‘Zemgale’
‘Zemgale’
Foto – Baiba Lāce

Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2

“Pastāstiet par vietējām bumbieru šķirnēm! Vēlamies iestādīt vairākus kociņus, bet vajadzētu izturīgas šķirnes ar garšīgiem, sulīgiem augļiem. Ļoti gribas daudzveidību.” ĀRIJA JELGAVAS NOVADĀ

Ja veikalā noteicošais, pēc kā izvēlamies augļus, ir to izskats, tad piemājas dārzā, domājot par to audzēšanu, svarīgākais ir augļu garšas īpašības un koka piemērotība vietējiem klimatiskajiem apstākļiem. Vietējo bumbieru šķirņu ir gana daudz, dažas no tām gadu no gada saglabājas izcilnieču sarakstā. Vairāku hibrīdu vērtēšana vēl turpinās Pūrē un Dobelē, tie radīti no savulaik likvidētā selekcijas punkta “Iedzēni” pārņemtā selekcijas materiāla. Iepazīstinām ar vairākām jaunām, pārbaudītām, kā arī sen iecienītām Latvijas bumbieru šķirnēm.

‘Suvenīrs’ – daļēji pašauglīga rudens šķirne. Madonas novada Sarkaņu pagasta zemnieku saimniecības “Poļvarka” saimnieks, stādaudzētājs Ivars Svārpstons uzskata, ka garšas ziņā tai nav līdzvērtīgas. Augļi vidēji vai palieli, tiem ir teicama garša. Ienākas agrāk par ‘Balvu’. Garšīgāki, audzējot smilšmāla augsnēs. Mīkstums balts, ļoti sulīgs, kūstošs, salds, bez granulām. Koki spēcīga auguma ar stāvu vainagu. Audzējot komercdārzos, rūpīgi jāseko līdzi vākšanas laikam, augļus nedrīkst gatavināt kokā. Īstais novākšanas brīdis kā nu kuro sezonu var variēt pat līdz trim nedēļām. Agrāk (septembra vidū) nolasītus, negatavus bumbierus var ilgāk uzglabāt (līdz novembra beigām), ja vien ir vēss pagrabs. Laikus nenovācot, augļi kļūst sulīgi, sāk brūnēt no iekšpuses – tādus nav iespējams uzglabāt. Šī šķirnes īpatnība neapmierina komercaudzētājus. No Latvijā selekcionētajām šķirnēm ‘Suvenīrs’ ir vienīgā komerciāli nozīmīgā šķirne (bumbieru augļu tirgū pieprasītākas ir Krievijā, Lietuvā radītās šķirnes).

Vasaras šķirnes

‘Vilma’ – ļoti agra vasaras šķirne ar skaistiem, garšīgiem, vidēji lieliem augļiem. Ražo ļoti bagātīgi un katru gadu. Garša teicama katru gadu. Tāpat kā citām vasaras šķirnēm augļi ilgi neglabājas – pagrabā +12 °C temperatūrā ne ilgāk par divām nedēļām. Koki ir vidēja auguma, ar augstu ziemcietību un vidēji augstu izturību pret kraupi un puvēm.

‘Dzintra’ – augļi skaisti, palieli vai vidēji lieli, saldskābi, ļoti sulīgi, kūstoši, ļoti garšīgi. Šķirne ir diezgan slimībieņēmīga. Koki vidēja auguma, tiem bieži izsalst ziedpumpuri. Vēlams stādīt kopā ar vienlaikus ziedošām šķirnēm, piemēram, ‘Alfa’, ‘Zemgale’. Lai iegūtu labu ražu, drošāk šo neizturīgo šķirni iepotēt ziemcietīgas un veselīgas bumbieres vainagā.

‘Vidzeme’ – augļi ļoti skaisti, vidēji lieli vai lieli, apaļīgi koniski, dzeltenzaļi ar rozā sāniņu. Mīkstums balts, sulīgs, smalkgraudains, gandrīz kūstošs, salds, ar patīkamu garšu. Augļi ienākas augusta beigās, septembra sākumā, tie neglabājas. Koki vidēja auguma, bet ar pastāvu vainagu. Vidēja ziemcietība.

‘Līva’ – skaisti, saldi un ļoti sulīgi augļi bez granulām pie serdes. Tos nevar saglabāt, domāti tūlītējai ēšanai.

‘Nova’ – ļoti ražīga šķirne, kurai augļi vācami augusta otrajā pusē. Tie ir vidēji lieli, kūstoši, ļoti garšīgi. Koki spēcīgi un stāvi, piemīt tendence ražot periodiski. Vidēji augsta izturība pret kraupi un puvēm.

‘Jumurda’ – vēla vasaras–agra rudens bumbiere. Augļi vācami augusta beigās vai septembra sākumā. Tie ir vidēji lieli, kūstoši, saldi, aromātiski, ar teicamu garšu, glabājami tikai pāris nedēļu. Ražo labi un regulāri. Nokavējot vākšanu, augļi kokā pārgatavojas, un pasliktinās to garša. Koki vidēja auguma ar nesabiezinātu, viegli veidojamu vainagu. Ziemcietība samērā laba, tomēr sliktās dārzu vietās un Vidzemē drošāk audzēt iepotētu kādas ziemcietīgas šķirnes vainagā.

Rudens šķirnes

‘Velte’ – koks spēcīga auguma, zari no augļu smaguma noliecas uz leju – koks pats veido vainagu. Augļi vidēji vai palieli, skaisti, ar spoži sarkanu virskrāsu saules pusē. Mīkstums kūstošs, salds, ar labu garšu. Koka ziemcietība laba. Augļi vācami septembra vidū, beigās, vēsā pagrabā glabājas apmēram līdz janvārim. Ja augļiem ļauj nogatavoties kokā, tie jāēd jau septembrī.

AMD-24-15-12 – augļi vidēji vai lieli, apaļi, ļoti garšīgi, saldeni ar patīkamu skābuma piesitienu. Pārgatavojoties augļi kļūst mīksti, bet tiem nekad neveidojas brūns mīkstums. Glabājami līdz Jaungadam. Dabisks pundura auguma koks. Šis ir z/s “Poļvarka” saimnieka Ivara Svārpstona favorīts.

‘Selija’ – augļi lieli, pievilcīgi. Garša skābeni salda. Raža vācama septembra otrajā pusē, glabājama pagrabā aptuveni līdz janvārim. Laikus nenovākti augļi birst. No koka plūkti, augļi ir saldskābi, kraukšķīgi. Nogatavinot glabātavā, tie kļūst sulīgi, gandrīz kūstoši. Koki vidēji lieli, ar viegli veidojamu vainagu. Laba ziemcietība.

‘Rūsa’ – koks vidēji liels, ziemcietība un ražība laba. Augļi vidēji lieli ar labu garšu. Trūkumi: šķirne nav izturīga pret kraupi, lietainās vasarās augļi kokā var saplaisāt.

‘Zemgale’ – augļi izcili garšīgi, samērā saldi, kūstoši, aromātiski, palieli. Novāc septembra sākumā, vidū. Koki vidēja auguma. Slimībieņēmīga (var būt augļu puve gan kokā, gan glabājot), kokam bieži izsalst ziedpumpuri.

‘Latgale’ – augļi vidēji lieli, zaļgandzelteni, pareizas formas, ar teicamu tirgus izskatu, mīkstums vidēji sulīgs. Laika ap­stākļi ļoti ietekmē augļu garšu – vēsās vasarās tie ir bezgaršīgi, bet siltās, saulainās, pietiekami mitrās – garšīgi. Tāpat kā šķirnei ‘Belorusskaja Pozdņaja’, arī ‘Latgalei’ augļus var uzglabāt līdz janvārim, februārim. Koki aug kompakti, ir ar viegli veidojamu vainagu. Veido ļoti daudz auglīšu, tādēļ to daudzums noteikti jānormē. Daugavpils novada Laucesas pagasta kokaudzētavas “Sēlija” vadītājs Alberts Mendriķis norāda, ka šai šķirnei ir arī būtiski trūkumi – glabājot augļiem mīkstums kļūst lipīgs, gumijveidīgs, kamēr šķirnes ‘Belorusskaja Pozdņaja’ augļi, turēti tādos pašos apstākļos, vienā pagrabā, saglabā kraukšķīgumu.

Ziemas šķirnes

‘Balva’ – augļi vidēji lieli vai palieli. Mīk­stums sulīgs, salds. Garša laba. Augļi vācami septembra beigās, oktobra sākumā, pagrabā labi glabājas līdz aprīlim. Koki aug kā dabiski puspunduri, no ražas smaguma zari liecas uz leju. Ražo ļoti bagātīgi. Lai augļi būtu lielāki un kokiem nepazeminātos ziemcietība, augļ­aizmetņi noteikti jānormē.

Saistītie raksti

‘Paulīna’ – augļi ar skaistu virskrāsu, bet pasīki. Labi glabājas līdz pavasarim. Izņemot augļus no vēsa pagraba un vairākas dienas gatavinot istabas temperatūrā, tie kļūst kūstoši, ļoti sulīgi, saldi, ļoti garšīgi. Novāc septembra beigās, oktobra sākumā. Koki vidēja auguma. Laba ziemcietība, var audzēt visā Latvijas teritorijā.

‘Talismans’ – augļi palieli, ar košu tumšsarkanu virskrāsu, bet nav augstas kvalitātes, jo bieži vien jūtamas miecvielas. Novāc septembra otrajā pusē, glabājas līdz janvārim. Koki vidēja auguma, viegli veidojams vainags ar nokarenu zarojumu. Ziemcietība laba, tāpēc šķirni ieteicams izmantot kā skeletveidotāju, iepotējot vainagā gleznas, ļoti garšīgas šķirnes ar zemāku ziemcietību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Jaudīgs auglis ar ļoti spēcīgu aromātu.” Galvenais jautājums – kā cilvēkiem izstāstīt šo labo stāstu? 1
11 stundas
Inita Šteinberga
Laukos
atbrīvoties no ērcēm vistu kūtī? Skaidro putnu audzētāja Katerina Kasatkina
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiski ieteikumi: kā palīdzēt bērniem mācīties attālināti
15 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kārtīgās latviešu svinībās bez galerta neiztikt: 3 lieliskas receptes
15 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kādi ir riski, dzīvojot kopā neprecētiem? 1
15 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Tā izskatās maza un nekaitīga, bet patiesībā ir ļoti agresīva nezāle. Kā cīnīties ar maura skareni?
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā pārziemināt ledenītes: 6 dārznieces padomi
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
3 gardas un radošas ēdienu receptes ar pastu, bet bez gaļas! 3
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Bīdāmie vārti paša spēkiem: vai tas ir iespējams?
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Laista rododendrus, skujeņus un apgriež rozes. Kas darām dārzā no 26.oktobra līdz 1.novembrim
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Praktiski
VIDEO. Pepijai ir tikai 8 mēneši, bet viņa jau sver kā ponijs: suns, kas apgūst terapeita profesiju 1
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Burkāni sāļajā un saldajā: 4 gardi ēdieni, ko pagatavot no burkāniem
2 dienas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur otrdien reģistrēts lielākais Covid-19 inficēto skaita pieaugums 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīdziniekiem rīt uz skolu nav jāiet? Atļauj attālināto mācīšanos, taču ne visiem 1
11 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Ierēdnis izpļāpājās par glumekli – valdības plānā ir kāds zemūdens akmens 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas Radio kora koncertā Cēsīs bijis augsts inficēšanās risks – apmeklētājiem jāiet karantīnā 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība bārā: Latvijā aizturēts bīstams noziedznieks no Igaunijas
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiski ieteikumi: kā palīdzēt bērniem mācīties attālināti
15 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Par dāvanu no Lielbritānijas būs jāmaksā nodoklis 4
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Jana Duļevska bērnībā māsu “pārdevusi” par maisu iecienīto košļeņu 1
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: “Viņš manu suni var ārstēt.” Gobzems skaidro, kāpēc nevalkā masku 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Paziņo pilsētas un novadus, kuros reģistrēti jaunie Covid-19 gadījumi 10
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kārtīgās latviešu svinībās bez galerta neiztikt: 3 lieliskas receptes
15 stundas
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Raimonda Paula skaistā dziesma “Par pēdējo lapu” atdzimst jaunās skaņās 10
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ieva Adamss Intaram Busulim uzdāvina prezervatīvus: tā esot dāvana ar nodomu 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Ņina, Ninona, Antoņina un Oksana
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Asinsspiediens un elpošanas biežums! Skride par to, kā Covid-19 inficētajam sekot veselībai mājās 11
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Nedēļas nogalē iespējami zīmīgi notikumi! Horoskopi 27.oktobra līdz 1.novembris
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ja tu kādam esi kaut ko apsolījis, turi savu vārdu! Horoskopi 28.oktobrim 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Centies šodien nevienam nenodarīt pāri! Horoskopi 29.oktobrim
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Francija ieviesīs stingrus ierobežojumus cīņā ar Covid-19 1
23:01
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Rumbulā par 11 500 eiro tikko pirkts auto paliek ceļmalā. Garantiju atsaka
21:58
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
21:11