Pasaulē
Citur

VIDEO. Un vainīgs atkal ir “neviens”. Savādā radiācija Ziemeļeiropā2

Foto: PEXELS

(Plkst.11.38 pievienots video.)

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Krievija noliedz jebkādu saistību ar jūnija nogalē Baltijas jūras reģionā konstatēto nelielo radiācijas līmeņa celšanos. Kremļa oficiālais pārstāvis Dmitrijs Peskovs uzsvēris, ka Krievijā esošās uzraudzības stacijas nekādas novirzes nav konstatējušas.

 

Pirmās par radioaktīvo izotopu cēzijs-134, cēzijs-137, rutēnijs-103 un jods-131 līmeņa celšanos atmosfērā ziņoja Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas radiācijas un kodoldrošības uzraudzības iestādes, kas to bija konstatējušas 22.–23. jūnijā.

Tad arī tika izveidota karte, kurā kā iespējamais radionuklīdu izcelsmes avots bija iezīmēta daļa Zviedrijas, Dānijas, Somijas, Igaunija un Latvija, kā arī Krievijas rietumdaļa ap Sanktpēterburgu.

Tāpat tika uzsvērts, ka līmenis nav tik augsts, lai kaitētu videi vai cilvēka veselībai. Dažas dienas vēlāk Nīderlandes Nacionālais sabiedrības veselības un vides institūts (RIVM), balstoties no Skandināvijas kolēģiem saņemto datu analīzē, savā interneta vietnē publicēja pieņēmumu, ka iepriekšminētie radionuklīdi, kas ir mākslīgas izcelsmes, ar kodolenerģētikas procesiem saistīti, nākuši no Krievijas rietumiem.

Tas gan ir tikai pieņēmums, jo precīzākai lokalizācijai būtu nepieciešams daudz lielāks mērījumu skaits plašā teritorijā. “Šādu radionuklīdu kombināciju var skaidrot ar kādām anomālijām atomreaktora kodoldegvielas elementos.

Nav zināms, kad noplūde varētu būt notikusi un cik plašā teritorijā tā izplatījusies,” teikts RIVM 28. jūnija paziņojumā, piebilstot, ka pašā Nīderlandes teritorijā radiācijas līmenis nav mainījies.

Institūta skatījumā, notikušais atgādina 2017. gada situāciju. Toreiz oktobrī vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Francijā, konstatēja paaugstinātu rutēnija izotopa Ru-106 klātbūtni.

Tā kā īpaši augstu piesārņojumu Krievijas ķīmiskās rūpnīcas “Majak” apkaimē Čeļabinskas apgabalā Dienvid­urālos konstatēja pat pašas Krievijas meteodienesti, bija skaidrs, ka negadījums noticis tur.

“Majak” nodarbojas ar izmantotās kodoldegvielas pārstrādi. Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijā “Rosatom” arī tad ilgi noliedza jebkādus incidentus. Noplūdi atzina tikai pēc vairākām nedēļām.

Ko par radioaktīvo mākoni saka Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska.

Šoreiz informācijas ir krietni mazāk un Krievijas meteodienesti neziņo par kādām novirzēm no normas.

Krievijas radiācijas drošības uzraudzības sistēma nav devusi nekādus signālus par bīstamām situācijām vai avārijām un šī sistēma ir mūsdienīga un pilnīga, reaģējot uz RIVM analīzi, pirmdien paziņoja Krievijas prezidenta Vladimira Putina oficiālais runasvīrs Dmitrijs Peskovs.

Viņš piebilda, ka nav ne jausmas, no kurienes nīderlandiešu speciālisti ņēmuši ziņas par radiācijas līmeņa celšanos Ziemeļeiropā.

Tikmēr starptautiskā vides organizācija “Greenpeace” kā visvairāk aizdomās turamās nosauc reģionā esošās Kolas un Ļeņingradas kodolspēkstacijas (AES), attiecīgi pie Murmanskas un Sanktpēterburgas.

Pirmajā izmanto četrus novecojušus atomreaktorus VVER-440, savukārt otrajā darbojas trīs Černobiļas tipa kodolreaktori RBMK-1000 un viens jaunā modeļa reaktors VVER-1200. Ļeņingradas AES šobrīd atrodas rekonstrukcijas procesā.

Attiecīgo izotopu buķete atmosfērā tikpat labi varēja nonākt no kāda Krievijas ziemeļos bāzēta atomledlauža vai atomzemūdenes reaktora, tāpat situācijā, ja notikusi kļūme, dehermetizācija jau izmantotas, no reaktora izceltas kodoldegvielas uzglabāšanas konteinerā.

“Greenpeace” speciālisti izslēdz iespēju, ka notikušais varētu būt kādā saistībā ar Vācijas kodolspēkstacijās pārstrādātā urāna transportēšanu uz Krieviju.

Zināms, ka kuģis ar pārstrādei domātajiem kodolatkritumiem šobrīd ir ceļā uz Krievijas ostu Ustjlugu, kur to gaida ierodamies nākamās nedēļas sākumā, taču tā kravā nav tādu elementu, kas konstatēti virs Ziemeļeiropas.

Saistītie raksti

Jāpiebilst, ka strādājošas AES ir arī pie Smoļen­skas un Tveras Krievijā, kā arī Somijā un Zviedrijā, bet Baltkrievijā un Kaļiņingradas apgabalā tās tiek celtas, tomēr šīs vietas eksperti aizdomās netur.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Svešinieku “intereses” Afganistānā 4
2 dienas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Kremlis novāc kritiķus Austrijā 3
2 dienas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Krievija ir lietpratēja dezinformācijas un ļaundabīga iespaida ziņā.” Saruna ar ASV vēstnieku Latvijā par Krieviju, NATO, Covid-19 un protestiem 1
Intervija 2 dienas

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 1
9 stundas