×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. septembris, 2017
Drukāt

1577. gada 6. septembrī. Uzspridzinās Cēsu pils aizstāvji (3)

6sept_cesis_16

Pirms 440 gadiem Livonijas kara laikā Krievijas cara Ivana IV, pazīstama arī kā Jānis Briesmīgais vai Ivans Bargais, karaspēka aplenktās Cēsu pils aizstāvji kopā ar pilī sabēgušajiem civiliedzīvotājiem sapulcējās rietumu spārnā un uzspridzināja četras pulvera mucas, jo nevēlējās krist sadista slavu iemantojušā cara ļaužu rokās. Baltazara Rusova hronikā teikts, ka brīvprātīgā nāvē devušies ap 300 cēsnieku. Pirms tam noskaitīta lūgšana un pieņemts svētais vakarēdiens. Visu vērtīgāko iepriekš iznīcināja, lai arī tas nekristu ienaidnieka rokās. Dažs augstmanis lika kalpiem sevi nošaut. Tad nošāvušies arī kalpi. Par hronikās pieminēto traģisko notikumu mūsdienās liecina upuru skeletu un kaulu uziešana arheoloģisko izrakumu gaitā. Zināms, ka uzspridzināšanās notika pēc trīs dienu ilgas pils apšaudes lielgabaliem, kad kļuva skaidrs, ka ilgāk noturēties vairs nevarēs. Kaut precīzs leģendārā notikuma datums nav minēts, visticamāk, tas noticis 6. septembrī, jo krievu karaspēka dokumentos šī diena atzīmēta kā Cēsu pils krišana. Pulveri ar kvēlojošu ogli aizdedzinājis kāds Heinrihs Bausmanis. Visi pils aizstāvji eksplozijā tomēr negāja bojā, taču viņus gaidīja šausmīgs liktenis. “Pie sievām un jaunavām pastrādāja tādus kauna un briesmu darbus, kādi nav dzirdēti padarīti ne no turkiem, ne no citiem tirāniem. Vīriešus šautus un ievainotus un asiņainus cepināja uz uguns,” teikts hronikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! Atbildēt

  > lv–vīzes administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C_E_N_Z_Ū_R_A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

Draugiem Facebook Twitter Google+