Mobilā versija
-1.3°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
25. aprīlis, 2016
Drukāt

1416. gada 25. aprīlī

25apr_melngalvji_2

Pirms 600 gadiem, 1416. gada 25. aprīlī, Rīgā apstiprināja neprecēto ārzemju tirgoņu un tirgoņu dēlu brālības – melngalvju – šrāgas jeb statūtus.

To var uzskatīt par Melngalvju brālības dibināšanas brīdi, kaut faktiski šī institūcija Rīgā pastāvēja vēl 14. gadsimta vidū. Biedrība sanāca tā saucamajā Jaunajā namā, ko mūsdienās pazīstam kā Melngalvju namu. Par vārda izcelsmi ir dažādas versijas – vieni to skaidro ar paradumu turnīru bruņucepures krāsot melnas, citi – ar Melngalvju biedrības patronu Sv. Maurīciju, ko parasti attēloja kā mori. Brālībā uzņēma tikai tirgoņ­zeļļus un tirgotājus ar nevainojamu reputāciju un pēc citu brālības kolēģu rekomendācijas. Lēš, ka viduslaikos vienlaikus organizācijā bija 15 – 25 biedri. Parasti melngalvji biedrību pameta, kad apprecējās un kļuva par pilntiesīgiem Rīgas namniekiem. 18. un 19. gadsimtā turīgākie Rīgas uzņēmēji, tirgotāji un ievērojamākās pilsētas amatpersonas visai bieži bija nākuši no melngalvju aprindām. Biedrība kā sabiedriska organizācija Rīgā pastāvēja līdz vācbaltu izceļošanai 1939. gadā.

Pievienot komentāru

Krievijas militārās mācības "Zapad" rada satraukumu Latvijā (19)Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) seko līdzi šoruden paredzētajām Krievijas bruņoto spēku mācībām “Zapad-2017”, taču šobrīd netiek atklāts, kā šo mācību laikā reaģēs NBS.
Polijā traģiskā avārijā iekļuvusi kravas automašīna no Latvijas (2)Kravas automašīna no Latvijas Polijā iekļuvusi avārijā, kurā gājuši bojā trīs cilvēki, vēsta Polijas mediji. Avārija notikusi pie Dibku ciemata.
Draugiem Facebook Twitter Google+