Mobilā versija
+2.1°C
Mirdza, Žanete, Žanna
Ceturtdiena, 23. marts, 2017
5. marts, 2015
Drukāt

1955. gada 5. martā

5marts_Merkis_2

Pirms 60 gadiem, 1955. gada 5. martā, Vladimiras apgabala invalīdu namā trimdā nomira pirmskara Lietuvas pēdējais premjerministrs Antans Merķis.

Tā kā Lietuvas prezidents Antans Smetona padomju okupācijas sākumā 1940. gada 15. jūnijā paguva aizbēgt uz Vāciju, Merķim nācās uzņemties valsts vadītāja funkcijas un darīt to pašu, ko Latvijā bija spiests darīt Kārlis Ulmanis, – nodot varu padomju okupācijas režīma ielikteņiem un cerēt, ka nepretošanās glābs vismaz kādu daļu valsts suverenitātes un cilvēku dzīvību. 17. jūnijā Merķis atkāpās, taču mēnesi vēlāk čekisti viņu kopā ar ģimeni arestēja Rīgas lidostā, kur politiķis bija ieradies, cerot izlidot uz Zviedriju. Merķi izsūtīja uz Saratovu, bet vēlāk turēja mūža nometinājumā Vladimirā bez tiesībām atgriezties dzimtenē. Precīza viņa apbedīšanas vieta nav zināma, taču Kauņas kapos ir Antana Merķa simboliskais kaps.

Pievienot komentāru

Briselē 25.maijā notiks NATO samits (4)NATO valstu līderi 25.maijā tiksies Briselē pirmajā Ziemeļatlantijas alianses samitā kopš ASV prezidenta Donalda Trampa ievēlēšanas, kurš ir kritiski izteicies par NATO, otrdien paziņoja NATO preses sekretāre.
Draugiem Facebook Twitter Google+