Mobilā versija
+4.5°C
Gunta, Ginta, Gunda
Otrdiena, 28. marts, 2017
30. oktobris, 2014
Drukāt

1534. gada 30. oktobrī

30okt_Henrijs_2

Pirms 480 gadiem, 1534. gada 30. oktobrī, Anglijas parlaments skatīja tā saukto Supremātijas aktu’, kas paredzēja valsts baznīcas atšķelšanos no Romas pāvesta varas un pāriešanu karaļa Henrija VIII pārvaldībā.

Ar šo aktu, ko pieņēma 3. novembrī, tika izveidota anglikāņu baznīca ar karali priekšgalā. Dokuments jo­projām ir spēkā un nosaka reliģisko dzīvi mūsdienu Lielbritānijā. Toreiz tas vispirms nozīmēja laicīgo likumu pārākumu pār baznīcas varu, kuru tā laika Eiropā personificēja Romas pāvests. Katoļu klosterus slēdza, visi īpašumi pārgāja valsts rokās. Ņemot to vērā, nereti vēsturnieki ”Supremātijas aktu” min kā reformācijas sākumu Anglijā. Ar savām sešām laulībām slavenais Henrijs VIII bija spēris laikmetam pārdrošu soli, kad pāvests Klements VII atteicās šķirt viņa pirmo laulību ar Spānijas princesi Aragonas Katrīnu, lai karalis varētu apprecēt jauno simpātiju – galma dāmu Annu Boleinu. Tomēr Henrija VIII rīcību noteica ne tikai personiski motīvi, bet arī politiski apsvērumi.

Pievienot komentāru

ES aicina Krieviju nekavējoties atbrīvot aizturētos protestētājus (2)Eiropas Savienība (ES) pirmdien aicinājusi Krieviju nekavējoties atbrīvot protestos pret korupciju svētdien aizturētos demonstrantus.
Draugiem Facebook Twitter Google+