Mobilā versija
+1.9°C
Haralds, Almants
Ceturtdiena, 23. februāris, 2017
11. decembris, 2015
Drukāt

1905. gada 11. decembrī

11dec_Sulavka_2

Pirms 110 gadiem, 1905. gada 11. decembrī, Kijevas industriālajā rajonā Šuļavkā 1905. gada revolūcijas laikā sociāldemokrātu vadībā sākās bruņota sacelšanās, kas noveda pie tā sauktās Šuļavkas republikas izveidošanas.

Strādnieku un studentu “republika” eksistēja no 12. līdz 16. decembrim. Manifestā tās dalībnieki paziņoja, ka ir pret cara patvaldību, par vārda un sociālo brīvību un visu Krievijas impērijas tautu vienlīdzību. “Šuļavkas republiku” sagrāva ar kazaku un žandarmu palīdzību. Nemiernieki nebija vienoti, jo ātri iezīmējās domstarpības starp sociāldemokrātu lieliniekiem un maziniekiem. Ukrainas vēsturē epizode ir īpaši interesanta ļoti atšķirīgā traktējuma dēļ. Skaidrs, padomju laikā tā bija “proletariāta cīņa par brīvību”. Tikmēr neatkarīgajā Ukrainā apritē ir divas koncepcijas. Pirmā vēsta, ka tas bijis lielinieku īstenots valsts apvērsuma ģenerālmēģinājums, otrā – ka demokrātijas tradīciju aizsākums Ukrainā.

Pievienot komentāru

Britu eksministrs: Krievija iejaukusies Lielbritānijas vēlēšanās (1)Tam, ka Krievija tiešā veidā iejaukusies Lielbritānijas vēlēšanās, ir skaidras liecības, Lielbritānijas parlamentā paziņojis bijušais Eiropas lietu valsts ministrs Kriss Braients. Nule
Draugiem Facebook Twitter Google+