Guntis Kārkliņš ar kārtējo Ventas skaistuli.
Guntis Kārkliņš ar kārtējo Ventas skaistuli.
Foto no G. Kārkliņa personiskā arhīva

“Zivs nav maitēdājs, tai vajag svaigu mantu.” Trīs veidi, ka Ventā ķert vimbas 4

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Katru pavasari Latvijas lielākajās upēs savā kāzu ceļojumā no jūras uz nār­sta vietām dodas vimbas. Lai gan vimbu nārsts Latvijā sākas maijā, jūnijā, kad ūdens temperatūra pacēlusies krietni virs desmit grādiem, daļa vimbu jau rudenī ierodas upju lejtecēs, kur pārziemo, un pavasarī dodas pa upi uz augšu.

Simtiem kilometru uz nārsta vietu

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Šī makšķernieku tik ļoti iecienītā zivs līdz nārsta vietai, pārvietojoties ar ātrumu divdesmit pieci kilometri diennaktī, var veikt teju vai deviņsimt kilometru garu ceļu. Pavasaros vimbu nārsta jeb, kā saka vecie copmaņi, vimbu kāpšanas laikā šī sportiskā zivs, kas Latvijas apstākļos var sasniegt pusotra kilograma svaru, kļūst par daudzu makšķernieku iekāres objektu.

Vislielākā šo zivju koncentrācija, protams, ir Kuldīgā, pirms vimbu kāzu ceļā stāvošās Ventas rumbas, krietna daļa šo gudro radījumu iepeld Abavā (parasti prāvi eksemplāri), lai tur kādā klusā līcītī zem ziedoša ievu krūma vītu savu laimes ligzdu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Copmaņi runā, ka tās vimbas, kuras uz nārstu dodas Ventā, esot lielākas nekā citās Latvijas upēs sastopamās, varbūt tāpēc, ka ienāk upē no atklātas jūras. Laikā, kad vimbas kļuvušas aktīvas un ar akrobātiskām piruetēm cenšas pārvarēt Ventas rumbu, Kuldīgā notiek nu jau par tradīciju kļuvušie vimbu ķeršanas svētki. Ne velti šeit, neraugoties uz licencēto makšķerēšanu, var sastapt sevišķi daudz vimbgribīšu.

Ar gruntsmakšķeri

Kūtrākie copmaņi, kuri vēlas laiski zvilnēt pavasara saulītē un klausīties makšķeru zvaniņu skaņās, izvēlas vimbas ķert ar gruntsmakšķerēm. Šim makšķerēšanas veidam nepieciešama makšķere ar testu vismaz līdz 150 gramiem, jo augsta ūdens līmeņa un stipras straumes upē būs jādarbojas ar smagiem sviniem. Copes rīku aprīko ar prāvu bezinerces spoli, uz kuras uztīta 0,30–0,40 mm pamataukla, lai būtu iespējams sekmīgi cīnīties ar zemūdens ķērājiem.

Gruntsmakšķeru pamat­auklai un pavadiņām parasti izmanto monofilās auklas. Pamatauklas galā stiprina vimbu sistēmu, kas parasti sastāv no trīs pavadiņām. Lai novērstu pavadu sapiņķerēšanos, ieteicams izmantot distancerus. Pavadiņu resnums 0,18–0,22 mm.

Vimba esot ziņkārīga zivs, tāpēc uz pavadiņas uzvērta pērlīte vai fosforizējoša bumbiņa pastiprināti pievērsīs tās uzmanību. Pie pavadiņām sien ziemas mormiškas ar 8.–12. numura āķiem. Jāeksperimentē ar mormišku krāsām, aukstākam ūdenim der sarkanās, siltākam – zaļās un dzeltenās.

Ūdenim kļūstot siltākam, makšķerēšanas rezultātus uzlabos copes vietas iebarošana vai svina nomaiņa ar barotavu. Par ēsmu izmanto garneles, nakts­tārpus, slieciņas, mizgraužus, mušu un rožvaboļu kāpurus. Jāatceras, ka vimbas barojas no grunts, tādēļ pavadu garums jāizvēlas ar tādu aprēķinu, lai zivīm piedāvātā ēsma pieskartos gruntij.

Makšķerēšana ar fīderi

Sportiska un azartiska ir vimbu ķeršana ar fīderi. Stiprajā straumē nāksies darboties ar smagām barotavām, tāpēc fīdera spicīte jāizvēlas ar 90–100 vai pat lielāku testu. Par pamatauklu fīderim var izmantot gan monofilo, gan pīto auklu, pavadiņai, kuru stiprina pie fīdera sistēmas, gan jālieto 0,16–0,18 mm monofilā aukla. Pavadiņas garums 60–110 centimetri, galā sien ziemas mormišku vai āķīti.

Par ēsmu kalpo viss jau pieminētais attiecībā uz gruntsmakšķeri plus odu kāpuri, maijā par lielisku ēsmu derēs no ūdens ārā lienošie vēl nenožuvušie spāru kāpuri. Tas gan notiek tikai kādu nedēļu, bet vimbu kāre pēc tiem ir neaprakstāma. Par iebarojamo ēsmu vislabāk izmantot speciālo NG MIX vimbām paredzēto barību, kam pievieno mušu kāpurus, sakapātas sliekas un garneles.

Lai gan barības sagatavošanai daudzi nepievērš uzmanību, šī ir viena no atslēdziņām ceļā uz veiksmi. Barība jāizber lielā traukā, kur to viegli sajaukt ar zemi, un viegli jāsamitrina, jāpagaida 15 līdz 20 minūtes, tad jāpievieno zeme (vēlams – nedaudz mālaina). Aukstā ūdenī barības attiecība pret zemi 1:4, ūdenim kļūstot siltākam, zemi lieto mazāk, pirmsnārsta nedēļās, kad ūdens iesilis ap 15 grādiem, – 1:1.

Pludiņmakšķere

Par vimbu ķeršanas augstāko pilotāžu var uzskatīt pludiņmakšķerēšanu. Šajā jomā pirms krietniem gadiem mani ievadīja lielisks makšķernieks, sportists un dabas draugs Guntis Kārkliņš, kurš pie Ventas pavadījis vismaz ceturtdaļu mūža, viņa ieteikumus esmu paturējis prātā visu laiku, bet konsultācijas viņš labprāt sniedz jebkuram makšķerniekam.

Man pašam visvairāk pie sirds gājuši divi Gunta teicieni. Viens par ēsmu: “Neesi skops, liec kārtīgu kumosu, kārtīgs vecis – kārtīgs kumoss, un ar zivi ir tieši tāpat”, otrs bija par svaigumu: “Zivs nav maitēdājs, tai vajag svaigu mantu.”

Tas pats attiecas arī uz auklām, āķiem un pavadām. Nepieciešams 5,5–6,5 metrus garš, viegls ātrās akcijas kāts ar testu 10–40 grami. Lai veiksmīgi nopludinātu vimbai paredzēto ēsmu, derēs inerces vai, vislabākajā gadījumā, multiplikatorspole, uz kuras uztīta 0,18–0,22 mm monofilā aukla.

Auklas galā sien griezulīti, virs tā uz auklas nostiprina pludiņu, starp pludu un griezulīti uzmauc slīdošo svinu, kura sitienus pret griezulīti amortizē ar nelielu kembriku. Pie griezulīša sien pavadiņu, kuras garums aukstam ūdenim 30–60, siltam 50–100 centimetri. Vēsā ūdenī lieto smagāku mormišku, siltā – vieglāku.

Pludu ieregulē tā, lai sviniņš slīdētu tikai dažus centimetrus virs upes gultnes. Vājā straumē lieto vieglāku, stiprā – smagāku svinu. Pludināšanas ātrumu piebremzē ar pirkstu, lai aukla atrastos ieslīpi pret ūdens virsmu. Ar pareizu regulējumu pludiņa sarkanajai antenai jābūt ārā no ūdens ne vairāk kā 3–5 mm, pie kaut niecīgākajām copes pazīmēm zibenīgi jāpiecērt.

Šogad Ventā atstraumē stāvošās vimbas par copi signalizēja, kad pludiņš bija iegremdēts par nieka pāris milimetriem. Par ēsmu izmanto motiļus ar mušu kāpuriem vai sīkām mēslu slieciņām, kad cope ļoti aktīva, pietiek ar pēdējiem diviem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Makšķerēšanas vieta obligāti jāiebaro, lieto to pašu barību, ko makšķerējot ar fīderi, un veido straumē lēni irstošas konsistences bumbas. Iebarošanu sāk ar 2–4 apelsīna lieluma bumbām, laiku pa laikam iebarojamo galdu papildina.

Vēl viena svarīga lieta, ķerot ar pludiņmakšķeri, ir upes lasīšana, jāsaprot, kurā vietā un kāda līmeņa upē meklēt zivis, noderīgi katru copes vietu un rezultātus, valdošos vējus un līmeņus pierakstīt. Pēdējā laikā daudzi copmaņi veiksmīgi izmanto mobilo eholoti “Deeper”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 54
4 dienas
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
19. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
17. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 283
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Spiningotājs vai pludiņa vērotājs? “Lielā Loma” redaktors par savu kulta zivi – zandartu 7
5. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 36
15. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
9. maijs, 2021
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Pirmajā maijā beidzās līdaku saudzēšanas laiks. Kā tās noķert un izprovocēt uz ņēmienu? 3
8. maijs, 2021
Kate Šterna
Medības
Jaunie mednieki visā Latvijā saskaras ar Covid-19 ierobežojumu radītu problēmu – nav iespējams iegādāties ieroci 22
25. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 20
4 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 1
39 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 57
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nakts otrajā pusē vējš pakāpeniski pierims. Laika prognoze sestdienai 4
7 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Tas ir milzīgs pagodinājums!” Harijs Vītoliņš atvaļinājumā laikā tika pie piedāvājuma, no kura nevar atteikties 5
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 73
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 283
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 1
21:46
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Vācija atšķirībā no Francijas nav noteikusi obligāto vakcinēšanos 2
20:48