Latvijā
Sabiedrība

Izsoļu namā nonācis Latvijas armijas parādes zobens pilnā komplektācijā1


Izsoļu namā nonācis Latvijas armijas parādes zobens pilnā komplektācijā. Neraugoties uz to, ka zobenam ir numurs, tā īpašnieku Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz šim nav izdevies noskaidrot.
Izsoļu namā nonācis Latvijas armijas parādes zobens pilnā komplektācijā. Neraugoties uz to, ka zobenam ir numurs, tā īpašnieku Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz šim nav izdevies noskaidrot.
Izsoļu namā nonācis Latvijas armijas parādes zobens pilnā komplektācijā. Neraugoties uz to, ka zobenam ir numurs, tā īpašnieku Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz šim nav izdevies noskaidrot.

Izsoļu namā nonācis Latvijas armijas parādes zobens pilnā komplektācijā. Zobens, spriežot pēc tajā iegravētā numura, izgatavots 2008. gadā Vācijā. Tā sākuma cena izsolē – 400 eiro. Neraugoties uz to, ka zobenam ir numurs, tā īpašnieku Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz šim nav izdevies noskaidrot.

“2008. gadā Nacionālie bruņotie spēki iegādājās aptuveni 20 virsnieka zobenus garnizonu komandieru, parādes komandieru un parādes nodrošināšanai. Zobenu ražotājs – Vācijas uzņēmums – specializējas dažādu zobenu ražošanā. Zobeni tika marķēti ar to individuālo numuru, kuru piešķir zobenu ražotājs,” skaidro Aizsardzības ministrijas speciāliste majore Mairita Senkevicina.

Virsnieka zobens ir svētku un parādes formas tērpa sastāvdaļa, un to atļauts nēsāt, piedaloties parādēs un ceremonijās, ja ir vienības komandiera vai augstāka priekšnieka rīkojums. Virsnieka zobens tiek izsniegts karavīriem, kuriem tas nepieciešams konkrēto uzdevumu izpildē, militāri ceremoniālo pasākumu nodrošināšanai. Kopš 2018. gada zobenu pasniedz arī jaunajiem virsniekiem, absolvējot Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju.

Iepriekš, kopš zobenu pasniegšanas tradīcija 2018. gadā tika atjaunota, virsnieks tos varēja iegādāties par personīgiem līdzekļiem no kāda ražotāja bez Nacionālo bruņoto spēku vai Aizsardzības ministrijas starpniecības. To apstiprina arī Latviešu Virsnieku apvienības vadītājs rezerves pulkvežleitnants Valdis Jurgelāns, kurš arī pats savulaik virsnieka zobenu pircis par savu naudu.

“Tikai pēdējos divos gados zobenus izdod kadetiem un arī ģenerāļiem, bet līdz tam laikam visus zobenus iegādājās par saviem līdzekļiem.” V. Jurgelāns virsnieka zobenu tirdzniecībā nesaskata problēmas, norādot, ka līdzīga prakse ir arī citās valstīs. “Šie zobeni ir masveida produkcija, un, kas to grib iegādāties, to var izdarīt. Kāpēc gan ne?” Arī viņš virsniecības simbolu – zobenu – iegādājies par piemiņu.

Atjaunotā tradīcija pasniegt jaunajiem virsniekiem zobenus nav lēta. Pērnā gada nogalē noslēdzās Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkuma centru atklātais konkurss par virsnieka zobenu un žetonu iegādi. 40 tūkstošu eiro līgumu ieguva vietējais metālapstrādes uzņēmums – SIA “Silmor”.

Pērn līdzīga apjoma līgumu Jūras un Sauszemes spēku virsnieka zobenu izgatavošanai un piegādei konkursā ieguva arī SIA “Wilco”. Šis uzņēmums arī 2018. gadā ieguva tiesības izgatavot Jūras un Sauszemes spēku virsnieka zobenus par 30 tūkstošiem eiro.

Zobeni tiek izgatavoti saskaņā ar Latvijas pirmās brīvvalsts laika virsnieka zobenu paraugiem. Zobena ģelža garums ir 840 milimetru, tā rokturis ir izgatavots no melna pulēta celuloīda. Zobenam ir 11 ie­žmaugas, ar kurām aptīti trīs savstarpēji savīti zelta stieples diegi. Lociņš ar aizsegu sastāv no apzeltīta misiņa lējuma. Visas misiņa daļas ir apzeltītas ar 24 karātu zeltu, pulētas, līdz saredzama spoguļvirsma. Zobena izgreznojumā ir iegravēts arī Latvijas valsts ģerbonis.

Oriģinālus zobenus rūpnīcas iepakojumā katrs interesents var iegādāties arī interneta vietnē “militaria.lv”.
Oriģinālus zobenus rūpnīcas iepakojumā katrs interesents var iegādāties arī interneta vietnē “militaria.lv”.

Latvijā nav reglamentējoša dokumenta, kas atļautu vai aizliegtu iegādāties, pārdot vai nodot Latvijas armijas virsnieka zobenu citai personai. Līdz ar to pie virsnieka zobena var tikt jebkurš, kas to vēlas. Un nevajag obligāti izsoles. Oriģinālus zobenus rūpnīcas iepakojumā var iegādāties arī interneta vietnē “militaria.lv”, kas saistīta ar uzņēmumu “Wilco”, kas zobenus piegādā arī bruņotajiem spēkiem.

“Ierobežojumu nav nekādu. Teorētiski var sūtīt arī pa pastu. Suvenīru veikalos ir tieši tādi paši zobeni, varbūt tikai no nekvalitatīvāka materiāla izgatavoti,” teic sazvanītais “militaria.lv” pārstāvis. Viņš piedāvā preci apskatīties klātienē un pārliecināties, ka piedāvājumā ir “īstais” virsnieka zobens.

“Mums ir pārstāvniecības tiesības, mēs šos zobenus izplatām,” viņš sarunas beigās piebilst. Tirgotājs piedāvā par 550 eiro iegādāties rūpnīcas iepakojumā Latvijas armijas vai Latvijas Jūras spēku virsnieka zobenu, zobena pušķis gan jāpērk atsevišķi par 16 eiro. Zobena kopšanas drāniņa izmaksās vēl 4,50 eiro.

“Latvijas armijas virsnieka zobens nav oficiāli patentēts, kas dotu tiesības Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem kontrolēt zobenu ražošanas apjomus un tirdzniecību. Tādējādi jebkurš interesents ir tiesīgs iegādāties zobenu no attiecīgā ražotāja bez Nacionālo bruņoto spēku vai Aizsardzības ministrijas starpniecības,” situāciju ar zobeniem komentēja majore M. Senkevicina.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā? Kāpēc gan ne”. Dez­informācijas plūsma, ko izplata varai tuvie Krievijas un arī Ķīnas mediji 1
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
Azartspēles Covid-19 laikā interaktīvajām vidē neatļaus
16 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Noticis incidents veikalā distances neievērošanas dēļ 6
18 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 509 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizputes novadā kravas automašīna uz pārbrauktuves taranējusi pasažieru vilcienu
46 minūtes
LE
LETA
Veselam
Pacientu saslimšanas ar Covid-19 dēļ Ogres slimnīcā slēgta internā nodaļa un pašizolācijā atrodas jau 27 medicīnas darbinieki
14 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule mīsies ar mākoņiem. Pastiprināsies anticiklona ietekme
2 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits pārsniedzis tūkstoti, mirušo skaits pieaudzis līdz 13
32 minūtes