Praktiski
Manas tiesības

Vīra mantas ir apķīlātas, sieva dusmās draud tās izmest. Kādas sekas var būt šādai rīcībai?0

Foto: Vchal/ Shutterstock

Tiesu izpildītājs apķīlāja man piederošas mantas, kas atradās sievas dzīvoklī. Vai viņa drīkst šīs mantas izmest vai pārvietot uz citu vietu, jo mēs šovasar gatavojamies šķirties un viņa draud tās vispār izmest? Kādas var būt sekas tādai rīcībai? ANDRIS JŪRMALĀ

Tiesu izpildītājs šādā gadījumā var iecelt mantas glabātāju, lai nodrošinātu apķīlātās mantas apsardzību. Parasti apķīlāto mantu nodod glabāšanā parādniekam vai parādnieka ģimenes loceklim, ja vien nepastāv apstākļi, kas rada pamatotas šaubas par glabātāja spēju nodrošināt savu pienākumu izpildi vai to, ka apsardzības laikā glabāšanā nodotā manta varētu tikt izšķērdēta, atsavināta (pārdota, dāvināta u.tml.), slēpta, apmainīta vai kā citādi būtiski samazināta tās vērtība. Aprakstīto parādnieka mantu tiesu izpildītājs nodod glabāšanā personai pret parakstu.

Mantas glabātājs var mainīt apķīlāto lietu glabāšanas vietu, bet pirms tam to saskaņo ar tiesu izpildītāju. Turklāt glabātājam pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma jāuzrāda viņam glabāšanā nodotā manta un, ja nepieciešams, jānogādā tā tiesu izpildītāja noteiktajā vietā.

Ja glabātājs kaut kādu iemeslu dēļ vairs nepilda savus pienākumus un nenodrošina lietu pienācīgu glabāšanu, tiesu izpildītājs var lemt par mantas glabātāja nomaiņu. Tad glabātājam noteiktā laikā un vietā jānodod manta rīkojumā norādītajai personai. Par to tiesu izpildītājs raksta aktu. Tātad šajā gadījumā iesakām par sievas nodomu brīdināt tiesu izpildītāju, lai izvairītos no mantas pazušanas.

!!! Ja glabātājs mantu nenodod vai nav nodrošinājis pienācīgu tās glabāšanu, tiesu izpildītājs tāpat raksta par to aktu un nosūta prokuroram, lai lemtu par personas atbildību.

Krimināllikuma 189. pantā ir paredzēts sods par mantas neapzinīgu un nevērīgu apsardzību. Par neapzinīgu savu pienākumu veikšanu, ja tas bijis iemesls šīs mantas nolaupīšanai, bojāejai vai bojāšanai lielā apmērā, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 40
12 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Kāpēc lai es kaut ko tādu ēstu?” Skolēni izbrāķē savdabīgās brīvpusdienu pārtikas pakas 1
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 3
9 stundas