Foto: SHUTTERSTOCK

VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 99

Latvijā aizvien nerimstas karstas diskusijas par to, vai vajadzētu aizliegt lūšu medības vai tomēr – nē. 7.aprīlī Saeimas Mandātu ētikas un iesniegumu komisija skatīja šo jautājumu un lēma, ka tas jānodod tālāk izskatīšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai. Tikmēr dzīvnieku un medību eksperti brīdina – pilnīgs lūšu medību aizliegums, radītu daudz nopietnākas sekas nekā vairums aktīvo medību noliedzēju vispār var iedomāties.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
TV24
“Esam atkal uz sēkļa!” Jānis Ikstens par situāciju valdībā 113
VIDEO. McDonald’s darbiniece šauj uz klientu, kurš pasūdzējies par pasūtījumu
Lasīt citas ziņas

Dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” speciālistiem ir liela pieredze darbā ar savvaļas dzīvniekiem, tajā skaitā ar lūšiem. Šobrīd pēcoperācijas rehabilitācijā šajā patversmē atrodas novārgušais lūsis, kurš gaišā dienas laikā klaiņoja pa Jaunjelgavas ielām un kādas mājas pagalmā centās arī apēst tur dzīvojošo suni. Pagājušā gada beigās patversmes speciālisti kādā viensētā izņēma lūšu jaunuli, kurš bija patvēries šķūnī, dzīvnieks rūca un izrādīja izteiktu agresiju.

“Tas, ka tik īsā laika periodā mums jau divas reizes ir nācies saskarties ar lūšiem, kas tuvojas cilvēku mītnēm un pat ienāk pilsētās, dara mūs ļoti piesardzīgus. Tas varētu liecināt par lūšu pārpopulāciju, kuras rezultātā vārgākie eksemplāri tiek izstumti no ierastās dzīvotnes un ir spiesti meklēt pārtiku viensētās un pat pilsētās,” – pastāstīja patversmes vadītāja Danuta Priede.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa uzsvēra, ka lemjot par lūšu medību aizliegumu, politiķiem jāņem vērā tikai zinātnieku un Valsts meža dienesta speciālistu vērtējums, un pilnībā jāatsakās no emocijām un sabiedrības spiediena.

“Šis nav tas jautājums, kurā mēs varam atļauties pakļauties sabiedrības spiedienam Es aicinu deputātus jautājumā par lūšu medību saglabāšanu rīkoties atbildīgi un tālredzīgi,” – viņa stāsta.

Viņa uzskata, ja deputāti kaut kādu emociju vadīti, pieņems lēmumu pilnīgi aizliegt lūšu medības, cilvēkiem ir jābūt gataviem daudz lielākiem postījumiem nekā viņi var iedomāties.

“Lūši ir ārkārtīgi bīstami plēsēji. Mums ir jāsaprot viens – vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas? Un mēs neko nevarēsim izdarīt?” – retoriski vaicā Priede. – “Ja medības tiks aizliegtas, mums nebūs nekādu aizsardzības mehānismu pret šo plēsēju.”

Igaunijā kameras nofilmējušas, kā lūsis tiek pie savām pusdienām:

Patversmes vadītāja arī zināja stāstīt, ka jau šobrīd, piemēram, Latgalē vilki plosa ganāmpulkus, taču, ja pret šiem plēsējiem vismaz var uzlikt žogu, tad šāda barjera lūsi neattur – tas tam pārlec pāri.

“Mežavairogi” vadītājas Danutas Priedes viedokli skaties šajā video:

LA.LV Aptauja

Vai tu esi par vai pret lūšu medību aizliegumu?

  • Esmu par lūšu medību aizliegumu
  • Esmu pret lūšu medību aizliegumu
  • Man ir grūti atbildēt uz šo jautājumu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.