×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. jūlijs, 2014
Drukāt

Ebreju genocīda upuru piemiņas diena – aicinājums nepievērt acis uz šiem traģiskajiem notikumiem (38)

Foto - LETAFoto - LETA

Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienai veltītais piemiņas brīdis.

Katru gadu Latgales priekšpilsētā Rīgā uz piemiņas sarīkojumiem pulcējas ļaudis, skan dziedājumi, lūgšanas. Arī šogad 4. jūlijā Latvijā oficiāli piemin Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienu. Nopietni un pamatoti.

1941. gads Latvijas iedzīvotājiem izvērtās par vienu no pašiem drūmākajiem 20. gadsimta vēsturē. Pēc 14. jūnija komunistiskā režīma deportācijām, kas aizrāva Sibīrijas moku ceļos tūkstošus Latvijas pilsoņu, “lieki” nešķirojot ne dzimumu, ne vecumu, ne tautību, nāca 1. jūlijs, kad nacistu armija ieņēma Rīgu un parādes solī maršēja šurpu turpu pa bulvāriem, rīdzinieku smaidu un ziedu apņemti, – tā rāda videohronikas. Daudzi cerēja uzelpot pēc t. s. Baigā gada, taču Baigais gads — vēršoties pret Latvijas pilsoņiem ar iepriekš nepiedzīvotu nežēlību, vēl tikai turpināja uzņemt apgriezienus un ļoti smagi cieta Latvijas ebreju kopiena.

Rīgā, Valdemāra ielā 55, studentu korporācijas “Lettonia” miteklī operatīvi tika izplānotas nežēlīgas un koordinētas darbības un 4. jūlijā tika nodedzināti vēsturiski dievnami Rīgā (par sadedzināto upuru skaitu Horālā sinagogā Gogoļa ielā vēsturnieki diskutē vēl šobrīd), daudzus cilvēkus dzīvus sadedzināja arī sinagogā Stabu ielā.

“Lettonia” biedri SS ģenerālim Valteram Štālekeram bravūrīgi solīja, ka ar šīm “akcijām” spēšot pret ebrejiem sacelt kājās visu Rīgu, lai nacistu propaganda varētu veiksmīgi uzrādīt vietējo iedzīvotāju “sapratni” par Hitlera “Jaunās Eiropas” mērķiem. Tomēr 4. jūlija slepkavnieciskā akcija rīdziniekus neaizrāva, un atsaucību plašos iedzīvotāju slāņos tā arī neguva.

Lai arī nacisma ideoloģija savus tumšos darbus tolaik skaļi pamatoja ar antisemītismu, bieži tas bija vien aizsegs savtīgām interesēm un izdevībai. Turklāt ne jau vien kāds klasiskais antisemītisms, bet apstākļu izmantošana, lai nesodīti piesavinātos īpašumus un vērtslietas, jau pirmajās nacistu okupācijas naktīs bija iemesls uzbrukumiem saviem kursabiedriem, mācībspēkiem, kaimiņiem, pazīstamiem Latvijas darbiniekiem, agrāk turīgiem ļaudīm un vienkārši – tāpat vien, apklaušinoties pie namu sētniekiem pēc žīdiem jeb ebrejiem, kas automātiski kopš 1. jūlija nozīmēja nesodītus noziegumus uz pilnīgi neaizsargātu cilvēku rēķina.

Atceros, kā 1993. gadā Rīgā tikko atjaunotās “Lettonia” sarīkojumā slepkavojošo dedzināšanas akciju “veterāni” jaunajiem biedriem lielījās ar saviem pagātnes “veikumiem” — kā dedzinājuši, kā plānojuši 4. jūlija akciju. Bija pagājuši 52 gadi kopš tā notikuma, nicinājums pret ebrejiem joprojām bija liels un vainas apziņas — nekādas. Latvija bija pavisam nesen atguvusi neatkarību, un korporācijas aktīvi sāka vervēt jaunus biedrus. 4. jūlija “varoņi” tika celti godā, mērcēja smīnīgās lūpas alus kausos, dzēra tubrālības ar arvien jauniem biedriem un līdz mūža galam tika aktīvi apkarināti ar studentu korporāciju apbalvojumiem, tajā pašā laikā, ja ārēji apstākļi to prasīja, virspusīgā paviršumā publiski padeklarēja savu norobežošanos no nacisma noziegumiem…

Vācija ir spērusi lielus soļus, apzinoties holokausta smagumu. 4. jūlijs Latvijā atgādina un aicina nepievērt acis uz šiem traģiskajiem notikumiem, pārzināt savu vēsturi un, cienot bojā gājušo cilvēku piemiņu, cienīt arī savu valsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. joskes pavairaak bija Atbildēt

  Kara laikaa cik upuru bija un tiesas nebuus.Taa kaa Krievijas Gruzijas karsh 5 dienas un viss.Tiesas un cietumi neredzeeju.

 2. Derētu nepievērt acis uz pašu josku noziegumiem pret cilvēci. Derētu atcerēties, ka 4 no 5 boļševiku nāves nometņu komandantiem bija joskes. Derētu atcerēties, pēc Latvijas okupācijas 1941.g.t.s. “Strādnieku gvardē” iestājās gandrīz 10 000(!!!) josku un joskeņu.Derētu atcerēties, ka NKVD troikās, kuri 14.o6. krāva latviešus lopu vagonos, trešais 90% gadījumu bija joske. Derētu atcerēties, ka Latvijas brīvvalsts gados sarkanajā pagrīdē 75% bija joskes. Derētu pilsoni Rukam atī to atcerēties.

 3. … NAV BIJIS GENOCIDS PRET AUTOHTONO LATVIESU TAUTU !!!

  … Bezabrene tiek FABRICETS jauns MITS, pielietojot visus iespejamos panemienus … : ‘ … 14 junija Baiga Gada deportacijas … ‘AIZVESTOS’ neskiroja pec dzimuma, vecuma, tautibas … !!!

  ..Lai gan 80% bija latviesu tautibas , un vareja but daudz augstaks procentuals, ja latviesi – ieskaitot manu gimeni – nebutu izvairijusies no deportacijas !

  … Jo, mums latviesiem izdevas paslepoties uz laukiem, pie radiem un draugiem, saja likteniga nakti !

  … Citiem, izmainot dzives vietas …!

  … Citiem piebiedrojoties partizaniem – starp citu, kuru aktivitate ari izglaba dalu no musu gimenes, netalu pie Vidzemes sosejas, no NKVD patrulas … !

  … Tiesam jasak prasit atbildiba PATIESIBAS NOLIEGSANAI UN TADEJADI NAIDA CELSANAI STARP LATVIESIEM UN ZIDIEM no viltigajiem vestures parrakstitajiem !!!

  … Tie pasi, NKVD SASTAVA, noliedza zidu izcelsmes begliem pareju PSRS robezai, begot no vaciem 1941.g. aiz kada no daudzajiem iemesliem baidities no latviesu atriebibas – palasiet tacu pasa Franka Gordona atzinumu par latviesu autohtonas tautas likteni zem NKVD Baiga Gada okupacijas laika … un vainigo izcelsmi, ja neticat …

  … Talaki pieradijumi sai mkslotai tezei pastav faktos, ka 1949. g. Deportacijas netika ieskaitits neviens zids, ka 1937-8 g. Stalina teroram par upuri krita 2/3 PSRS dzivojosie pat komunsma atbalstitaji latviesu izcelsmes cilveki u.t.t. !

  … Un cik viltigi tamdel liekas izveletie gadi, ka priekskara ta velaka perioda, lai pieraditu latviesu piedalisanas Carista valdibas uzmesana un agrinas Padoju varas sastava … bet kas notika driz pec tam … par to kluse Mita konstruetaji .. !

  … Man sap sirds par visam pagatnes negelibam: bet naidam un launumam nedrikst paverst otru vaigu un pienemt ta melus vai Mackiavellianisma izmantotas metodes, ar ko apmelot tautas un valstis …

  … Ir laiks visiem pienemt KAUZALITATI KA PRIMARU PRINCIPU PATIESIBAS NOSTIPRINASANAI UN TAISNIBAS IEVESANAI – NE TADAI PATIESIBAI KAS IR RASTA NO KONSEKVENCU APSTRADASANAS SAVTIGIEM IEMESLIEM !!!

 4. Tava melu fabrika strādā ar pilnu klapi. Kāda nozīme citēt statistiku, ja tā ir tevis un tev līdzīgu safabricēta. Uzmanies, tu vēl no naida parsprāgsi !

 5. Lasu un brīnos —- kāpēc visi tie “gudrie ” komentētāji ne ar vārdu nepiemin genocīdu pret latviešu tautu , ko realizēja žīds Š ustins un viņam pakļautie žīdu izmeklētāji ??? Ne mīlestība,ne naids nerodas tukšā vietā ! Latvieši simtiem gadu bija ļoti toleranti pret žīdiem un te pēkšņi tāds naids ? Kāpēc ? Masveida genocīds pret žīdiem tiešām bijašausmīgs un noziedzīgs. Tikai derētu atcerēties ,kādu šausmīgu genocīdu izvērsa padomju valdība pret SAVU tautu sākot no 1917. gada ! Vēl tikai jāpiebilst,ka tad padomju valdība par 90% sastāvēja no žīdiem ! Skatieties plašāk, biedri un kungi .

  • Stāsta vakardienas biedrs, šodienas kungs:”Ārkārtējā komisijā (čekā) visā Krievijā 1917.-1920.gads bija latviešu ietekmes kulminācijas laiks. Jau 1917.gada 20.decembrī, kad tika nodibināta Viskrievijas Ārkārtējā komisija (čeka), divi latvieši – J.Peters un K.Pētersons – bija F.Dzeržinska vistuvākie un ietekmīgākie līdzgaitnieki. 1918.gada septembrī čekas centrālajā aparātā Maskavā strādāja 781 cilvēks, no kuriem latvieši bija 35,6%, ebreji – tikai 3,7%. Savukārt no 70 čekas komisāriem – vadošajiem kadriem – latvieši tobrīd bija pat vairākumā – 54,5% (38 komisāri), kamēr ebreji ar trim komisāriem – tikai 4,3%.” Aivars Stranga: Tikai vārdi un tikai skaitļi (Diena, 9.01.2008.)

 6. Ievērojamais Holokausta pētnieks, vēsturnieks Andrievs Ezergailis, savu recenziju par Māra Ruka grāmatu “Arāja komandas Lettonia” – Rīga, 2014, nobeidz ar sekojošiem vardiem:
  “Darbs var arī ieinteresēt psihologus, kuri nodarbojās ar ego attīstības fāžu pētniecību. Piemēram, man ir nesaprotama Ruka vajadzība savu naidu vispārināt, ienīst visu, kas ir bijis, ir, un būs Lettonia.”
  Pēc izglītības Ruka kungs ir filologs; acīmredzot, tagad arī naida pilns propagandists.

  • Varbūt izcilais pētnieks A.Ezergailis kādu lielu “mīlestību” pret V.Arāja komandu [lettonia] savās grāmatās paudis? Ruka – Lettonia lietu ar holokaustu Latvijā kopā maisīt nevajadzētu – “zupa atsevišķi,mušas atsevišķi.”

 7. Taisnība vien ir Atbildēt

  Upuru piemiņa nav nodalāma no slepkavu nosodījuma. Lai kā korporeļi ārdītos un gāztu žulti pār tiem, kas tos atmasko.

  • Pilsonīši, esiet modri! Viens otrs “glumais” korponelis dod priekšroku maigākai psiholoģiskai apstrādei,lai novērstu uzmanību no “naida un maldu slīkšņā” (V.Samsons) iestigušo atmskošanas un traģisko 2.Pasaules kara notikumu apjēgšanas:
   “Bet vācu okupācijas laiks Latvijā ir četri gadi, kamēr padomju okupācija ilga stipri vairāk.” U.Neiburgs (Diena,4.07.2014.)

 8. ka Hāna kungam varētu būt taisnība.Ka tik nesanāk tiesas darbi Ruka kungam..

  • Ka tik nesanāk pretēji – pašlaik gan ir vairākas krimināllietas uzsāktas pret korporācijām un to biedriem par viņu nelikumīgajām darbībām pret Latvijas likumiem.

 9. Māris Ruks ,būdams s/l Korp. Lettonia filistrs varbūt atcerās to filistru vārdus, kuri lielījās, ka šāvuši žīdus. Kuri tad bija tie šāvēji. Pierādījumus, lūdzu. Arājs par to Vācijā tika notiesāts. Vai vēl kāds? Ņ emot vērā, ka Lettonias saimē ir simtiem, vai pat vairāki tūkstoši filistru un kommilitoņu, noziedznieku procents ir niecīgs. Rakstā Māris Ruks izlej savu melno žulti par to, ka viņš tika no Lettonia’s izslēgts par melošanu, Universitas zīmola nozagšanu , manuskriptu nozagšanu, žurnāla Universitas komisijas vienpersonisku uzurpāciju u.c.
  Tāpēc viņa naids pret Lettonia ir tik caurspīdīgs. Cik zināms Mārim Rukam par saviem nedarbiem vēl būs jāstājas tiesas priekšā. Cerams, ka viņš netēlos slimu.

  • Pakārt Ruku tak jau solījāt, tagad nu jau murgojat par kaut kādām nozagšanām un tiesām. Cik litri alus vēderā un galvā?

  • Kā sanācis, ka paši lielākie masveida slepkavas nāk tieši no studentu korporācijām? Kur Arājs, citi bargi tiesāti, citi izsprukuši. Daudzi letonijas vārdi (Kaķis, Jansons, Cukurs, Vagulāns…) ir Ruka grāmatā “Arāja komanda”. Nu ko var raustīties no atbildības? Vai mūsdienu Latvijā tādiem vieta?

   • Mūsdienu Latvijā šiem četriem zeļļiem nav vietas.Lai taču atzīstas!Ko raustās!Tiesāsim!Lai atsēž!Vēl jau jauni.Nav ko vilkt garumā.

  • Cik jūs visi nožēlojami sprukstiņi. Neviens latvietis nevienu žīdu nav nošāvis. Arestos un partijnieku tvarstīšanās gan piedalījušies, bet ne šāušanā. Jūs visi, kas šeit lejat uz latviešiem melīgās drazas, ..

 10. Nabaga Ruks..Kā tiem korporeļiem izdevās viņu piespiet dzert ar viņiem tubrālības un vēl tik ilgi atrasties tādā sabiedrībā..Laikam jau ar varu.Tak jau laikam bija ieinteresēti paturēt Māri pēc iespējas ilgāk savā kompānijā,lai viņš tagad varētu sabiedrībai vēstīt par Lettoniu’un viņu nelietībām.Vēstīt un liecināt.

 11. Diemžēl ebreju tautas traģēdija ir nesaraujami saistīta ar holokausta slepkavu brālībām – Latvijas studentu korporācijām.

  • Iesaku palasīt par 7 vācu ģenerāļu tiesāšanu 1946.g. Pats Jekelns atzīst, ka žīdu apšāva VĀCU KARAVĪRI, nevis letiņi. Nevajaga murgot. Arāja komanda piedalījās ārējā apsardzē, bet uz bedrēm joskes pavadīja VĀCU POLICIJA. Tādi tie jociņi. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka žīdi ir ļooti nadzīgi uz pasaku stāstīšanu un atrodas tādi māri, ka tām notic. Par piemēru divas grāmatas – viena par Cukuru, otra par Šervicu.

 12. ne-Aivaram ne-Skudram Atbildēt

  Tu izklausies pēc antisemīta, krievnacist.

  • Skudra naav Skudra, vins nab “izraelietis” bet ir provokators un nelga, jo murgo par “deviniem miljoniem izraelieshu Salaspils nomente (jautajums psihiatram!) un viss vina komentars ozh pec antisemita provokacijas.

 13. Šī raksta mērķis šķiet galvenokārt nevis žīdu tautas traģēdijas pieminēšana, bet lai vērstu vēl vienu uzbrukumu korporācijai “Lettonia”, no kuras M. Ruks tika savlaicīgi izmests. Ruka naids pret savu bijušo korporāciju ir gluži patoloģisks.

  • Studentu korporācija “Lettonia” ir Holokausta noziedznieku organizācija, jā, jūtos tiešām morāli attīrījies, kad no tās pirms laba laika oficiāli izstājos.
   Ja kāds uzskata manu rīcību par “atriebību”, tad tas diemžēl liecina tikai par to, ka studentu korporācijas joprojām attaisno savus noziegumus pret cilvēci.

 14. Genocīds pret žīdiem ir visvairāk pieminētais noziegums pasaulē. Te nevar būt runa par kautkādu “acu pievēršanu”. Daudz vairāk būtu jāuztraucas par to, ka lielā mērā tiek piemirsts ukraiņu Holodomors. Vai tad visu tautu traģēdijas nepelna līdzīgu ievērību?

 15. ļoti labi, ka mums ir tāda piemiņas diena. Tikai nevajag tai vīt apkārt oreolus, jo daudz kas nebija pareizi par korporeļiem. Nesaprotu tos vēsturniekus, kas grib tos skaitļus padarīt mazākus, kam no tā kāds labums? Vai šinī dienā var pieminēt arī citus žīdu pilsoņus, kas daudz darījuši laba latviešu tautai? Gribas, lai LA vairāk raksta par šiem cilvēkiem.

  • Anti-nacistisko cīnītāju pieminēšana esošās vēsturiskās koncepcijas ietvaros,kad par galveno notikušo tiek uzskatīta “Latvijas valstiskuma zaudēšana tam sekojošā padomju–nacistu–padomju okupācija, nevis kāda “uzvara” vai “atbrīvošana”” (U.Neiburgs), nav iespējama. Ja M.Ruks vismaz zināmos statistikas datus par holokaustu Latvijā uzdrošinātos uzrakstīt (70 000 bojāgājušo ebreju),tad tak’ neizdotos to novienādot ar “tūkstošiem aizrautajiem moku ceļos Sibīrijā” ?

   • Tu tīšām maldini lasītājus ar saviem cipariem (“70 000 bojāgājušo ēbreju”). Šie upuri nebija Latvijas žīdi; vācu okupācijas vara tos ieveda no citām valstīm, īpaši Austrijas, lai iznīcinātu okupētajā Latvijā.

    • Ne, skaitlis pareizs – iznicinati ap 70.000 Latvijas zidu, un piedevam vel 20.000 no Vacijas, Austrijas, Cehijas (Latvijas teritorijaa). Kaut “edge” ir zinams ka iesarkans, soreiz vinam taisniba.

 16. nav viegli nepievērt acis, ja visa progresīvā cilvēce svin ASV Neatkarības dienu, arī Izreālā rausta plecus par šo Latvijas karoga dienu.

 17. Un apzināties, ka genocīds pret latviešu tautu nav oficiāli atzīts, tiesa nav bijusi, vainīgie nav nosaukti un tas var atkārtoties. Mums jāprasa savien pārstāvjiem.

 18. Slepkavas nav jāaizstāv. Arī Jānis Čakste un Rainis pret studentu korporācijām vērsās publiski, Kārlis Ulmanis pret tām izturējās ļoti noraidoši. Bet nacisti tās novērtēja un izmantoja – tāpēc monstrozos mērogos varēja uzdarboties „akadēmiski izglītotā” Arāja komanda, kas ar citu studentu korporāciju svētību un gādību bija radusies jau ilgi pirms 4. jūlija, par to vairāk ir – M. Ruks “Arāja komandas Lettonia”.

  • Nu kas var būt trakāks par studentu korporācijām!Gan Čakstes,gan Ulmaņa laikā vispār studēt bija aizliegts ar likumu,nemaz nerunājot par kādām korporācijām.Korporācijas bija noziedzīga organizācijas un atradās pagrīdē.Ne velti pēc Latvijas atbrīvošanas visi korporāciju noziedznieki tika aizfīrēti uz ziemeļiem.Kā var mūsdienās tādas dibināt un atjaunot?!Kauns!

 19. Vai Vestermanis gāja bojā sinagogās? Vai Biķerniekos vai geto kā ticīgie un Latvijai uzticīgie ebreji?

 20. Šī diena ir jāpiemin ar cieņu, jo ebreji taču arī bija Latvijas pilsoņi un labi, ka Latvijas Avīze aktualizē šo jautājumu.

  • “Man tajā pašā vietā, kur bija dzeltenā zvaigzne, ir piesprausts Lielā Tēvijas kara otrās šķiras ordenis,…..,”
   tā Marģers Vestermanis, muzeja Ebreji Latvijā dibinātājs, vēsturnieks un daudzu pētījumu autors (IR.lv,Izmētātās ragaviņas,05.07.2012.).
   LPSR/PSRS pilsoņus slepkavoja 1941.g. 4.jūlijā;- no tāda vēsturiska fakta pieminēšanas nevajag kautrēties – gluži kā par tiem, kas “cilvēces izšķirošajās dienās bija cilvēks un cīnītājs. ” (I.Sudmalis)

Draugiem Facebook Twitter Google+