Latvijā
Novados

Aicina palīgā! Lielajā talkā aizvāks daļu riepu no Papes dabas parka, vajag papildspēkus4


Vienas tonnas šādu riepu izvešanai nepieciešami aptuveni 660 eiro. Liela kravas mašīna un cilvēki, kas spēj tās iekraut un izkraut no tās.
Vienas tonnas šādu riepu izvešanai nepieciešami aptuveni 660 eiro. Liela kravas mašīna un cilvēki, kas spēj tās iekraut un izkraut no tās.
Foto – Ivars Roga

“Man ir 70 gadi, pensija – 309 eiro. Savākt šo šmuci es nevaru, jo man tam nepietiek spēka un arī naudas līdzekļu,” šā gada sākumā “LA” stāstīja seniore Inese Linde, kurai dabas parkā “Pape” pieder zeme, uz kuras atrodas 30 gadus veci riepu kalni vēl no PSRS laikiem. Atbildīgās novada domes priekšsēdētājs solās kundzei palīdzēt, savukārt Pasaules Dabas Fondā (PDF) norāda, ka Lielās talkas laikā tiks savākta tikai neliela daļa riepu. Visdrīzāk tās, kuras izskalotas no jūras krastā un nemaz neatrodas uz seniores zemes.

Jālūdz pašvaldības akcepts, ja vēlas talku

Stāsts par dabas parku “Pape”, kurā iespējams apskatīt ne tikai sumbrus, taurus un savvaļas zirgus, bet arī riepu kalnus, “LA” tika publicēts 11. janvārī. Uz zemes gabala, kurš piederēja Ineses vectēvam, tagad ganās savvaļas zirgi, tādēļ viņai pirms vairākiem gadiem tika piemērīts cits gabals.

“Tolaik biju jauna un naiva, neapzinājos, kāda nasta uz pleciem man tiek uzlikta,” sazvanot šobrīd, stāsta zemes īpašniece I. Linde. “Sākotnēji plānoju šo zemes īpašumu atdāvināt valstij, dabas parkam vai Rucavas novada domei, tomēr pārdomāju. Konsultējoties ar dažādu iestāžu pārstāvjiem, nonācām pie risinājuma, ka riepas varētu savākt Lielās talkas laikā, kas notiks šā gada 28. aprīlī.”

Piesārņotā teritorija nav publiska vieta, tādēļ Lielās talkas vadītājai Vitai Jaunzemei “LA” jautā, vai talcinieki varētu palīdzēt? “Šādas situācijas mums jau ir bijušas, piemēram, Gaujas nacionālajā parkā. Talku uzrīkot nebūtu problēmu. Cilvēki ir atsaucīgi un noteikti palīdzētu teritoriju sakopt, ja tiktu aicināti palīgā. Bet pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas šī zeme, vajadzētu akceptēt, ka tiktu izvesti savāktie atkritumi. Nav svarīgi, kādi tie ir,” norāda V. Jaunzeme.

Jāmeklē tehnika un spēcīgi cilvēki

“Uzrakstīju iesniegumu, kuru nodevu Rucavas novada domē. Satikos ar pašu priekšsēdētāju, un mutiski vienojāmies, ka talkas laikā teritoriju varētu mēģināt sakopt,” stāsta zemes īpašniece I. Linde. “Rakstisku atbildi neesmu saņēmusi un baidos, vai maz man palīdzēs. Pagājis jau ilgs laiks. Esmu cienījama vecuma kundze un nevēlos kašķēties, gribu šo problēmu pēc iespējas ātrāk atrisināt. Teritorijas sakopšanas termiņš ir pagarināts līdz šā gada nogalei. Ja to neizdarīšu, būs sankcijas – naudas sods. Rucavas novada domē minēja, ka rudenī būšot skolēnu talka, tomēr tas nu gan nav risinājums. Riepas, kas atrodas uz manas zemes, ir ļoti lielas un smagas, to aizvākšanai nepieciešama speciāla tehnika – kravas automašīna ar šoferi un strādnieki, kas riepas var iekraut un izkraut no tās. Tas ir jādara pieaugušiem cilvēkiem, nevis bērniem, kuri talkas laikā var grābt lapas un darīt fiziski vieglākus darbus.”

50 tonnu aizvākšanai vajag 33 tūkstošus

Sazinājāmies arī ar Rucavas novada domes priekšsēdētāju Jāni Veitu, kurš optimistiski teic, lai gan situācija ir sarežģīta, seniorei dome palīdzēs. “Ne novada dome, ne Ineses kundze nav vainīga šajā absurdajā situācijā. Riepas dabas parkā atradās, pirms viņa zemes gabalu ieguva savā īpašumā. Būtiski, ka seniorei ir arī sertificēta mērnieka apliecinājums, kas to pierāda. Padomju armijas atstātais mantojums ir jāutilizē, tādējādi šo Latvijas daļu padarot skaistāku. Ja ne visas, tad vismaz daļu riepu savākt plānojam Lielajā talkā šā gada aprīļa beigās. Būs nepieciešama tehnika, lai riepas varētu pārvest uz cieto sadzīves atkritumu poligonu “Ķīvītes”, kas atrodas Grobiņas pagastā. Lai gan valsts mērogā šī situācija jau ilgstoši netiek risināta, esmu optimistiski noskaņots un uzskatu, ka kopīgiem spēkiem spēsim palīdzēt seniorei,” akcentē J. Veits.
“Visas riepas Lielās talkas laikā nav iespējams savākt, jo šajā teritorijā to ir aptuveni 50 tonnu. Lai savāktu šo piesārņojumu, nepieciešama liela nauda, tās ir lielas izmaksas. Arī es sazinājos ar Rucavas novada domes priekšsēdētāju un apspriedu šo jautājumu. Izrēķinājām, lai izvestu vienu tonnu, nepieciešami aptuveni 660 eiro. Parēķiniet paši, šo ciparu reiz 50,” bažīgi teic Pasaules dabas fonda komunikācijas vadītāja Sarmīte Kolāte. Viņa piebilst: “Cerams, ka šo stāstu izdzirdēs kāds, kas varētu palīdzēt šajā situācijā!”

LA.lv