!”
18 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 26
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Nadīna, Ulla un Adīna
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 31.oktobra līdz 6.novembrim: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 16
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 19
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari uzticēties tikai pats sev! Horoskopi 31.oktobrim 1
13 stundas
MS
MAIJA SVARINSKA
Ziņas
Par cilvēka dabu. Recenzija par izrādi “Notikums Višī pilsētā” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī
07:15
LE
LETA
Ziņas
ASV jauns vienā diena reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita rekords – 94 125
07:00
LE
LETA/AFP
Ziņas
Dānijas ultralabējā partija sāk kampaņu pravieša Muhameda karikatūru pārpublicēšanai
23:16