Mobilā versija
+1.4°C
Grieta, Strauta, Rebeka
Pirmdiena, 23. janvāris, 2017
23. septembris, 2014
Drukāt

1884. gada 23. septembrī

2lpp23sept_Hollerits_POL

Pirms 130 gadiem, 1884. gada 23. septembrī, vācu cilmes amerikāņu izgudrotājs Hermans Hollerīts iesniedza patentu komisijai ASV elektromehānisko skaitļojamo mašīnu – tabulatoru, kas spēja apstrādāt perfokartes un sistematizēt tajās iekodēto informāciju.

To vērtē kā pirmo soli pretim pasaules datorizācijai. Pirmais nopietnais Hollerīta perfokaršu mašīnas uzdevums bija 1890. gada ASV tautskaites datu apstrādāšana. Izgudrojums, kas sastāvēja no releja, skaitītāja un šķirojamās kārbas, tika ar to galā spoži, jo ļāva vairākkārt ietaupīt gan laika, gan datu apstrādei pieņemamo darbinieku ziņā. Perfokartē ziņas par katru cilvēku bija ievietotas dažādās vietās izsisto caurumiņu veidā. Kad karti ievadīja tabulatorā, tas ar adatu sistēmas palīdzību “aptaustīja” lapu. Ja adatai iepretī atradās caurums, tā saskārās ar metālisku virsmu un saslēdza elektrisko ķēdi, liekot skaitītājam pavirzīties par vienu iedaļu, bet perfokarte iekrita attiecīgajā šķirojamās kārbas nodalījumā.

Pievienot komentāru

Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+