Mobilā versija
+0.8°C
Andulis, Alnis
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
5. marts, 2015
Drukāt

1955. gada 5. martā

5marts_Merkis_2

Pirms 60 gadiem, 1955. gada 5. martā, Vladimiras apgabala invalīdu namā trimdā nomira pirmskara Lietuvas pēdējais premjerministrs Antans Merķis.

Tā kā Lietuvas prezidents Antans Smetona padomju okupācijas sākumā 1940. gada 15. jūnijā paguva aizbēgt uz Vāciju, Merķim nācās uzņemties valsts vadītāja funkcijas un darīt to pašu, ko Latvijā bija spiests darīt Kārlis Ulmanis, – nodot varu padomju okupācijas režīma ielikteņiem un cerēt, ka nepretošanās glābs vismaz kādu daļu valsts suverenitātes un cilvēku dzīvību. 17. jūnijā Merķis atkāpās, taču mēnesi vēlāk čekisti viņu kopā ar ģimeni arestēja Rīgas lidostā, kur politiķis bija ieradies, cerot izlidot uz Zviedriju. Merķi izsūtīja uz Saratovu, bet vēlāk turēja mūža nometinājumā Vladimirā bez tiesībām atgriezties dzimtenē. Precīza viņa apbedīšanas vieta nav zināma, taču Kauņas kapos ir Antana Merķa simboliskais kaps.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (2)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+