Pasaulē
Eiropa

VIDEO. Kosovā zeļ un plaukst “klikšķu bizness”: gados jaunie bezdarbnieki kļūst bagāti0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/REUTER

Lai arī sociālo tīklu īpašnieki mēģina cīnīties ar viltus ziņu biznesmeņiem, šis rūpals zeļ un plaukst daudzviet pasaulē. Piemēram, Kosovā tas ir iecienīts peļņas gūšanas veids bezdarba mākto jauniešu vidū, turklāt – viņu ienākumi ir lieli, vēstīja TV3 Ziņas.

Viltus ziņu apkarošanas eksperti šonedēļ pulcējās Eiropas Parlamentā Briselē. Britu sociālo mediju analīzes centra radītājs Karls Millers ar saviem pētījumiem par viltus ziņu radīšanu ir slavas zenītā – savulaik uzstājies “TedX” konferencē Kembridžā, un šonedēļ uzrunāja medijus seminārā Eiropas Parlamentā Briselē.

Millers sīki izpētījis Kosovas klikšķu biznesmeņu ikdienu.

Nabadzīgajā Balkānu valstī ir ļoti ātrs internets un apķērīgi ļautiņi, kas izmanto iespēju labi pelnīt, īpaši nepiepūloties.

Viltus ziņas pelna gan no interneta reklāmām, gan pasūtītājiem. Kosovā tiek radītas viltus ziņas politisku vai ekonomisku mērķu sasniegšanai, konkurentu nomelnošanai. Kā iekšējam, tā ārējam patēriņam.

“Tas, ko redzēju Kosovā, – tā sauktajā “nesezonā” klikšķu biznesmeņi eksportē savu saturu rietumu auditorijai, bet, kad pienāk politiski aktīvā sezona, atgriežas pie vietējā tirgus,” skaidro Sociālo mediju analīzes centra pētnieks.

“Valstī, kur ir 60% liels jauniešu bezdarbs, šī ir visefektīvākā metode, kā jauni, attapīgi un uzņēmīgi cilvēki pelna naudu. Viltus ziņas ir pilnībā mainījušas viņu dzīves! Es redzēju veikaliņu, kuru īpašnieks bija nopircis par naudu, ko ieguva, ražojot viltus ziņas,” saka Millers.

Jauna klikšķu biznesa niša – informācijas izplatīšana “Facebook” domubiedru grupās. Grupu dalībnieku skaits ir no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem cilvēku. Šādu grupu skaits aug ar katru dienu, ziņo TV3 Ziņas.

Ar katru dienu aug arī slepeno forumu skaits, kuros lietotāji dalās pieredzē, kā apiet “Facebook” kontroles mehānismus.

“Ir iespējams iegādāties veselu tīklu ar viltus profiliem. Tas ir viens no veidiem, kā palielināt sekotāju skaitu. Nav pat pašiem jāizdomā viltus ziņas – var iegādāties veselu paketi ar viltus ziņām, ko pamazām nopludināt. Tādu saturu, kas jau ir apliecināts, kā ļoti interesants un bieži “šērots”,” stāsta Millers.

Viltus ziņu ražotnes ir citās Balkānu kaimiņvalstīs, piemēram, Maķedonijā. Izskanējusi versija, ka tieši Balkānu “troļļi” pamatīgi atbalstīja Krievijas kampaņu pret Hilariju Klintoni.

Saistītie raksti

Pētnieks akcentē, – vienkārši apkarojot un liedzot peļņu, nekas nemainīsies. Svarīgāk būtu piedāvāt šiem cilvēkiem iespēju īstenot savas prasmes legālā veidā.

Glābiņš varētu būt, piemēram, rosinot IT uzņēmumiem radīt darbavietas Balkānos, atklāts vien jautājums – vai uzņēmumi riskēs ienākt šādās valstīs.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā turpmāk Covid-19 būs iespējams noteikt 90 minūšu laikā
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Berlīnē sākušies masveida protesti pret Covid-19 ierobežojumiem: ievainoti 45 policisti 3
1 diena
Uldis Šmits
Pasaulē
Eiropas ekonomiskajā atveseļošanā piemirsts par iedzīvotāju veselību
1 diena

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Dodamies uz centrāltirgu: Cik šobrīd maksā gailenes? Vai barakvikas arī var nopirkt?
48 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš mani notrieca zemē, jāteniski uzsēdās virsū un ar nazi dūra kaklā!” Vīrs meitas acu priekšā dusmās smagi ievaino sievu
29 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
Kāpēc lielākā daļa iedzīvotāju joprojām turpina pārmaksāt par elektrību
46 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
NBS skaidro, kā rīkoties, uz ceļa sastopot militāro kolonnu – apstāties ceļa malā vai turpināt braukt?
1 stunda
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai kopā ar ogām vēderā nenonāk “nezināmas izcelsmes šausmas”. Kā droši saldēt ogas un dārzeņus?
1 stunda