×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Ādažu armijas poligons izvirzīts konkursa “Natura 2000 balva” finālam

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Aizsargājamo ainavu apvidus “Ādaži”, kura lielāko daļu aizņem Ādažu poligons, izvirzīts Eiropas dabas aizsardzības konkursa “Natura 2000 balva” finālam, uzsverot paveikto darbu Eiropā aizsargājamas dzīvotnes – klaja virsāja – apsaimniekošanā, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrija.

No 2010. līdz 2014.gadam, regulāri cērtot un pļaujot, kā arī kontrolēti dedzinot, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem atjaunojis un apsaimniekojis 1030 hektārus virsāju. Tas ļauj Ādažu virsājā pastāvēt daudzām Eiropā retām augu un dzīvnieku sugām, piemēram, zaļajai vārnai, rubenim, stepes čipstei, smilšu krupim un meža silpurenei.

Par Eiropas “Natura 2000 balvu” šogad cīnās 23 finālisti. Tie izvēlēti no 90 pieteikumiem, kuri saņemti no Lielbritānijas, Austrijas, Beļģijas, Dānijas, Francijas, Itālijas, Kipras, Latvijas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles, Spānijas, Ungārijas un Vācijas. Konkursa mērķis ir izvērtēt Eiropas Savienības dalībvalstu sasniegumus dabas daudzveidības aizsardzībā.

Finālistus vērtēs žūrija, un balvas ieguvēji katrā no piecām kategorijām – dabas aizsardzība, sociāli ekonomiskie ieguvumi, komunikācija, interešu saskaņošana un pārrobežu sadarbība – tiks paziņoti “Natura 2000” dienā 21.maijā. Sabiedriskajā balsošanā tiks noteikts Eiropas Pilsoņu balvas ieguvējs.

Aizsargājamo ainavu apvidus “Ādaži” izveidots 2004.gadā, lielāko daļu no 10 150 hektāru plašās teritorijas aizņem Ādažu militārais poligons. Poligonā jau gandrīz 100 gadus tiek rīkotas militārās mācības un izbraukāšana ar militāro tehniku, spridzināšana un bieži ugunsgrēki teritorijā radījuši klaju, Latvijai unikālu virsāju un smiltāju ainavu. Ādažu virsājs sedz ap 2000 hektāriem, to veido saulaini un vējaini viršu audžu un smiltāju klajumi sausā nabadzīgā augsnē un reti augoši koki.

Šajā neparastajā vidē mīt Eiropā retas putnu sugas – zaļā vārna, rubenis, vakarlēpis, stepes čipste, brūnā čakste -, kā arī reti augi – meža silpurene, plakastaipeknis -, kukaiņi – sarkanspārnu sisenis, skabiozu pļavraibenis -, abinieki un rāpuļi – gludenā čūska, smilšu krupis.

“Natura 2000” ir Eiropas Savienību aptverošs īpaši aizsargājamu dabas teritoriju tīkls, kas izveidots saskaņā ar ES Putnu un Biotopu direktīvām. Tīklā iekļauts vairāk nekā 27 000 sauszemes un jūras teritoriju. “Natura 2000” mērķis ir nodrošināt Eiropas vērtīgāko un apdraudētāko sugu izdzīvošanu ilgtermiņā.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15.2
Alūksne +14.3
Daugavpils +14.7
Saldus +12
Liepāja +13.5
Jelgava +14
Ventspils +13.4
Limbaži +14
Madona +12
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+