Jānis Bordāns.
Jānis Bordāns.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Vai Bordāns sola aizsardzību krāpšanā apsūdzētajiem “Olainfarm” tīkotājiem no Čehijas? 9

“Black Duck invest” pārstāvji, kuru mēģinājumi pierādīt “Olainfarm” akciju iegūšanu cietuši sakāvi jau virknē tiesvedību gan Latvijā, gan Čehijā, piektdien “pieķerti” tiekoties ar tieslietu ministru, tādējādi raisot bažas par centieniem izdarīt spiedienu uz Latvijas tiesu sistēmu, vēsta portāls “Jauns.lv”.

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 185
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 118
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Tikšanās ar tieslietu ministru Jāni Bordānu apmeklēja BDI pārstāvji Vojtehs Kačena un Tibors Bokors. Viņus abus šā gada aprīlī aizturēja Valsts policija, izmeklējot aizdomas par mēģinājumu izkrāpt uzņēmuma “Olmafarm” piederošās “Olainfarm” akcijas. Ar Jāni Bordānu pārrunāti starptautisko investoru tiesiskās paļāvības principi, vēlāk pēcpusdienā paziņoja Kačena.

Jau sešas tiesvedības Latvijā un divas Čehijā ir noslēgušās ar čehiem nelabvēlīgiem spriedumiem, iepriekš ziņoja jauns.lv. Neapmierināti ar šiem zaudējumiem Latvijas tiesās, BDI pārstāvji iepriekš kritiski izteikušies par Latvijas tiesībsargājošo institūciju un tiesu darbu. Tomēr gan Latvijas, gan Čehijas tiesu vienlīdzīgā pieeja BDI prasībām varētu liecināt, ka BDI pozīcija ir vienkārši juridiski nepamatota.

“Black duck invest” korupcijas skandālu ēnā

CITI ŠOBRĪD LASA

BDI jeb čehu “melnās pīles” patiesā labuma guvējs ir Tomašs Kršeks, liecina BDI publiski paustais. Kršeka vārds Latvijā nav svešs. Viņš izpelnījies uzmanību saistībā ar Latvijā skaļi izskanējušo korupucijas lietu par “Rīgas satiksmes” trolejbusu un zemo grīdu tramvaju iegādi no “Škodas”.

Tomašs Kršeks bija viens no Škoda īpašniekiem laikā, kad uzņēmums parakstīja līgumu ar Rīgas satiksmi. Šajā skandālā apcietinājumā pabijuši arī vietējie darboņi – “Rīgas satiksmes” Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, bijušais “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, uzņēmēji Edgars Teterovskis un Māris Martinsons.

Tomaša Kršeka vārds regulāri tieši vai pastarpināti parādās dažādās šaubīgās shēmās dzimtajā Čehijā. Kršeks Čehijā saņēmis pārmetumus un aizdomas par valsts pasūtījumu iegūšanu bez konkurences, kopīgiem atpūtas pasākumiem ar vadošajiem politiķiem valsts uzņēmumu lēmumu pieņēmējiem, kas rezultējas ar lieliem pasūtījumiem, analizē db.lv.

Uz tikšanos ar ministru ieradās arī advokāts Mārtiņš Kvēps, kurš “Olainfarm” sakarā pamanīts kopš maija beigām. Formāli M. Kvēps pārstāv čehu BDI, taču plaši izskanējis, ka patiesais Kvēpa darba devējs “Olainfarm” akciju sāgā ir odiozais igauņu uzņēmējs Oļegs Osinovskis.

Osinovskis Latvijā kļuva atpazīstams ar 500 tūkstošu eiro skaidras naudas nodošanu “Latvijas Dzelceļa” vadītājām Uģim Magonem un tai sekojošajām apsūdzībām par iespējamu kukuļdošanu.

Kvēpu un Osinovski kopā esot savedusi viņa partnere Anastasija Udalova, vēstīja laikraksts “Diena”. Turklāt zinātāji runā, ka līdzās Kvēpam mazāk redzams atbalsta punkts “Olainfarm” lietā čehu-igauņu shēmā esot arī zvērināts advokāts Edijs Vaznis.

Aizkulišu sarunās izskanējis, ka viņam iedalītais darba lauks esot Finanšu un kapitāla tirgus komisija, kura uzrauga AS “Olainfarm”. Šai informācijai gan nav oficiāla apstiprinājuma.

Interesanti, ka M. Kvēps ir arī bijušā korupcijā apsūdzētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāts. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo piektdien veicis kratīšanu Rimšēviča dzīvesvietā, un netiek izslēgts, ka šai kratīšanai ir saistība ar notiekošo “Olainfarm”.

M. Kvēpam ir attiecības ar Juri Jurašu, kura sieva Alla Juraša daudzus gadus strādāja Kvēpa vadītajā advokātu birojā. Tiek lēsts, ka tieši saikne Kvēps-Jurašs bija par pamatu tieslietu ministram Bordānam iesaistīties sarunās ar policijas aizturētajiem čehu darboņiem Kačenu un Bokoru.

Vai ministrs sola aizsargāt čehu “melno pīli”?

Uz jauns.lv piektdien uzdotajiem jautājumiem, vai starp oficiālajām vizītēm ministra kalendārā neuzrādītā tikšanās bija saistīta ar BDI neapmierinātību ar Latvijas tiesu nolēmumiem un ir BDI mēģinājums situāciju tiesās mainīt sev par labu Jānis Bordāns nav sniedzis.

Tomēr vēlu piektdienas vakarā tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) aģentūrai LETA pavēstīja, ka tikšanās ar krāpšanā apsūdzētajiem čehu uzņēmumiem viņam ļāvusi apzināt tieslietu sistēmas attīstību kavējošos faktorus. “Labvēlīga un ilgtspējīga investīciju vide ir politiskajā dienas kārtībā, tostarp ārvalstu ieguldītāju tiesiskā aizsardzība,” teica ministrs.

Ck korekti ministram ir solīt aizsardzību uzņēmumam, par kura iesaisti krāpniecībā patlaban lemj tiesa un kurš jau zaudējis vairākās prāvās, ministrs nekomentēja. Turklāt neizpratni rada situācija ar Osinovski – ja vēl pavasarī Bordāns ar Jurašu asi vērsās pret Osinovska attaisnojošo spriedumu, tad tagad rodas jautājums, vai tiešām viņi ir gatavi kopā ar Osinovski sniegt atbalstu čehu “melnajām pīlēm”?

Akcionāri kategoriski noraida akciju pārdošanu BDI

Kā vēstīts iepriekš, sev piederošo akciju pārdošanu čehu BDI Valērija Maligina mantiniecēm piederošās “Olmafarm” pārstāvji kategoriski noraida. “Olmafarm” akcionāri uzstāj, ka Milana Beļeviča nekad nav saņēmusi mandātu īstenot akciju pārdošanu BDI, jo tas neatbilst līdzmantinieču gribai.

Tieši acīmredzamie likuma pārkāpumi un ar akcionāru interesēm nesavienojami piedāvājumi bija par iemeslu, kādēļ līdzmantinieces vienbalsīgi vienojās par Milanas Beļevičas atcelšanu, un 26. aprīlī par to tika informēta arī pati Beļeviča, ko viņa cenšas slēpt.

“Olmafarm” vēstīja, ka veids, kā nakts piesegā vienatnē parakstīja pusgatavu, nepilnīgu un kļūdainu līgumam līdzīgu dokumentu, uzskatāmi parāda, ka pilnvaras zaudējusī Beļeviča centās izmantot pēdējās stundas, kad viņas atcelšana, kaut viņai izziņota vēl nebija reģistrēta publiski.

Šāda mēroga darījumam neatbilstīga ir ne vien vēlā nakts stunda, kurā no darba atbrīvotā Beļeviča parakstīja līgumu, bet arī fakts, ka čehu puse jau nākamajā dienā parakstījusi pavisam citu dokumentu. Uz tā notārs apliecinājis čehu uzņēmuma pārstāvja parakstu, un laika atzīme vēsta, ka tas noticis 27.aprīlī.

Tātad BDI cenšas pamatot savas īpašuma tiesības uz “Olainfarm” akcijām, iesniedzot divus atšķirīgus līguma eksemplārus, kur uz viena ir atlaistās Beļevičas un otra – akcionāriem nevēlāmā un noraidītā pircēja BDI paraksti.

Turklāt abi šie atšķirīgie dokumenti ir parakstīti 27. aprīlī, kad Milanai Beļevičai vairs nebija nekādas juridiskas saistības ar “Olmafarm”, jo viņas valdes locekļa pilnvaras neapstrīdami bija beigušās jau 26. aprīlī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 185
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 118
9 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
22 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 51
5 stundas
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 5
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām
3 minūtes
LA
LA
Ziņas
Vai Latvijā lieto zāles pret Covid-19? Ārste izceļ, kā atšķiras kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad 17
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, kur Terehovas muitas kontroles punkta amatpersonas slēpušas saņemtos kukuļus 10
2 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Vai šaha karalis saglabās savu kroni?
19:59
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām
19:47
LE
LETA
Ziņas
Saslimstības līmenis ar Covid-19 Gulbenes novadā Latvijas vidējo rādītāju pārsniedz vairāk nekā divas reizes
19:15
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par bīstamu laika parādību: piektdien un sestdien varētu veidoties atkala 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ruks: Policija ir politiski neitrāla 26
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik administratīvo pārkāpumu procesi sākti pret Gobzemu? 33
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pie cietumniekiem neviens netiek klāt! Kāda jēga vispār sēdēt?” Advokāts atklāj, cik kritiskā situācijā ieslodzītie 18
3 stundas
GR
Guna Roze
Ziņas
Guna Roze: Nav iemesla iedomāties, ka mūsu pēcteči nesaķers galvu par 21. gadsimta ļaužu tumsonību 31
4 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 51
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas? 21
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 3
4 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Pasaulē audiogrāmatu tirgus šaujas debesīs, bet Latvijā visi mēģinājumi bijuši neveiksmīgi. Kāpēc? 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaisa temperatūra noslīdēs zem -20 grādiem. Laika prognoze ceturtdienai 1
4 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbalsta kriminālvajāšanas sākšanu pret Ādamsonu par spiegošanu un krāpšanu 14
5 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 185
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 6
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Neapšaubāmi šāda problēma pastāv.” Ārste par to, cik cilvēku Covid-19 iegūst slimnīcā 15
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 75
12 stundas
IS
Ivars Soikāns
Ziņas
“Iecienītais “PBK” vairāk netiek translēts, par ko daudzi sašutuši!” Ko skatās Baltkrievijas pierobežā dzīvojošie? 30
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
PSRS likvidēšana: Mūsdienās pastāv dažādas versijas, kurš tad bijis īstais PSRS likvidēšanas iniciators 21
11 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik daudz pedagogu pametuši darbu Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 81
11 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 7
21 stundas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Astroloģiskā prognoze: veiksmīgās un bīstamās dienas decembrī
1 diena