Mobilā versija
+1.3°C
Nanija, Ilgmārs
Trešdiena, 29. marts, 2017
30. oktobris, 2015
Drukāt

1895. gada 30. oktobrī

30okt_Domaks_2

Pirms 120 gadiem, 1895. gada 30. oktobrī, Lagovā (toreiz Vācijā, mūsdienās Polijā) augstskolas rektora ģimenē piedzima patologs un bakteriologs Gerhards Johanness Pauls Domaks.

Viņa nopelns ir pirmās plaši pieejamās antibiotikas – prontozila – terapeitisko īpašību atklāšana 1935. gadā un sagatavošana ražošanā uzņēmumā “IG Farben”, kuras laboratorijā zinātnieks strādāja. “Prontosil”, saukts arī par “sarkano streptocīdu”, ātri ieviesās apritē, un Domakam par nopelniem 1939. gadā tika piešķirta Nobela prēmija fizioloģijā un medicīnā. Tomēr Hitlera režīms 1937. gadā bija aizliedzis valsts vāciešiem pieņemt šo balvu. To zinātnieks saņēma tikai pēc kara, 1947. gadā, taču bez paredzētās naudas summas, jo noteikumi paredzēja, ka savlaicīgas neizņemšanas gadījumā tā atgriežas fondā. Gerhards Domaks farmaceitisko nopelnu dēļ dzīves laikā kļuva par daudzu Vācijas, kā arī Itālijas un Argentīnas pilsētu goda pilsoni.

Pievienot komentāru

Lielbritānija oficiāli sāks izstāšanos no ESLielbritānija trešdien spers bezprecedenta soli nezināmajā, sākot divus gadus ilgu izstāšanās procesu no Eiropas Savienības (ES). Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas oficiāla vēstule
Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+