Lubānas pašvaldība ziemā

Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 18

Trešdien aprit deviņi mēneši, kopš Latvijā atklāja pirmo Covid-19 saslimšanas gadījumu. Šobrīd vīruss jau izplatījies pa visu valsti. Saslimšanas kartē joprojām izceļas viena pašvaldība, vēsta “TV3 Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti 98
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Lasīt citas ziņas

Tas ir Lubānas novads, kurš joprojām ir “Covid-brīvs”. Kā norit dzīve vienīgajā koronavīrusa neskartajā pašvaldībā Latvijā?

Patlaban Covid-19 izplatības kartē ir vairākas tā sauktās baltās pašvaldības – vietas, kur nav reģistrēts neviens aktīvs Covid-19 saslimšanas gadījums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairumā vietvaru gan saslimušie bijuši iepriekš, taču tagad visi atveseļojušies. Taču Lubānas novadā, gandrīz vai neticami, bet kopš pandēmijas sākuma joprojām nav saslimis neviens pats iedzīvotājs.

Sniegotajā Lubānā diena rit ierastā ritmā – mierīgi. Ielās vien retais. Taču maz iedzīvotāju arī visā novadā – nedaudz virs diviem tūkstošiem. Un šoreiz mazais iedzīvotājus skaits varētu būt izrādījies novada lielākais ieguvums.

“Un līdz ar to tā saslimstības iespējamība ir mazāka un arī koncertēšanās savā starpā. Man liekas, – mēs sevi varam dēvēt par veiksmes stāstu, jo īsti jau tāda racionāla izskaidrojuma tam visam nav,” atzīst Lubānas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Tālis Salenieks.

Nedaudz lielāka rosība Lubānas centrā – šeit vienkopus veikals, pasts, bibliotēka un citas tirgotavas. Iedzīvotāji gan šeit ilgi neuzkavējas – ātri ieskrien pēc vajadzīgā un dodas tālāk.

“Mums vispār cilvēki ļoti piesardzīgi. Kad vajag, tad atnāk uz veikalu un nopērk. Un nevazājas baros. Tāpēc, ka mēs esam apzinīgi, tāpēc arī nekas nenotiek,” saka Lubānas iedzīvotāja Sandra.

Bet tie, kas pie veikala satikuši paziņas, – sarunas drošā attālumā. “Mēs ievērojam. Redzat, divus metrus ievērojam. Un maskas arī mums ir, viss kā nākas,” teic Daiga.

Un vietējie akcentē, – iespējams, tieši viņu rūpīgā attieksme pret drošības pasākumiem pašvaldībai ļāvusi no vīrusa izvairīties. Lubānas iedzīvotāji visus drošības prasības ievēro īpaši strikti – sejas maskas arī uz ielas, distancēšanās teju visur. Vietējie uzskata, – tieši šis komplekts viņiem ļauj ikdienu aizvadīt tāpat, kā tas bijis līdz šim.

“Jā, es jūtos droši šeit pārvietoties. Arī, protams, ievēroju visur gan distanci, gan maskas velkam. Arī bērnudārzos varam iet tikai ar maskām. Nu jau, cik esmu ievērojusi, vairākas nedēļas Lubānā visi ievēro šos noteikumus,” norāda Lubānā dzīvojošā Aija.

Reklāma
Reklāma

“Nezinu, kur varētu būt noslēpums. Mazāk saskares, mazāk brauc uz Rīgu, lai gan tāpat jau arī brauc it kā. Bet visi visu ievēro. Tāpat jau neapkalpo veikalos bez maskas,” saka iedzīvotājs Jānis.

Tikmēr citi lubānieši uzsver, šeit par vīrusu nemaz nav laika domāt – jāstrādā. Tikmēr Lubānas vidusskolā jau gatavojas Ziemassvētkiem. Arī skolai, zinot, ka vīrusa pilsētiņā nav, darbs mierīgāks.

Un arī skolā akcentē mazpilsētas un mazas skolas ieguvumu pandēmijas laikā. Piemēram, jaunās prasības par trim kvadrātmetriem uz vienu skolēnu viņiem īstenot nav bijušas nekādas problēmas.

“Salīdzinot ar lielajām pilsētām, mums tas tiešām bija vienkāršāk, jo skolēnu skaits klasēs ir līdz 20. Šajā brīdī noteikti šī ir mūsu lielākā priekšrocība, noteikti. Jo mazāk kontaktējas, klasēs ir mazāks skolēnu skaits, jā, mums ir vieglāk to izdarīt,” skaidro Lubānas vidusskolas direktore Iveta Peilāne.

“Un tas tikai lieku reizi parāda, ka varbūt nevajag visu koncentrēt un jāiet tajā virzienā, ka tomēr attīstām to Latvijas reģionus. Un šī pandēmija, manuprāt, ir lieliska iespēja,” rezumē Lubānas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.

“TV3 Ziņu sižets”:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.