Interneta portālā “riafan.ru” kāds “militārais eksperts” pastāstījis, “ka ASV notrieca ukraiņu “Boeing””.
Interneta portālā “riafan.ru” kāds “militārais eksperts” pastāstījis, “ka ASV notrieca ukraiņu “Boeing””.
Ekrānuzņēmums no riafan.ru

Propagandistu lielā izgāšanās. Kā Krievijā rakstīja par Ukrainas lidmašīnas katastrofu 3

Lai gan Irāna atzinusi savu vainu Ukrainas aviokompānijas “UIA” lidmašīnas “Boeing 737” notriekšanā, tas nenotika uzreiz, bet pēc trīs dienu vilcināšanās.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Pietiekami ilgi, lai pārliecinātos, kā šādās situācijās darbojas Krievijas propagandas melu mašīna, kuras uzdevums ir nevis patiesības noskaidrošana, bet politiski izdevīgākās versijas izplatīšana.

Irānas gadījums Kremlim ir īpaši jūtīgs. Pirmkārt, tā tiek uzskatīta par ciešāko Krievijas sabiedroto Tuvajos Austrumos. Otrkārt, pasažieru lidmašīnas notriekšana liek salīdzināt šo gadījumu ar Malaizijas “Boeing MH-17” notriekšanu virs Donbasa 2014. gadā, kur, par spīti daudziem pierādījumiem, Maskava joprojām neatzīst savu vainu.

“Eksperti” sarunā blēņas

CITI ŠOBRĪD LASA

Irānas sākotnējā versija bija, ka lidmašīnas katastrofas iemesls ir tehniskas problēmas ar dzinēju. Šo versiju aktīvi izplatīja arī Krievijas mediji.

Lai gan šādās situācijās parasti tiek izteikta līdzjūtība cietušajiem, attiecībā pret Ukrainu tā netika izrādīta, drīzāk pretēji – tai veltītas indīgas piezīmes.

Piemēram, televīzijas “Cargrad” interneta lapā notikušais raksturots kā “Karma par MH-17”, ar to it kā atkal mēģinot norādīt uz Ukrainas vainu Malaizijas lidmašīnas notriekšanā, par ko liktenis tagad esot atriebies.

Ekrānuzņēmums no “tsargrad.tv”

Tomēr jau drīz Krievijas medijos sāka dominēt jauna versija – pie lidmašīnas notriekšanas vainojami kādi ārvalstu spēki. “REN TV” ziņu raidījumā par kara aviācijas “ekspertu” nodēvētais Dmitrijs Drozdenko stāstīja, ka, visticamāk, gaisā notikusi lidmašīnas sadursme ar kādu “ārvalstu” dronu, kas tobrīd lidostas tuvumā veicis spiegošanu.

“Īpaši pēc Irānas veiktajiem triecieniem [ASV kara bāzēm Irākā], lai sagatavotu atbildes triecienu, tas bija ļoti iespējams,” televīzijā klāstīja pieaicinātais eksperts.

Jāatzīmē, ka Drozdenko, lai arī diezgan skaidri liek saprast, kura valsts būtu aizdomās turamā, tomēr vārdā to nesauc. Savukārt citi jau saka tieši – vainīgā esot Amerika un prezidents Donalds Tramps.

Interneta portālā “riafan.ru” kāds “militārais eksperts” Aleksejs Ļeonkovs 10. janvārī (tātad dienu pirms Irānas amatpersonu atzīšanās) plaši skaidrojis, kāpēc lidmašīnu nekādā gadījumā nevarēja notriekt Irānas rīcībā esošās Krievijā ražotās pretgaisa aizsardzības sistēmas – jo tās esot ieprogrammētas tā, ka vispār nevarot notriekt pasažieru lidmašīnas. Ļeon­kova secinājums – Ukrainas aviokompānijas lidmašīnu notriekuši paši amerikāņi, lai izvirzītu apsūdzības Irānai.

Reklāma
Reklāma

“Nav nekādu šaubu, ka šī provokācija ir izdevīga tiem, kas izdara spiedienu uz Irānu. Tātad ASV. Te ir labi redzamas paralēles ar Malaizijas “Boeing” katastrofu Donbasā 2014. gadā. Notriec lidmašīnu – pret valsti nosaka sankcijas. Toreiz apvainoja Krieviju. Arī tagad mēģina atrast Krievijas pēdas,” tiek citēts “eksperts”.

Pieeju iztaujāt “ekspertu” un uz viņa viedokli balstīt ziņu materiālu nav smādējis arī Krievijā labi zināmais izdevums “MK”. Tā žurnālists 10. janvārī iztaujājis Krievijas ģenerālmajoru Sergeju Ļipovoju, un pozīcija pausta jau ziņas virsrakstā “Eksperts vaino ASV Ukrainas “Boeing” iznīcināšanā Irānā”.

“Jebkurš saprātīgi domājošs cilvēks, pat tāds, kas ir tālu no militārās jomas, saprot, ka Irāna nenotrieks lidmašīnu, kas izlido no civilās lidostas, kur viss ir mierīgi. Kāda no tā jēga?

Varētu vēl kļūdīties un notriekt lidmašīnu, kas veic nolaišanos, bet ne jau tādu, kas veic pacelšanos,” norāda ģenerālmajors, tūlīt pat piebilstot, ka lidmašīnu notriekuši amerikāņi. “Vai tas noticis apzināti vai kļūdas dēļ – tas ir jautājums.

Provokācijas ir amerikāņu ārpolitikas firmas zīme. (..) Amerikāņiem ir spēks un līdzekļi, lai iznīcinātu lidmašīnas Irānas teritorijā, tas ir acīmredzami,” pārliecinoši apgalvo S. Ļipovojs.

Ekrānuzņēmums no “mk.ru”

Visi šie raksti interneta arhīvos pieejami joprojām un netika dzēsti arī pēc tam, kad atklājās, ka visu šie “ekspertu” stāsti ir bijusi nepatiesība.

Pārmet “Irānas demonizāciju”

Interesanti, ka, aktīvi izplatot dezinformāciju, Krievija tajā pašā laikā pārmeta rietumvalstīm, ka tās steidzoties ar secinājumiem, nesagaidot oficiālos izmeklēšanas rezultātus.

Tā Krievijas parlamenta augšpalātas Starptautisko lietu komitejas vadītājs Konstantīns Kosačevs 10. janvārī laikrakstam “Izvestija” uzsver, ka esot vairākas versijas un būtu ļoti nepareizi izvirzīt kādu no tām kā galveno (taktika – izvirzīt pēc iespējas vairāk versiju, radot apjukumu, ir viena no Krievijas iecienītajām hibrīdkara metodēm).

Tikmēr Kremļa finansētais starptautiskais kanāls pēc ASV un Kanādas izteiktajām aizdomām, ka lidmašīnas notriekšanā vainojama Irāna, pārmeta, ka, “balstoties uz anonīmiem avotiem”, notiekot “Irānas demonizācija”.

Līdzīgus pārmetumus Rietumiem veltīja arī Krievijas vadošais TV kanāls “Rossija 1”, kas izvērš sazvērestības teoriju tam, ka izmeklēšanā solījusi iesaistīties arī pazīstamā izmeklējošo žurnālistu grupa “Bellingcat”, kas iepriekš sniegusi daudz pierādījumu par Krievijas līdzdalību karadarbībā Donbasā un atbildību Malaizijas “Boeing” notriekšanā.

“Tas rada iespaidu par iepriekšēju norunu. “Bellingcat” reputācija jau iepriekš raisījusi jautājumus saistībā ar citām izmeklēšanām,” tā Krievijas televīzija mēģina apšaubīt žurnālistu atklājumus.

Vai pēc Irānas atzīšanās Ukrainas lidmašīnas notriekšanā Krievijas propaganda atzinusi savus maldus? Protams, ne, tikai nedaudz pamainīti akcenti. Jā, irāņi esot kļūdījušies, taču vainīgi pie visa tik un tā esot amerikāņi – ja Tramps nebūtu devis pavēli nogalināt Irānas ģenerāli Kasemu Soleimani, konflikts nebūtu saasinājies un nekas tāds nebūtu noticis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.