VIDEO. Drošības dienesti: “Viltus draudu sūtītājs darbojies arī Polijā un ASV. Neraisiet paniku un esiet mierīgi!” 132

Latvijas izglītības iestādēm adresēto viltus draudu e-pastu sūtītājs ir darbojies arī Polijā un ASV, turklāt nav izslēgts, ka šāda veida uzbrukumi Latvijai var atkārtoties, trešdien žurnālistiem pastāstīja tiesībsargājošo iestāžu vadība.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka šis draudu avots darbojies ne tikai Latvijā, bet arī Polijā un ASV. Attiecīgi policija ir iedarbinājusi starptautiskās sadarbības mehānismus un tiek gaidīta informācija no “Europol” par to, vai citviet Eiropā nav fiksēta līdzīga situācija, žurnālistiem norādīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Lai arī šāda tipa uzbrukumi nav tie vienkāršākie, tomēr policijai un sadarbības partneriem ir pieejami instrumenti, lai potenciāli varētu ļaundarus atklāt.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā gadījumā persona vai personu grupa ir ar specifiskām zināšanām informācijas tehnoloģiju jomā.

Pirmie 400 e-pasti izsūtīti aizvadītajā naktī ap plkst.1, bet pēc tam atkārtoti šorīt ap plkst.8 un 10, lai pēc iespējas vairāk radītu satraukumu sabiedrībā. Vienlaikus policija nepārmet tām izglītības iestādēm, kas otrdien izlēma par labu audzēkņu evakuācijai. Tāpat viņš atgādināja, ka katrs cilvēks draudus uztver citādāk, tomēr šajā gadījumā tie bija zema līmeņa draudi, un katrā šādā gadījumā vajadzētu vadīties atbilstoši likumsargu norādēm.

Neraugoties uz to, ka policija nebija rekomendējusi veikt bērnu evakuāciju, šorīt no lielā ienākošo zvanu daudzuma saistībā ar saņemtajām e-pasta vēstulēm tiks noslogots Valsts policijas tālrunis 110.

Vaicāts, kāda ir policijas zvanu centra kapacitāte izturēt slodzi pie potenciāliem paaugstināta riska draudiem, Ruks norādīja, ka tehniski centrs šorīt netika pārslogots, tomēr nācies palielināt operatoru skaitu, kuri atbild uz iedzīvotāju zvaniem.

Vienlaikus policijā ir pieejams informatīvais tālrunis, uz kuru zvanot iedzīvotāji var saņemt konsultāciju, ja nav nepieciešama reaģēšanas palīdzība. Ruks cer, ka neizveidosies situācija ar paaugstināta riska draudiem nākotnē, tomēr sakaru pārrāvuma gadījumā iedzīvotāji var arī fiziski vērsties policijas iecirkņos. Nākotnē iedzīvotāju efektīvākai apziņošanai šādos gadījumos plānots izmantot 112 platformu.

“Galvenais pieiet racionāli un bez panikas un gaidīt Valsts policijas un Valsts drošības dienesta paziņojumus. Ja, piemēram, ir objektā aizdomīgs sainis, tad nevajag to aiztikt, bet gaidīt speciālistus,”

uzsvēra Ruks.

Vienlaikus Ruks drošības veicināšanai aicināja pašvaldības un izglītības iestādes preventīvi izvērtēt fiziskās aizsardzības sistēmas – videokameras, signalizācijas, durvju aizslēgšanas mehānismus.

Policijas priekšnieks arī atgādināja, ka Latvijā periodiski tiek saņemti šāda veida viltus draudi, piemēram, pirms vairākiem gadiem masveidā draudus saņēma tirdzniecības centri un pie katra šāda signāla evakuēti apmeklētāji, bet noziedznieki šādā veidā šantažēja uzņēmējus un mēģināja izspiest naudu. Šajā laikā analizēta valstu prakse, izstrādājot iekšējās vadlīnijas un kritērijus par apdraudējuma līmeni un atbilstošu reakciju uz tiem.

Valsts drošības dienesta (VDD) priekšnieks Normunds Mežviets atkārtoja jau šorīt dienesta preses paziņojumā teikto, ka pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā un hibrīdkara apstākļos nevar izslēgt iespējamību, ka izglītības iestādēm adresētos draudu e-pastus mērķtiecīgi realizē Latvijai nedraudzīgas valstis.

Vienlaikus šī situācija nav unikāla, un ar tādām regulāri saskaras arī citas NATO un ES dalībvalstis.

“Nākotnē nevaram pilnībā izslēgt iespēju, ka šāda veida organizēti uzbrukumi mūsu valsts nacionālās drošības interesēm var atkārtoties,” uzsvēra Mežviets.

Tāpat saistībā ar saņemtajām draudu e-pasta vēstulēm Mežviets atkārtoti uzsvēra, ka terorisma draudu līmenis Latvijā ir zems. Dienesta rīcībā nav informācijas, kas liecinātu par nepieciešamību terorisma draudu līmeni paaugstināt.

Jau ziņots, ka divu dienu laikā vairākas izglītības iestādes visā Latvijā saņēmušas draudu e-pastus. Valsts policija vērš uzmanību, ka šie saņemtie e-pasti vērtējami kā zema līmeņa riska draudi un šī ir mērķtiecīga noziedzīga akcija, kuras mērķis ir destabilizēt sabiedrību un iestāžu darbu.

Aizvadītajā naktī draudu e-pastus par it kā iespējamiem drošības riskiem saņēmušas arī aptuveni 400 Latvijas pirmsskolas izglītības iestādes, tomēr policija aicina saglabāt vēsu prātu un turpināt darbu ierastajā ritmā, nekādus evakuācijas pasākumus neveicot.

Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecinot, ka sūtītājs gan vakar, gan šonakt bijis viens un tas pats, turklāt šī paša noziedznieka aktivitātes esot novērotas jau apmēram pirms gada, kad arī vairākas organizācijas saņēmušas līdzīgas draudu vēstules.

Otrdien aptuveni 300 Latvijas skolās tika saņemti identiski draudu e-pasti par it kā iespējamiem drošības riskiem un no izglītības iestādēm evakuēti audzēkņi, tomēr policija norādīja, ka tie ir zema riska draudi un satraukumam nav pamata.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākija izlasi
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
20:19
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
19:59
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākija izlasi
19:54
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas
Pētnieks: “Putins ļoti baidās no tautas revolūcijas, kādu mēs esam redzējuši citās valstīs”
TV24
Teterovskis: Gaidu, kad būs Brāļu Kokaru iela. Ceru, ka ne kaut kādā jaunajā mikrorajonā
Rietumi mēģināja sagraut Krievijas ekonomiku. Kāpēc tas nav izdevies?
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts