Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: REUTERS/ SCANPIX/ LETA

Valdībai nepiekrītot ieviest “lokdaunu”, slimnīcām priekšā trīs mēneši resursu izsīkuma apstākļos 82

Ministru kabinetam nepiekrītot ekspertu aicinājumam uz trim nedēļām valstī ieviest tā dēvēto “lokdaunu”, slimnīcas var tikt nolemtas vairāk nekā trīs mēnešu darbam resursu izsīkuma situācijā, ceturtdien vēsta žurnāls “Ir”.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 51
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 21
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 55
Intervija 1 diena
Lasīt citas ziņas

Pagājušās nedēļas beigās valdība pēc ilgstošām diskusijām un ekspertu uzklausīšanas izsludināja ārkārtējo situāciju un ieviesa virkni ierobežojumu, kas pārsvarā skar nevakcinētos, taču pēc būtības īpaši neierobežo cilvēku pulcēšanās iespējas.

Krīzes vadības padomē, kura pirms nedēļas diskusijās pavadīja vairāk nekā desmit stundas, epidemiologs Ņikita Trojanskis ministriem rādījis formulu, kuru kopā ar fiziķi Aigaru Langinu izstrādājis, lai prognozētu Covid-19 izplatību pēc dažādiem valdības rīcības scenārijiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šos modeļus kopā ar Krīzes vadības padomes sekretariāta priekšnieka Kaspara Druvaskalna vadītās ekspertu grupas sagatavotiem rīcības scenārijiem viņš prezentēja ministriem.

Trojanskis izdevumam uzsvēra, ka šis modelis nav domāts nākotnes prognozēšanai, bet gan dažādu scenāriju salīdzināšanai. Aprēķini balstās uz pieņēmumiem, un, piemēram, viens no tiem paredz, ka 22.septembrī Latvijā bija aptuveni 850 000 iedzīvotāju, kuriem nav nekādas imunitātes pret Covid-19 – ne no vakcīnas, ne pārslimošanas.

Cits pieņēmums rāda, ka tiklīdz slimnīcās vienlaikus atradīsies vismaz 1500 Covid-19 pacientu, pieaugs šo cilvēku mirstība, jo slimnīcas vairs nespēs nodrošināt intensīvo terapiju visiem, kam tā nepieciešama.

Izstrādājot šī matemātiskā modeļa parametrus, Trojanskis un Langins konsultējušies ar Slimību profilakses un kontroles centu, Rīgas Stradiņa universitātes epidemiologiem, Krīzes medicīnas centru un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD).

Rēķināts pat tas, kurā brīdī izslimojušajiem un vakcinētajiem mazinās imunitāte un tie atkal kļūst uzņēmīgi pret vīrusu. Arī vakcinētie iedzīvotāji var inficēties, lai gan četrreiz retāk nekā nevakcinētie, tomēr būtiska atšķirība ir tā, ka vakcinētajiem ir par 85% mazāka iespējamība saslimt tik smagi, ka palīdzība būtu jāmeklē slimnīcā.

7285 vīrusa inficēto nāves no 22.septembra līdz pavasarim, 6099 slimnieki, kuriem decembrī – vīrusa izplatības pīķī – vienlaikus nepieciešama ārstēšana slimnīcā, tātad četras reizes vairāk par maksimālo kapacitāti, vairāk nekā trīs mēnešus jeb 103 dienas ilga veselības aprūpes sistēmas galēja pārslodze – šāda situācija sagaidītu, ja valdība pagājušajā nedēļā nespētu pieņemt nekādu lēmumu un neieviestu nekādus ierobežojumus Covid-19 izplatībai, redzams Trojanska un Langina izstrādātajā modelī.

Slimībai intensīvi izplatoties, aktīvi infekciozo skaits pārsniegtu 60 000 cilvēku. Modelis pieņem, ka cilvēks var aplipināt citus sešas dienas. Ja infekciozo iedzīvotāju skaits pīķa brīdī uzkāpj virs 60 000, tas nozīmē, ka dienā tiek atklāti aptuveni 10 000 jaunu inficēto.

Tad pienāktu brīdis, kad epidēmija sāk plaši migrēt uz vakcinētajiem iedzīvotājiem, līdz ar to sāk mazināties hospitalizēto skaits. Galu galā epidēmija pamazām apsīktu, jo arvien lielāka daļa iedzīvotāju būtu vakcinējušies vai saslimuši.

Šis visdrūmākais scenārijs paredz, ka pavasarī, kad vīrusa vilnis Latvijā noplaktu, vairs būtu atlikuši tikai aptuveni 100 000 iedzīvotāju, kas vēl būtu uzņēmīgi pret šo slimību.

Taču mirušo skaits šajā nekontrolētajā vilnī vairāk nekā divas reizes pārsniegtu līdzšinējo Covid-19 upuru apjomu. Trojanskis pauda, ka modelis esot pat nedaudz optimistisks, ja skatās uz nāvēm un hospitalizāciju, kas nozīmē, ka realitātē šie skaitļi varētu būt vēl lielāki.

Lai izvairītos no katastrofas, kas strauji tuvojas Latvijas slimnīcām, eksperti ieteica valdībai izvēlēties scenāriju, ko Druvaskalna vadītā grupa nodēvējusi par ārkārtējo situāciju. Salīdzinot ar iepriekš aprakstīto drūmāko scenāriju, tas izglābtu gandrīz 5000 cilvēku dzīvību.

Tomēr, tā kā vīrusa izplatība jau ir rekordaugsta, pat šis risinājums neļautu izvairīties no veselības sistēmas pārslodzes, taču krīze nebūtu tik visaptveroša – pīķa brīdī vienlaikus tiktu hospitalizēti 1710 vīrusa pacienti un pārslodzes dēļ slimnīcu darbs tiktu paralizēts uz 47 dienām.

Lai panāktu šādu ietekmi, gan vakcinēto, gan nevakcinēto iedzīvotāju kontaktiem jāsamazinās vismaz uz pusi, ko var panākt tikai ar sabiedrības dzīves apturēšanu, ieviešot “lokdaunu”, uz trim nedēļām aizliedzot cilvēku pulcēšanos, tostarp aizverot izglītības iestādes, izņemot bērnudārzus un sākumskolas. Eksperti pārliecināti, ka nevakcinēto cilvēku mobilitāti nevar samazināt, ja nesamazina visas sabiedrības mobilitāti.

Šis scenārijs paredzētu, ka pēc trīs nedēļu bargajiem ierobežojumiem turpinās kopumā trīs mēnešus ilgs “zaļais režīms”, kas nozīmē, ka vakcinētajiem un pārslimojušajiem pakalpojumi ir pieejami diezgan brīvi, kamēr nevakcinētie saskaras ar lielākiem ierobežojumiem. Šis “zaļais scenārijs” ir tas, kuru ar dažiem papildinājumiem valdība pagājušajā nedēļā izvēlējās īstenot.

Modelī redzams, ka “lokdauns” uz brīdi lauž saslimstības līkni, taču uzreiz pēc tā beigām līkne atsāk virzību uz augšu. Eksperti diskutēja par ierosinājumu “lokdaunu” turpināt ar pakāpenisku ierobežojumu atcelšanu, sākot ar skolām.

Tomēr šāds ierosinājums atbalstu neguva. Lai gan premjers Krišjānis Kariņš (JV) esot bijis gatavs atbalstīt stingrāko rīcības variantu, valdībā kopumā tam atbalsta nebija.

Kā izdevumam stāstīja eksperti, kas piedalījās slēgtajā valdības sēdē, ministriem bijušas bažas, ka “lokdaunu” nebūs iespējams pārtraukt pēc trim nedēļām, jo slimības inerces dēļ situācijas rādītāji būs tobrīd kļuvuši vēl dramatiskāki nekā ārkārtējās situācijas izsludināšanas brīdī.

Turklāt ieildzis “lokdauns” izraisītu neapmierinātību ne vien no vakcinācijas pretinieku, bet arī vakcinēto iedzīvotāju puses. Bažas ministriem rada arī nespēja stingros ierobežojumus izkontrolēt, jo vienlaikus risināma krīze Baltkrievijas pierobežā.

Eksperti ari bija sagatavojuši modeli, kas notiek ar “lokdauna” scenāriju, ja tas netiek efektīvi kontrolēts – vienlaikus hospitalizēto skaits pīķa brīdī uzlec līdz 2614, bet mirušo skaits sasniedz 3463.

Trojanskis atzina, ka valdības sēdē ministriem uzsvēris, ka viņi ekspertā neieklausās, sakot, ka stingro ierobežojumu modeli nav jēgas ieviest, jo nevar nodrošināt 100% kontroli.

“Neviena valsts nevar to nodrošināt. Visi militārie “lokdauni” ir tikai 60-80% efektīvi. Turklāt modelī redzam, ka Latvijas “lokdauna” aprēķinos samazināti kontakti tikai par 50%, nevis 100%, kas nebūtu iespējams,” teica eksperts.

Valdības politiskais uzstādījums šajā vīrusa vilnī ir skolu darbības neierobežošana un iespējami mazi šķēršļi vakcinētajai sabiedrības daļai ārkārtējās situācijas laikā. Šī iemesla dēļ ekspertu grupa nemaz nepiedāvāja valdībai vēl kādu modeli, kuru bija izstrādājis Trojanskis ar Langinu – “lokdaunu” uz četrām vai piecām nedēļām.

Ja izdotos arī vienlaikus kāpināt vakcinēšanās tempu par 30%, tad šis risinājums būtu visefektīvākais vīrusa apslāpēšanai. Vienlaikus hospitalizēto skaits nevienā brīdī nepārsniegtu kritisko 1500 robežu, un tātad šis būtu vienīgais scenārijs, kas ļautu izvairīties no veselības sistēmas sabrukuma.

“Šī ir izeja, kas joprojām ir uz galda. Tā joprojām būtu jāizskata, bet, protams, tur ir politiski apsvērumi. Ja valdība neizvēlējās trīs nedēļas, tad, visticamāk, būtu grūti pārliecināt par četrām vai piecām nedēļām,” pauda Trojanskis.

Valdības izvēle bija par labu tā dēvētajam “zaļajam režīmam”, kas tika papildināts ar nelielām izmaiņām, tomēr Latvijas kritiskajā stāvoklī šāds scenārijs vairs nevar pasargāt ne no veselības sistēmas krīzes, ne liela mirušo skaita. Saskaņā ar prognozēm, slimnīcām būs jānoturas ar resursu izsīkumu vairāk nekā trīs mēnešus jeb 116 dienas.

Krīzes karstumā vienlaikus slimnīcās palīdzība būs nepieciešama 2587 Covid-19 slimniekiem. Pēc modeļa prognozēm, nāve gaida 4379 inficētos – šis skaits ir rēķināts tikai no 22.septembra, neskaitot tos gandrīz 3000, kas Latvijā jau miruši kopš pandēmijas sākuma.

Turklāt šīs ir tikai tādas nāves, ko prognozējami raisīs Covid-19 vīruss. Taču situācijā, kad slimnīcas būs paralizētas resursu trūkuma dēļ, “cilvēki mirs arī no tik elementārām kaitēm kā apendicīts”, norādīja Trojanskis.

Vadoties pēc pētījumiem, kas veikti citviet, Trojanskis prognozē, ka pandēmijas ietekmē mirušo skaits patiesībā būs par 50% lielāks – tās būs nāves, kuras neizdosies novērst paralizētajā medicīnas aprūpes sistēmā.

Situāciju varētu uzlabot, ja izdotos būtiski kāpināt iedzīvotāju vakcināciju. Ja 45 dienas pēc kārtas būtu iespējams sapotēt vismaz 4500-4800 cilvēku dienā, varētu izglābt vēl 1291 dzīvību un slimnīcu krīzi saīsināt līdz 71

dienai.

Druvaskalns atzīst: ar šo “zaļo scenāriju” varētu pietikt, ja tas būtu pieņemts septembrī vai agrāk.

Trojanski satrauc, ka nevakcinētajiem aizvien ir atļauts pulcēties, jo šādas rīcības ir ideālas vīrusa transmisijas turpināšanai.

Valdība gan pieļāvusi dažas atkāpes no ekspertu grupas sagatavotā “zaļā scenārija”. Piemēram, noteikusi obligātu sejas masku valkāšanu kultūras pasākumos pēc 18.oktobra, kā arī aizliegusi sabiedriskās ēdināšanas un kultūras vietām strādāt ilgāk par plkst.21.

Taču Trojanska ieskatā šādas izmaiņas neļaus izvairīties no slimnīcu krīzes. “Es domāju, ka viņi ir pieņēmuši nepareizu lēmumu – mums neizdevās līdz galam viņus pārliecināt. Viņu raizes bija par to, ka, pieņemot “lokdaunu”, pēc trīs nedēļām situācija būs vēl sliktāka nekā tagad. Tad būs grūti pamatot sev un citiem ierobežojumu mīkstināšanu,” skaidroja Trojanskis.

Tikmēr veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) otrdienas valdības sēdē, analizējot epidemioloģisko situāciju, atzina – ja pieņemtie ierobežojumi slimības izplatību nemazinās, nāksies lemt par papildu pasākumiem.

NMPD vadītāja Liene Cipule uzsvēra, ka neviens no ekspertu iesniegtajiem scenārijiem neparedzēja, ka netiek pārsniegta veselības aprūpes sistēmas kapacitāte. “Un ir ļoti īpatnēji, ka valdība, ieraugot šos skaitļus, nevis piedāvāja kaut ko stingrāku, bet izvēlējās iet pāri veselības aprūpes sistēmas kapacitātei,” komentēja Cipule, piebilstot, ka valdībā izlemts uz veselības aprūpes sistēmas kolapsu iet ļoti apzināti.

Viņa arī akcentēja, ka valdībai, redzot kūtro vakcinācijas gaitu, vēl vasarā bija jāsāk lauka hospitāļu izveide, lai būtu, kur novirzīt milzīgo pacientu.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Šis risks netika vadīts. Nozares un valsts vadība te nav nostrādājusi. Un mēs noteikti kaut kad meklēsim vainīgos, jo valstī tomēr kādam ir jāatbild par to, ka cilvēki tiek apzināti sūtīti taisni nāvē,” norādīja Cipule.

Par lauka hospitāļu izveidi otrdien sprieda arī valdība – pēc veselības ministra ierosinājuma jautājums tika skatīts slēgtajā sēdes daļā, konkrētas detaļas nav zināmas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 51
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 21
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 55
Intervija 1 diena
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 281
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Covid-19 dati uzrāda attīstības tendences, kuras ir sliktākas nekā tika prognozēts”: Kariņš pirmdien sasaucis steidzamu sēdi 43
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs”
Intervija 3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 21
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties
19:57
LE
LETA
Ziņas
Rīga un vēl divas pilsētas: noskaidrots, kur sestdien visvairāk Covid-19 saslimušo
19:07
LA
LA.LV
Kokteilis
Gaidāmā diena tev sagādās dažādus vairāk vai mazāk sarežģītus uzdevumus. Horoskopi 18.oktobrim
18:59
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 137
7 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nelietoja respiratorus, drūzmējās: policija sāk izvērtēt “Mesa” koncertā notikušos iespējamos pārkāpumus 39
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 69
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 51
11 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls
7 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Elektroauto par 6000 eiro? “Citroën” sola, ka tā būs realitāte 14
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis pēc uzvaras: “Tas ir tas, kāpēc es to daru, jo kaut kādā veidā tas ir veids kā apvienot valsti” 11
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ornitologi satraukušies: Eiropā uz izmiršanas robežas vairākas putnu sugas – jūras un plēsīgie putni, pīles, bridējputni 14
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nākošās nedēļas pirmās prognozes: rudens klāt. Ne visiem tas patiks!
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: “Polija uzbrukusi visai Eiropas Savienībai, paziņojis Francijas Ārlietu ministrijas pārstāvis”
11 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 55
Intervija 1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Pašreizējā gāzes cena ir apmēram piecreiz lielāka nekā pirms gada”: Olafs Zvejnieks prognozē, kas notiks tuvākajā nākotnē
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 238
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 183
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gaitis, Gaits un Karīna 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Domāju, ka Žannai patika taisīt šovu!”: stiliste Dubska restorānā aizrijas ar asaku un sarīko tur pamatīgu drāmu 23
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 23
20 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
8 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 12
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
1 diena