Foto: Ljupco Smokovski/Shutterstock

Latvijā medicīnas personāla īpatsvars viens no zemākajiem ES, būtiski atpaliekam arī Baltijā 0

Publiskajā telpā jau ilgāku laiku tiek pausts sašutums par medicīnas darbinieku zemo atalgojumu un pārmērīgajām slodzēm, norādot arī uz nepietiekamu veselības nozares finansējumu. Kā tad ir patiesībā, un vai minētajām pretenzijām ir pamats?

VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu 3
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa 29
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
Lasīt citas ziņas

Ja pacients iet pie daktera, lai izstāstītu par veselības problēmas, vizītes turpinājumā parasti notiek izmeklējumi, analīzes u.tml. procedūras, lai noteiktu diagnozi.

Līdzīgi arī ar Latvijas veselības aprūpes sistēmu – lai to vispusīgi un bezkaislīgi novērtētu, var apskatīt dažādus statistikas datu avotus un veikt salīdzinājumus gan dažādos periodos, gan starp valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dati par Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašnovērtējumu liecina, ka aptuveni 44,2% iedzīvotāju vecumā no 16 gadiem vērtē savu veselību kā ļoti labu vai labu – starp ES 28 valstīm, kur vidējais līmenis ir 68,8%, mums ir 2. zemākais rādītājs (zemāk ir tikai Lietuvā – 43,7%).

Lai arī pēdējos gados ir notikuši uzlabojumi, joprojām visai slikts veselības pašsajūtas līmenis ir darbspējas vecuma grupās: 35–44 gadu vecumā savu veselību kā sliktu vai ļoti sliktu vērtē 7,2%, 45–54 gadu vecumā – 10,5%, bet 55–64 gadu vecumā – jau 19,8%.

Latvijā ik gadus mirst aptuveni 28 tūkstoši, tādējādi mirstības līmenis (pret iedzīvotāju skaitu) ir 1,5% jeb uz pusi augstāks pret ES vidējo rādītāju (1,0%).

Biežākie nāves cēloņi Latvijā, tāpat kā citur, ir asinsrites sistēmas slimības un audzēji. Vislielākā atšķirība starp Latvijas un ES mirstības līmeni ir uz asinsrites sistēmas slimību rēķina – Latvijā tās ik gadu paņem 0,9% no iedzīvotājiem, kamēr vidēji ES – tikai 0,4%.

Jāpiebilst, ka Latvija izceļas arī ar mirstības rādītājiem no dažādiem ārējiem cēloņiem – tie ir nāves gadījumi, kas nav atkarīgi no veselības stāvokļa, notiek pēkšņi un kur mediķi visbiežāk vairs nevar palīdzēt.

Kaut arī šajos rādītājos pēdējo gadu gaitā ir bijis uzlabojums, tomēr joprojām Latvija atrodas ES vadošo valstu pozīcijās pēc mirstības no transporta negadījumiem, slepkavībām, pašnāvībām un slīkšanas.

Ja runā par novēršamo mirstību (t. i., tādu, ko iespējams novērst, realizējot atbilstošu veselības aprūpes politiku un veselīga dzīvesveida popularizēšanu), starp ES valstīm Latvijas rādītāji ir 2. augstākie (1. vietā – Lietuva).

Rezultātā arī paredzamais mūža ilgums Latvijā sievietēm (79,6 gadi) ir 3. zemākais, vīriešiem (69,8 gadi) – 2. zemākais, savukārt paredzamais veselīgā mūža ilgums gan sievietēm (54,9 gadi), gan vīriešiem (52,3 gadi) ir pats zemākais starp ES valstīm.

Veselības nozares finansējums (% pret IKP) ES valstīs 2016. gadā bija vidēji 7,1%, Latvijā – tikai 3,7% IKP. Kamēr tuvāko gadu apņemšanās Latvijā ir sasniegt 4% pret IKP, kaimiņvalstīs jau tagad šie rādītāji ir uz pusi lielāki: Lietuvā – 5,8%, Igaunijā – 5,3%. Salīdzinot dažādas ES valstis, ir redzams, ka visai bieži sabiedrības veselības rādītāji ir cieši saistīti ar nozares finansējuma līmeni (skat. attēlu).

Protams, ka sava ietekme ir arī līdzekļu izlietojuma lietderībai un mērķiem – piemēram, investīcijām ES valstīs vidēji tiek izlietoti 3,6% no visa veselības finansējuma, bet Latvijā – 9,2% (2. augstākais rādītājs ES), kas rada jautājumu – vai ēkas un dažādas būves ir mūsu prioritāte?

Tikmēr medicīnas personāla (ārstu un medmāsu) īpatsvars pret iedzīvotāju skaitu ir viens no zemākajiem, t. sk. būtiski atpaliekot arī Baltijas valstu vidū.

Arī atalgojums veselības aizsardzībā strādājošiem (% pret kopējo atalgojuma fondu valstī) Latvijā ir tikai 4,4% (Lietuvā – 6,1, Igaunijā – 5,6%). Tādējādi Latvijas medicīnas personālam ir salīdzinoši augstāka slodze, zemāks atalgojuma līmenis un lielāks vilinājums doties strādāt uz citām ES valstīm, kas pacientiem savukārt nozīmē sliktāku veselības aprūpes kvalitāti un pakalpojumu pieejamību.

Šobrīd 44% no veselības izdevumiem Latvijā ir privātais finansējums, ko sedz paši pacienti, darba devēju polises u.tml. – starp OECD valstīm lielāks īpatsvars ir tikai ASV, Meksikā un Korejā.

Darba devējus uztrauc Latvijas veselības aprūpes sistēmas kvalitāte. Kā rāda uzņēmumu novērtējums, slimības gadījumi ir pārrēķināmi dīkstāvēs, nepieciešamās papildu maiņās un dažādās citās izmaksu pozīcijās – valstij tas savukārt nozīmē pazaudētu daļu ekonomiskās aktivitātes un nesamaksātus nodokļus.

Tāpēc ir nepieciešama kopīga izpratne un apņemšanās, lai veselības nozarē tiktu palielināts finansējums (tajā skaitā personāla atalgojums) un tā izmantošana būtu mērķtiecīgāka.

SAISTĪTIE RAKSTI

Autors Jānis Hermanis ir LDDK finanšu un nodokļu eksperts

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
Kādos gadījumos darba devējam jāizmaksā atlaišanas pabalsts?
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
Lasīt citas ziņas
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
“Jaunā Vienotība” mēģina nošaut vairākus zaķus vienlaicīgi.” Dienas saruna ar politologu Filipu Rajevski
Auziņš: Reiz pie manis ieradās Valsts Kontrole, palūdza telpu ar kafijas aparātu un uzreiz deva mājienu par vēlmi sodīt
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
23:00
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
22:33
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
22:25
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
FOTO. Ar grandiozām ovācijām skatītāji Jelgavā sagaidījuši leģendāro grupu “Zodiaks”
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
VIDEO. Mežā rit zvēru mazuļu laiks! Kurzemes pusē pamanīts vesels pulks jenotsuņu mazuļu
VIDEO. Ukraiņi izplata intriģējošu video. Vai gaidītais pretuzbrukums ir sācies?
VIDEO. TV personība Aivis Ceriņš aicina piemērot bargākus sodiem tiem, kas nežēlīgi izturas pret dzīvniekiem
VIDEO. Soctīklotāji šokā! Antarktīdā dzīvojošs vīrietis parāda, kas notiek, kad viņš mēģina glāzē ieliet atspirdzinošu dzērienu
“Rasols ir dārzeņu salāti!” 5 izplatītākie mīti par dārzeņiem, augļiem un veselīgu uzturu
Kādos gadījumos darba devējam jāizmaksā atlaišanas pabalsts?
FOTO. Sabiedrībā pazīstami cilvēki kuplā skaitā apmeklē Dzintaru koncertzāles vasaras sezonas atklāšanu
Krievija sāk manevrus Baltijas jūrā, kuros iesaistīti 40 kuģi un tūkstošiem karavīru
Dziesmu svētki tuvojas, taču tikai tagad tiek montētas 11. tramvaja sliedes un vadi. Vai paspēs līdz svētkiem?
Pēc bezatbildīgās rīcības pret suni Mailo, TV šovs pārtrauc sadarbību ar Agritu Bindri un viņas ģimeni
Nomiris rakstnieks un politiķis Vilis Seleckis
Ukraina Krievijā izveidojusi slepenu aģentu tīklu un kontrabandas ceļā piegādā tiem dronus
“Ferrari” šoferim par mēģinājumu piekukuļot policistu piespriež bargu naudas sodu
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
Skaidrs, ka F-16 pretuzbrukumā Ukrainai nebūs, bet ir vēl viena lieta, kas varētu palīdzēt. Par ko runā Rajevs?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
Gaisa temperatūra turpinās paaugstināties. Cik silts būs otrdien?
75% no Spānijas teritorijas apdraud pārtuksnešošanās: lauksaimniekiem Vidusjūras reģionā nāksies efektīvāk izmantot ūdeni
Pacenties noturēt savas emocijas sevī un neļaut tām vaļu! Horoskopi 6.jūnijam