Mobilā versija
Brīdinājums +4.2°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
11. decembris, 2015
Drukāt

1905. gada 11. decembrī

11dec_Sulavka_2

Pirms 110 gadiem, 1905. gada 11. decembrī, Kijevas industriālajā rajonā Šuļavkā 1905. gada revolūcijas laikā sociāldemokrātu vadībā sākās bruņota sacelšanās, kas noveda pie tā sauktās Šuļavkas republikas izveidošanas.

Strādnieku un studentu “republika” eksistēja no 12. līdz 16. decembrim. Manifestā tās dalībnieki paziņoja, ka ir pret cara patvaldību, par vārda un sociālo brīvību un visu Krievijas impērijas tautu vienlīdzību. “Šuļavkas republiku” sagrāva ar kazaku un žandarmu palīdzību. Nemiernieki nebija vienoti, jo ātri iezīmējās domstarpības starp sociāldemokrātu lieliniekiem un maziniekiem. Ukrainas vēsturē epizode ir īpaši interesanta ļoti atšķirīgā traktējuma dēļ. Skaidrs, padomju laikā tā bija “proletariāta cīņa par brīvību”. Tikmēr neatkarīgajā Ukrainā apritē ir divas koncepcijas. Pirmā vēsta, ka tas bijis lielinieku īstenots valsts apvērsuma ģenerālmēģinājums, otrā – ka demokrātijas tradīciju aizsākums Ukrainā.

Pievienot komentāru

Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+