Pasaulē
Eiropa

Virs Eiropas Savienības Vācijas karogs. Vācija pārņem ES prezidējošās valsts pienākumus0

Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Trešdien Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts pienākumus rotācijas kārtībā pārņem Vācija, kurai galveno uzmanību nāksies pievērst bloka tautsaimniecības atlabšanai pēc covid-19 pandēmijas.

Vācija, kas ES prezidentūru pārņem no Horvātijas, par savas pusgadu ilgās prezidentūras moto izvēlējusies saukli: “Kopā par Eiropas atlabšanu”.

Lai gan prezidējošā valsts neiegūst nekādas formālas papildu pilnvaras, pieaug tās politiskā ietekme, jo tas dod tai iespēju noteikt Eiropadomes sanāksmju dienaskārtību.

Lai gan sākotnēji Vācija plānoja savas prezidentūras laikā galveno uzmanību pievērst ES ārējo robežu drošībai, bloka attiecībām ar Ķīnu un klimata izmaiņu ierobežošanai, pandēmija uzmanības centrā izvirzījusi koronavīrusa ierobežošanu un ekonomikas atveseļošanu.

Saskaņā ar otrdien publiskoto Vācijas prezidentūras programmu starp tās vadošajiem principiem būs arī padarīt bloku inovatīvāku un taisnīgāku, nodrošinot Eiropai lielāku lomu pasaulē.

Viens no grūtākajiem Vācijas uzdevumiem būs ES ilggadējā budžeta izstrādes pārraudzība. ES diplomāti cer, ka par to vienošanās tiks panākta jau jūlijā, taču domstarpības par bloka tēriņiem joprojām ir ļoti dziļas, un sarunas nebūs vieglas.

Saistītie raksti

Vācijai būs arī svarīga loma pēcbreksita sarunās ar Lielbritāniju, cenšoties panākt līdz gada beigām vienošanos par abu pušu turpmākajām attiecībām, tostarp par jaunu savstarpējās tirdzniecības līgumu.

Vienlaikus Vācijas prezidentūra būs kancleres Angelas Merkeles pēdējais nopietnākais uznāciens uz starptautiskās politiskās skatuves pirms viņas politiskās karjeras beigām.

Nākamā gada 1.janvārī ES prezidējošās valsts pienākumus vācija nodos Portugālei.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Krievija ir lietpratēja dezinformācijas un ļaundabīga iespaida ziņā.” Saruna ar ASV vēstnieku Latvijā par Krieviju, NATO, Covid-19 un protestiem 1
Intervija 1 diena
ĢK
Ģirts Kasparāns
Pasaulē
Krievija un Putins: līdz nāve mūs šķirs. Taču ir pārāk optimistiski gaidīt, ka Krievija pēc Putina noteikti būs demokrātiska
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Lietuvā izveidota īpaša nogaršojamo saldējumu karte 1
1 diena

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
6 stundas