Vietne “rubaltic.ru” raksta: “Tūkstošiem bezdarbnieku: Krievija stingri sodījusi Latviju par rusofobiju.”
Vietne “rubaltic.ru” raksta: “Tūkstošiem bezdarbnieku: Krievija stingri sodījusi Latviju par rusofobiju.”
Ekrānuzņēmums no rubaltic.ru

Krievijas dezinformācijas apskats: Latvijas “krahs” un “kolaborācijas indekss” 3

Vislielākās gaviles un sarosīšanos Krievijas propagandistu aprindās pēdējā laikā sagādājusi ziņa par “Latvijas dzelzceļa” (“LDz”) gatavošanos gada laikā atlaist 1500 darbinieku. Iemesls – rūkošais tranzīta pārvadājumu apjoms, uz kuru negatīvu iespaidu atstāj gan pašreizējā globālā konjunktūra, gan, bez šaubām, arī Krievijas politika pēc iespējas nelaist savas kravas caur Baltijas valstu ostām un bremzēt tās, kas caur Krievijas teritoriju plūst no citām valstīm, piemēram, Kazahstānas.

 

Jau atkal “rusofobija”

MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 49
11 stundas
Lasīt citas ziņas
“Latvija sāk pilnā mērā izjust savas vadības rusofobisko politiku. Jebkurā gadījumā notiekošais “Latvijas dzelzceļam” ir katastrofa,” sludina “rubaltic.ru” un vēl citi.

Krievijas propagandas mediji, kas savus slēdzienus par Latvijas ekonomiku jau gadiem izdara, šķiet, vadoties no mitoloģizētā pieņēmuma, ka pusi Latvijas valsts budžeta veido ienākumi no Krievijas tranzīta, bet otru – ES fondi, klāsta, ka ik gadu Latvija savas “rusofobijas” dēļ zaudējot “miljardus” (naudas vienības netiek norādītas). Un tagad, citējot vietni “newsinform”: “Latvijas atteikšanās no Krievijas novedusi pie ekonomikas izgāšanās visās frontēs.” Atlaišanas “LDz” “demonstrē acīmredzamu valsts ekonomikas degradāciju”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sputņik” kā papildu “odziņu” “LDz” drīzā kraha stāstā iepin vēl arī ziņu, ka uzņēmums tuvākajā laikā grasās piedāvāt izsolē 900 tonnas nolietotu sliežu, pārmiju un vagonu detaļu.

Lai ko arī apgalvotu “Sputņik” un tam līdzīgie, tranzīta nozare Latvijā veido tikai ap 3% no iekšzemes kopprodukta un runas par “ekonomikas degradāciju” tās dēļ ir stipri pārspīlētas, lai arī nepatikšanas, piemēram, dzelzceļnieku pilsētā Daugavpilī un ostas pilsētā Ventspilī tranzīta nozares sašaurināšanos var radīt.

Taču tiem, kas sacer un ziņu vietnēs un sociālajos tīklos izplata akcentu izkārtojuma ļoti līdzīgos apokaliptiskos rakstiņus, galvenais ir uzsvērt, ka visas Latvijas nelaimes ir “rusofobijas” sekas.

Un vēl “maksa par nacisma reabilitāciju” un “Padomju Savienības izšķirošās lomas uzvarā mazināšana”. Toties tagad “Latvijas politiķi kož elkoņos un atceras, ka kādreiz Krievija piedāvāja latviešiem stratēģisku sadarbību un vērienīgas investīcijas Latvijas ostu infrastruktūrā, taču alu rusofobi (“пещерные русофобы”) no tā atteicās, saskatot Krievijas investīcijās Latvijas “ekonomisko reokupāciju”” (citāts no “rubaltic.ru”).

Šai vietnei ir arī pilnīgi skaidrs, kas notiks: “Vēl daži gadi – un Latvija samaksās pilnu cenu par savas valdības antikrievijas politiku, pilnībā zaudējot nozari, kas tai labajos gados deva piekto daļu IKP.”

 

Jaunums “nacistu” meklēšanā

Pagājušā gada beigās kļuva zināms, ka Kremlim pietuvinātais fonds “Istoričeskaja pamjatj” (“Vēsturiskā atmiņa”), vadoties tikai no sev saprotamiem kritērijiem, metodoloģijas un avotiem, izveidojis valstu “kolaborācijas indeksu”.

Proti, prokremliskie vēsturnieki esot spējuši izskaitļot “kolaborantu” jeb, padomju un mūsdienu Krievijas leksikā izsakoties, “nodevēju” īpatsvaru teritorijās, ko Eiropā Otrā pasaules kara gaitā okupēja Vācija.

“Indeksā” iekļautas Baltijas valstis, tāpat Polija un bijušās Dienvidslāvijas daļas. Tur atradīsiet arī, piemēram, Franciju un Dāniju, Norvēģiju, Nīderlandi. Bet Luksemburga sadarbībā ar nacistiem, izrādās, vispār bijusi trešā izcilniece tūlīt aiz Igaunijas un Latvijas, kam paredzētas pirmās divas vietas. “Kolaborantu” daudzums tiek mērīts uz 10 tūkstošiem iedzīvotāju.

Teiksim, Latvijas gadījumā ar nacistiem esot sadarbojušies 738,2 iedzīvotāji no 10 tūkstošiem. Bet vācu okupētajā PSRS teritorijā, atskaitot Baltiju, – 120,3.

Īpatnēja pozīcija attiecināta uz Ukrainu – “ukraiņu nacionālistus” fonda vadītājs Aleksandrs Djukovs piesauc, taču Ukrainas sarakstā nav. Vien piebilsts, ka PSRS teritorijas rādītājs droši vien būtu zemāks, ja ne šie rietumukraiņi. Kas bijusi mēraukla tādām konstrukcijām, “indeksa” sastādītājiem acīmredzot nav būtiski, jo galvenais, kā parasti, ir apgalvot, tas ir, nosaukt “ciparu”.

No vēstures zinātnes viedokļa šādam “indeksam” ir nulles vērtība, bet tas var noderēt vienīgi kā “arguments” hibrīdkarā, lai pasludinātu baltiešus un pat visu vācu okupēto Rietumeiropu par vēl lielākiem nacistiem, nekā bija Hitlers.

Līdzdarbošanās nacistiskā okupācijas režīma struktūrās, īpaši holokausta jautājumā, vismaz Baltijas vēsturnieku sniegumā akadēmiskajā līmenī pētīta pat ļoti skrupulozi. Ar to gadiem nodarbojās Latvijas Valsts prezidenta administrācijas Vēsturnieku komisija, un tam veltīti daudzi rakstu sējumi. Tāpat Igaunijā un Lietuvā šīs nepatīkamās lietas pētītas gana labi, taču laikam ne tā, kā labpatiktu Maskavai.

Kad janvārī Djukovs sāka “indeksa” popularizāciju Krievijas medijos, pamazām iezīmējās, “no kurienes vējš pūš”.

“No nacionālistu vienībām izveidotās palīgpolicijas vienības kļuva par triecienspēku masu eksekūciju veikšanā un soda operācijās. Nacionālistu piedalīšanās holokaustā pieņēma milzīgus apmērus. Neaprobežojās tikai ar ebreju slepkavošanu. No Baltijas un ukraiņu nacionālistiem izveidotās palīgpolicijas vienības atzīmējās vērienīgās soda ekspedīcijās pret mierīgajiem iedzīvotājiem Krievijā un Baltkrievijā, apsargāja koncentrācijas nometnes no Ļeņingradas apgabala ziemeļos līdz Staļingradai dienvidos, piedalījās kaujās pret sarkano armiju frontē,” laikrakstā “Komsomoļskaja pravda” apgalvo Djukovs, piebilstot, ka latviešu vienības esot vēl arī piedalījušās Ļeņingradas blokādē, “nolemjot mokpilnai bada nāvei simtiem tūkstošu nevainīgu cilvēku”.

Ko Latvijas gadījumā darīja un ko nedarīja leģionāri un policijas bataljonos iesauktie, var sīki iepazīties gan jau minētajos Vēsturnieku komisijas rakstos, gan, piemēram, vēsturnieku Ulda Neiburga, Andrieva Ezergaiļa vai Kārļa Kangera un Kaspara Zeļļa pētījumos, nemaz nerunājot par Kara muzejā uzzināmo.

Interesanti, ka pat pašā Krievijā sociālajos tīklos, kur apspriests “Istoričeskaja pamjatj” jaunievestais “indekss”, kā kaut kas nopietns tas īsti netiek uztverts.

Joku mīlētāji rosina, ka pēdējais laiks ķerties pie “kolaborācijas indeksa” noskaidrošanas krievu zemēs mongoļu – tatāru jūga laikā.
SAISTĪTIE RAKSTI

Kritiķi aizrāda – ja jau izdalītas atsevišķas Baltijas republikas, tad nav skaidrs, kāpēc sarak­stā nav, piemēram, Moldovas vai Baltkrievijas, tās pašas Ukrainas un Aizkaukāza reģiona. Un kādēļ sarakstā atzīmētā Beļģija nav sadalīta Flandrijā un Valonijā? Ir Hitlera satelītvalstis Horvātija un Slovākija, taču nav ne sabiedrotās Rumānijas, ne Ungārijas, ne Somijas vai Vācijā iekļautās Austrijas – acīmredzot politiskā pasūtījuma ziņā šīs valstis nav aktuālas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 49
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 174
8 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
15 stundas
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 188
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 16
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kuros divos novados ir augstākais saslimstības līmenis? 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Leiena: Eiropas Savienībai ir laiks domāt par obligātu vakcināciju 199
6 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Viņš pēc piecām minūtēm jau bija aizmirsis, ko izdarīja.” Andrejs aiztur dzērājšoferi, kurš notriecis viņa meitu
22:15
ZD
Zane Dzene
Ziņas
Stāsts par depresīvu britu profesoru, kurš zaudējis savu mīļoto. Aktuālā kino izlase
21:51
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 16
21:23
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 16
4 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Liela uzbrukuma gadījumā Kremlis var neizturēt milzīgo zārku skaitu 14
2 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Par Mārtiņu Braunu ir grūti, pat neiespējami rakstīt pagātnes formā.” No dvēseles dziesminieka atvadoties 1
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ar sportisku pagātni. Jaunā Vācijas ārlietu ministre “neļausies tikt atstumta” 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 25
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Autobusa un NBS kravas auto sadursme: glābēji izstāsta avārijas detaļas 25
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 174
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 9
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 14
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 29
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 85
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 9
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
12 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
10 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 118
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 355
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena