Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

“Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā? Kāpēc gan ne”. Dez­informācijas plūsma, ko izplata varai tuvie Krievijas un arī Ķīnas mediji3


Covid-19
Covid-19
Foto: ZUMA PRESS/SCANPIX/LETA

NATO un Eiropas Savienības (ES) analītiskie dienesti norāda uz dez­informācijas plūsmu, ko varai tuvie Krievijas un arī Ķīnas mediji īpaši pēdējos divos mēnešos intensīvi izplata saistībā ar Covid-19 pandēmiju.

Šajā straumē izcēlies propagandas vietnē “Sputnik” marta vidū publicētais sacerējums ar intriģējušo virsrakstu “Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā? Kāpēc gan ne”.

Raksta autors ir Oksana Piha, kas par Latvijas tematiku mēdz fantazēt ne tikai “Sputnik”, bet arī idejiski tam tuvajā pašmāju vietnē “bb.lv”, bijušajā “Vesti.lv”.

“Latvijā mēs sevi maz novērtējam un jau iepriekš piekrītam, ka koronavīrusu izgudrojuši kaut kur kādā lielā valstī. Bet vai tad Latvijā ir maz talantīgu zinātnieku – biologu un farmaceitu? Meldonijs vien ko ir vērts!” raksta Piha.

Koronavīrusa izcelšanās gadījumā esot jāskatās, kam tas ir izdevīgs. Raksts konstruēts tā, lai lētticīgākam lasītājam totāli sajauktu galvu. Sākumā pieminot Latviju, jau tālākajās rindkopās prātots, ka vīrusu vajadzējis amerikāņiem, lai kontrolētu pasauli, bet tad atkal, ka tas izgudrots, lai atbrīvotu Eiropu no pensionāriem (budžeti vairs nevarot izturēt lielo pensiju maksāšanu), vēl nākamajā rindkopā – lai atbaidītu nelegālos migrantus, kas cenšas iekļūt Eiropā.

Rakstīts ar pretenzijām uz ko analītikai līdzīgu, šizofrēnisko tēžu dēļ tas brīžiem gan atgādina feļetonu. Protams, koronavīruss esot ļoti izdevīgs arī Latvijai, jo valdība tādā veidā vēloties, cik vien iespējams, attālināt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, “kurās joprojām pastāv liela iespēja, ka pie varas galvaspilsētā atkal nonāks “prokremliskie spēki””.

Vēl ar to varot attaisnot ar ekonomikas sabrukumu, kas atnācis Krievijas tranzīta un ES fondu nogriešanas dēļ. Un tā tālāk. Diemžēl interesentiem tā arī netiek atklāts, kurā Latvijas laboratorijā tad vīrusu radījuši. Iznāk, ka, izņemot virsrakstu, nekā cita šajā pseidoziņā nav.

“Sputnik” vēstījumu publicēja 16. martā, un dažas dienas vēlāk raidītāja “Deutsche Welle” (DW) vietnes angļu versijā to novērtēja kā Krievijas dezinformācijas kampaņas piemēru. DW to izlika arī savā “twitter” kontā, kur lasītāju attieksmi labi raksturo šāds “tvīts”: “Ļoti lietderīga un svarīga informācija. Kādēļ vispār tiek publicēts tāds nonsens?”

“Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā” tāpat nonāca ES dezinformācijas apkarošanas projekta “EUvsDisinfo” uzmanības lokā. Tā eksperti komentē, ka tamlīdzīgu ziņu mērķis ir ieviest pēc iespējas lielāku jucekli.

Tajā pašā “Sputnik” un radniecīgās vietnēs var atrast vēl pulku diametrāli pretēju versiju – ka vīrusu izgudrojuši un Ķīnā kā bioloģisko ieroci ieveduši “amerikāņi”/”briti”, tas radīts “NATO laboratorijās”, “Ukrainā” vai pat tādu variantu, ka ar koronavīrusa panikas izplatīšanu nodarbojoties Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji, kuru mērķis esot tā aizkavēt Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas. “EUvsDisinfo” norāda, ka šajā gadījumā ziņa ar Latvijas pieminēšanu ir vērsta uz Krievijas auditoriju.

Saistītie raksti

Tās saturu nav pat vērts atspēkot, jo minētajā “Sputņik” vēstījumā nav minēti absolūti nekādi pierādījumi. Gan presē, gan pasaules aprites specializētajā zinātniskajā periodikā bijis pietiekami daudz publikāciju, kurās konstatēts, ka nekas neliecina par Covid-19 māk­slīgu izcelsmi.

Tāpat kā pirms dažiem gadiem pasauli pārsteigušais SARS, tas ir nācis no dzīvniekiem raksturīgo vīrusu saimes; pirmo reizi konstatēta Vidusķīnas pilsētā Uhaņā, no kuras arī sācis savu ceļu pasaulē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Pusaudzis nozog mašīnu, lai aizvestu mājās mīļoto, vēlāk par 150 eiro pārdod draugam
10 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Grāmatrūpniecības darbinieku streiks. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 6. jūlijā
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Pētnieks: Ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu skaits varētu būt aptuveni pusmiljons cilvēku
Intervija 13 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Skaļi minējumi, kāpēc rudenī daudzi pametīs Latviju
3 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps turpina šķelt ASV jeb svētki skarbo runu ēnā
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Veste varēja izglābt dzīvību. Kā atpūtnieku laivu brauciens pārvērtās ļaunākajā murgā
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz laiku, lai spētu izvērtēt “Marsa parka” atbilstību Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļa statusam
7 stundas