×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2016
Drukāt

Nostalģija, nepatika, vēsture? 30 foto, kas spilgti raksturo padomju ēru (60)

Kulta bilde ar gāzētā ūdens automātiem.Kulta bilde ar gāzētā ūdens automātiem.

Jaunā paaudze nekad neizjutīs savu vecāku un vecvecāku piedzīvoto dīvainajā veidojumā, kas par laimi nu jau iegājis vēsturē ar nosaukumu Padomju Sociālistisko Republiku Savienība.

Lai cik drūma arī nebūtu šī pagājusī ēra, katrā laikmetā var atrast arī savas gaišās puses, un par to visos laikos gādājuši paši cilvēki, īpaši tie, kas apveltīti ar radošu dzirksti – mākslinieki, fotogrāfi, mūziķi…

Mazās padomju dzīves ainiņas, kas iemūžinātas šajās fotogrāfijās, savā ziņā ir kā nelieli vēstures nospiedumi, kas dažos modinās atmiņas, bet citos – izbrīnu: vai tiešām tā arī kādreiz dzīvojām? (Foto no portāla you-journal.ru).

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. Neesmu no PSRS laikiem, bet dzīvoju tagad un skatos šis bildes. Tad apskatos komentārus un biju pārsteigts, jo lielāka daļa komentāru ir diezgan pozitīvu (kaut vai daļēji). Nevaru nekā pateikt par tiem laikiem, bet nu gan daudz varu pateikt par šie laikiem! Jo tagad reāli apskatīties pie kā ir novedusi Latviešu un Krievu savstarpējās nesaskaņas ( ņemu vērā Latvijā dzīvojošiem Krievtautiešiem)?! Tikai pie viena! Valsts ir gandrīz ( sāku gandrīz, jo vēl paldies Dievam ne līdz galam ir nogrimusi) nogrimusi. Valsts ir gandrīz pagalam. Un nevajag man sāk stāstīt par piemēriem, kur daži dabūja izglītību un dabūja darbu domājot viss mēs dzīvojam labi un vienalga kā pārējie tautieši dzīvo! Bet paskatīties tagad reāli uz visu kopumā! Kā dzīvo visa valsts! Un tas tak ir tikai sākums! Jo līdz 2020.gadam caur Latviju no Krievijas puses neies cauri neviens produkts pilnīgi!! Tas nozīmē tik vienu- всё приехали дамы и господа (viss atbraucām dāmas un kungi). Ir jāsaprot, ka nevar tā dzīvot! Ir kaut kas jādara! Citādi Latviešun pēc gadiem 50 jau neeksistē vai arī eksistēs, bet kaut kur Eiropā dažas ģimenes katrā valstī. Vai tad šādu mēs brīvību gribējām? Vai tad mums šādu valstī apsolīja? Ja jau nevar Valdība 25 gadu laikā tikt galā ar valsti, tad nāk prātā viens jautājums – nu takā jau ir laiks mainīt visu augšu Latvijas valdība? Vai arī es kaut kur kļūdos?

 2. Nelabi paliek skatoties uz tām bildēm, vēmiens nāk….

 3. Tiem, kas padomju laikus atceras, tā bija jaunība, arī man un tāpēc tik jauka. Vispār jau bija gan labas gan sliktas lietas, tikai jaunieši to visu ņem vieglāk. Tos laikus atpakaļ gan nē! Jo ar bezmaksas ārstiem un izglītību koplektā nāktu tukši veikali, rindas pēc desām un svieta, brīvprātīgi obligātās oktobra svētku parādes, zeltos apgredzenotu pārdevēju uzrunāšana krievu valodā un pelēcība, visas ēkas vienādi pelēkas un noplukušas. Gribas atcerēties? Kaut ko tādu vēl Krievijā var redzēt.

  • Par cilvēkiem – personībām, kas radīja un iedvesmoja Padomju Latvijā vajag atcerēties! Ja nu atkal nāk kādi jauni raimondi pauli, jāņi streiči (kopā ar Rīgas Kinostudiju), brāļi Kokari, vizmas belševicas un ojāri vācieši, un vēl, vēl, vēl tūkstošiem lauku darbarūķu un gadavīru edgaru kauliņu? Ja vēl Latviešu strēlnieku muzeju atjauno?! Pasarg’ dies, mēs labāk ar grāmatvežiem un “veiksmes stāstu” kaut kā vilksimies pa vēsturi. Vēl jau galīgi visi nav izmiruši un/vai aizbraukuši….

   • Nu – par padomju laikiem un Vizmu Belševicu, un Ojāru Vācieti labāk nerunājiet. Padomju laikos viņus gandrīz nepublicēja, nebija gana lojāli padomju varai.

 4. Bildēm nav ne vainas; šodienas realitāte ir skarbāka …

 5. visa dzīve padumjajā laikā bija kā gāzūdens automāts – iemet 3 kapeikas, nekā, nospied podziņu, nekā, tad kā mauc ar pakaļkāju pa to automātu, tā tas bleķis ielokas uz iekšu un gurdi iztek 1/2 glāze ūdens bez sīrupa un bez gāzes.

 6. Я не националист, за дружбу между народами и за мир, адекватность.
  Время идет – всё меняется..
  Раньше было так в Латвии, сегодня совсем по-другому.

  Но что приятно – что латыши пишут тут хорошее о том времени. Я даже не поверил что это правда. Так много хорошего написано. Уважаю вас, люди!!

 7. Tikai nevajag muldēt.Padomju Latvijas periods bija gaišākais laiks kāds bijis.Nu katrā gadījumā salīdzinot ar šo laiku.

 8. Neesiet idioti! Tikai ļoti aptumšots prāts var pieņemt, ka padomju laiki bija viens un tas pats standarts piecdesmit gadu garumā. Tas, ko pieredzēju 1946-1955 gados atšķiras no 1970-1990 gadiem ārkārtīgi un visās jomās. Gan laukos gan pilsētā, tāpat pirktspējā, kultūrā, jebkurā nozarē.

 9. tad bija berni ka berni tagad izlaisti mudzi kurus nevar valdit

 10. Zelta laiki bija , visiem bija darbs un neredzeja tadu postazu , kada ir tagad , Latvijas laukos .

  • 100 % piekrītu.

  • to Pastalnieks

   Esi bijis šodienas Latvijas laukos?!?!? Laukos viss notiek, ja cilvēki strādā. Ne velti beidzamos gados lauksaimniecībā ražas ir rekordlielas Latvijas vēsturē. Padomju gados kā kolhozos strādāja? Ar pusstopu nekas cauri negāj… šķidrā valūta. Darbs bija visiem, pat beidzamiem slinķiem, ks mūsdienās pa lielam ir nodzērušies vai bomži.

 11. Kapēc tad “gāzes uzpildes stacija”, nevis degvielas..?! 😮

 12. kaads gaishregis var pateikt kad latvija bus briva no kangariem…un amurikosiem…vai mums muzjam lemts but teritorijai ne valstij…

 13. jauki butu ja autors iedziljinatos vairak un nonaktu pie padomijas autoriem -amerikas bankjieriem

 14. Par godu izcilā latviešu kinorežisora J.Streiča 80-ai dzimšanas dienai tiks digitalizēta un atjaunota 1975. gada filma “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (galv. lomā J.Paukštello). Filma patiesa, tāpēc tautā iemīļota.
  Žēl, bet brīvajā Latvijā 2013.g. Zolitūdes Maximā neviens tāds padomju Arvīds Lasmanis, kas pret tiešo priekšnieku uzstātos, neatradās. Esošā sistēma ir nežēlīga – nepieļauj demokrātiju “zemākajā” līmenī – toties “augstākajā” var lamāt visu un visus. Kā te nesen aprakstīja LA vienu piemēru:”Ziemo karogu, pie*irst tēvzeme.”

 15. Starpība ļoti būtiska : PSRS ir kā zoodārzs – ielej silē rijamo, kaut kāds jumts, lai nelīst un esi laimīgs, lopiņ. Pārlaimīgs, ja ceļazīmi piešķir. Kaut kur ārpus būra ir cita dzīve, ir debesis, bet tev tas ir liegts. Uztvērāt domu, padomju laika proletariāta paliekas? Tev bija …, lai izvilktu dzīvi, bet… Tev nebija iespēju. Ko, nebija? Bija! Kļūt par pirmrindnieku, brigadieri… Piedod…, tur jau ir atbilde. Iespējas un iespējas savu dzīvi veidot tādu, kādu vēlies! Tas ir šo laiku ieguvums. Mācies un veido savu karjeru pats! Tas prasa darbu un lielu darbu! Nevari, tad neko darīt! Jā, par velti neko nedod! Nekur dzīvē neko par velti nedod! Arī PSRS nekas nebija par velti. Cena par šo “bezmaksas” ir nesamērīgi dārga – bezsmadzeņu un bezdomu pūlis, kuram visu jāpasaka priekšā un jānoliek uz paplātes.

  • Kas uztver – tas savus vecākus un vecvecākus godā un cienā tur, savas tautas vēsturē nespļauj:
   “Tā ir tautas sirdsapziņa, / un tai mūžam tādai būt – / pūt, vējiņi, dzen laiviņu, / pūt, vējiņi, pūt…”
   Ojārs Vācietis: PŪT, VĒJIŅI!

  • tiešām? un ar ko tagad labāka dzīve? ar to , ka visi kliedz -nav darba? es atceros tos laikus un saku , ka tie bija labākie laiki.

  • nevajag par citiem spriest pēc sevis

  • Tu neesi Čombe – tas jau sen pagalam. Bet Čombes padomnieks gan tu varētu būt bijis …

 16. Skaidri redzams, ka tā nedzīvojām. Dzīvojām, bet ne tā. Nostalģija pret fotomākslinieku devumu nevar rasties, varbūt pret lietām; šie smaidīgie krievu žurnāliem raksturīgie attēli nerāda dzīvi. Tad jau varam lasīt padomju avīzes un žurnālus un uzdot par patiesību. Nostaļģijas vārdā. LA jau nu varēja savākt Latvijas fotomākslinieku devumu, un ne no avīzēm vai krievijas portāliem, tur dzīves būtu vairāk.

 17. Kad, līdzsvaram, būs bildes no Gulaga nometnēm, NKVD noslepkavoto cilvēku līķiem un ar badā mirstošiem ukraiņu bērniem?

 18. Kus idiņš benzīna uzpildes automātus nosaucis par gāzes uzpildi??? Un vēl idiotiskāk – kooperatīvu laiks . Pelmeņu miniražotne. Varbūt, ja nav īstas sajēgas par ko rakstīt, nerakstīt neko??? Pelmeņus pēc senas krievu tradīcijas gatavo visa ģimene kopā tik, lai varētu sasaldēt un pietiktu visai ziemai.

 19. Kādam id… jābūt lai idealizētu tos laikus. Varbūt kāds arī dzīvoja labi, bet tikai retais. Te nabadziņi slavē, ka bij darbs – jā atnāca lielais onkols un lika strādāt. Tak tagad ar ir darbs, strādājiet tik, tāpat kā izglītība. Vajag tik gribēt darīt. Nevaru iedomāties neko, kas tajā laikā bija labāks, bet laikam tie kam visu ielēja mutē tik par to ka mācēja d…. ielīst, tie te slavē. Mūsdienās pats darīsi un tev ar būs.

  • Katram laikam ir savas labās un savas sliktās puses.Tāpat kā nevajag idealizēt,tāpat nevajag noliegt to labo,kas bija tai laikā. Piem. stipendija 35-40 rbļ. (pie minimālās algas 60 rbļ.) Neaizmirsīsim ,ka ilgus gadus ēdnīcās un restorānos maize uz galda bija par brīvu. Tādas biļešu cenas par sabiedrisko transportu mums tikai sapņos rādās.Bija daudzas labas lietas . Bet bija arī daudz sliktā- deficīts,propaganda,šovinisms, garīgā varošana,rindas, aukstais karš un sociālistiskā nometne. Bet ,izvērtējot to laiku jābūt objektīvam. Pēdējā laikā var vērot tendenci,ka tos laikus komentē cilvēki,kas nezina kādā krāsā bija dzēšlapa un kas bija iespiests uz skolēna burtnīcas pretējā vāka.

   • Dzēšlapas bija rozā krāsā un burtnīcām uz aizmugurējā vāka bija reizrēķina tabula. 🙂
    Un tagad jau daudzi nezin kas tas tāds koppapīrs 😛

  • Tas par to ieliešanu mutē ir izdomāts mīts. Tā runā tikai tie kas nav dzīvojuši tajos laikos. Neatceros ka man kāds būtu ko lējis. Galu galā Latvijas valsti atjaunoja tieši mūsu paaudze. Tautas fronte bija Latvijas tautas kustība. Vai to arī ielēja mutē toreiz pastāvošā valdība?

 20. Jā,tā bija arī mana dzīve,biju laimīga,priecīga gluži kā tagadējā jaunatne,neņemšos noniecināt savu dzīvi,jo jutos pietiekami labi ar to,kas man bija,un nejau desās laime,paēduši,apģērbušies.Ko varēja gaidīt valstī,kas pārcieta karu,sagrāvi.Kamēr visu atjaunoja,tad cilvēkiem bija entuziasms,un pārliecība,ka būs labāk.Un iekārtai kā tādai nebija nekādas vainas,tikai pie varas esošie kā parasti sačakarē visu labo,cilvēkiem vienalga bija drošība par savu un bērnu nākotni.

 21. natrija benzonats Atbildēt

  burvigs laiks

 22. Nostalģija rakstās bez Ļ. 🙂

  • nostaļgija– raksta bez ģ

   • Nav tiesa. 🙂 Ielūko Tēzaura vārdnīcā, ko var sameklēt caur māti googli.

    nostalģija

    nostalģija -as, s.; parasti vsk.
    1. Ilgas (parasti smeldzošas, slimīgas) pēc dzimtenes, arī mājām.
    // Ilgas pēc kā pagājuša, parasti idealizēta; vēlēšanās atgriezties, parasti idealizētā, pagātnē.
    Avoti: LLVV

 23. 30 foto, kas ļoti vienpusēji raksturo okupācijas laiku.

 24. Ja atmetam izsūtīšanas un cita veida represijas…., nemaz tik slikti nebija !!!

 25. kvass bija tāds, ka mēļi varēja norīt – gards! Gāzēto ūdeni dzērām par 3 kapeikām – ar dabīgo sīrupu, par 1 kapeiku – bez sīrupa/ Olu saldējums – sveramais pie Majoru stacijas, vai ar rozīnēm, kā atceros, tā vēl tagad siekalas tek!

 26. Miljonāri var par to pasmaidīt, bet tiem cilvēkiem, kas tajā laikā dzīvoja, tā bija reāla dzīve, viss bija lēts, neviens badā nedzīvoja. Toties produkti nebija saindēti ar visādiem draņķiem, kāds bija saldējums, mēli varēja norīt, krējums bija krējums, nevis kaut kāds mikslis no nezināmām vielām, tāpat viss pārējais. Tagad ēdam dzīvu indi, slimojam ar nevienam nezināmām diagnozēm, kuras nav iespējams noformulēt. Viss iet uz iznīcību.

  • Es arī dzīvoju padomju laikā. Manai ģimenei nebija draugi torgaškas, līdz ar to, mana ģimene nevarēja veikalā nopirkt kurpes un desu. Mana vecāmamma ar vilcienu plkst.5,00 no Cēsīm brauca uz Valmieras gaļas kombinātu pēc buļļa astēm un kauliņiem.Ja uzskrēju veikalā, ka nebija izpārdotas kurpes draugiem, tad tiku pie kurpēm, kas neberza kājas un neizveidojās varžacis.Banānus es neredzēju (kā citi stāsta) un ne mamma ne tētis nestrādāja tādu darbu, kur varēja “”paņemt” kaut ko priekš sevis vai pārdot…Kaukāzenes veikalā varēju nopirkt un arī brūnas zeķubikses ar izspiedušiem ce\liem man bija… Bet tik tiešām negribu tos laikus atcerēties… Jā un kad pirmo reizi gāju vēlēt – bija tikai viens kandidāts, za to neļķi dabūju:)

   • Biji basām kājām, ja? Laikam bijāt dzērāji vai sliņķi. Nebija obligāti jāstrādā darbos, kur varēja zagt, lai dzīvotu labi. Toreiz labi dzīvoja arī vienkārši kolhoznieki vai fabrikas strādnieki, bet strādāt tiešām vajadzēja!
    Man arī banānu nebija, bet bija citas lietas, daudz vērtīgākas. Laba izglītība, piemēram.

 27. Vislabāk krieviski: “Как вспомню, так вздрогну, мороз по коже.”

 28. jā,jaunā paaudze nekad neizjutīs,kā tas ir ejot pie ārsta tev nav jāmaksā,par slimnīcu nav jāmaksā,par izglītību nav jāmaksā,kad visiem bij darbs un deva dzīvokli un transportu ,lai pārvestu mantas,sabiedriskais transports maksāja Rīgā 3 līdz 5 kapeikas,elektrība gāze bij lēta utt.daudz būtu ko pieminēt…

  • Nekas šajā pasaulē NAV par brīvu! Agri vai vēlu, bet par visu samaksājam.
   Varat te eiforijā ļerkstēt par labajiem padomijas gadiem…
   Jā, toreiz bija tāds jēdziens kā KAUNS. Ne jau visiem, jo zaga tāpat, bet tomēr….
   Šodien zog visi, piedodiet,,,,….tie kas ir pirmie pie siles no kuras var sagrābt biezumus.
   Pārējā tauta grib to darīt – diemžēl seklā dīķī mailītes…
   Atbraucu no UK un sametās tik skumji…..
   Tādus nožēlojama izskata tantukus kā pie mums šeit Brīvajā Latvijā tur nebija iespējams ieraudzīt.
   Grābj nenormāli, kurš kuru…Kas notiek AR PARASTO TAUTU pie pakaļas,
   un tas NAV atkarīgs no tā vai ir PSRS vai brīva Latvija.
   Tas ir atkarīgs TIKAI un VIEN”IGI no cilvēkiem….

   • sorry , bet tos mūsu glābējus , kuri pēcāk kļūst par grābējiem, mēs ievēlam pie siles paši. un tiešām, tāds jēdziens kā KAUNS airs neeksistē

  • Tieši tā, nozombētā jaunatne zin ( no iestastīstā) tikai par , it kā okupācijas laiku bet, 80-90 gadi, nebija slikti. Pietika visa un,viss bija kvalitatīvs.

   • Frāze – Viss bija kvalitatīvs, diemžēl neiztur kritiku. Tur kur cilvēki godprātīgi strādāja, tur arī bija kvalitatīvas mantas, bet Grundig televizors “deva” labāku bildi kā Raduga. Pioneer kasešu deka rakstīja un spēlēja labāk kā Majak 120. VEFa divkasetnieku ne visi varēja dabūt, nerunājot par GF-777 šarpiņu, kurš man vēl joprojām strādā. Pārējā tehnika bija laba, kamēr nebija nekā labāka ko nolikt blakus salīdzināšanai. Jā, pārtika, iespējams, atsevišķos aspektos bija labāka, jo nebija ne to konservantu, ne apstrādes tehnikas, taču es kā bērns raudāju, ka uz debesmannas uzlietais, tikko no veikala atnestais piens izrādījās ieskābis un ar “kūts piesitienu”. Jā, dzīvojām, priecājāmies par to kas bija. A ko citu? Iet kārties?

   • Neaizmirsisim triis latvijas cukurfabrikas kuras daanjiem dikti nepatika…

  • Nez kas tur tik forš bija. Varbūt partijas funkcionāru bērniem ar bij jauki. Jā dzīvoklis bij pa brīvu. Tik mums tas bij komunālais, ar citu ģimeni kopā. Nekā laba tai neredzu. Saldējumu atceros tik vienu ko mums mazpilsētas veikalā pa retam iegrūda. Desas bij tikai no lauku radiem, mūsu mazajā veikalā tās bij tik zem letes pa blatu. Un izglītība tagad ar ir pa brīvu, ir tikai jāmācās. Nekad nemainītu tos laikus pret tagadējiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+