×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
10. novembris, 2017
Drukāt

Aizdomas, ka iniciatīva par mācību valodas brīvu izvēli ir pretrunā Satversmei. Pārtrauc parakstu vākšanu (32)

Foto no LTV Ziņu dienesta twitterFoto no LTV Ziņu dienesta twitter

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” pārtraukta parakstu vākšana par Latvijas Krievu mācībvalodas skolu atbalsta asociācijas iniciatīvu brīvi izvēlēties mācību valodu.

Kā noskaidroja portālā, veicot papildu izvērtēšanu, pastāv pamatotas aizdomas, ka iesniegtā iniciatīva ir pretrunā Satversmi. Tādēļ patlaban parakstu vākšana apturēta, sāktas papildu konsultācijas ar ārējiem juristiem un rekomendāciju sniegšanu autoram par iniciatīvas uzlabošanu un restartēšanu.

Asociācijas vadītājs, partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Igors Pimenovs pastāstīja, ka viņš informēts par portālā “Manabalss.lv” saņemtām divām sūdzībām – vienas sūdzības autors ir Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits, savukārt otru iesniedzis Rīgas domes deputāts Jānis Bordāns (JKP). Sūdzībās to autori esot atsaukušies uz Satversmes 112.pantu, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz izglītību un valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību, kā arī uz 114.pantu, kas savukārt paredz, ka personām, kuras pieder pie mazākumtautībām, ir tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību.

Pimenovs pauda neizpratni par šādu Satversmes normu piesaukšanu sūdzībā, jo iniciatīvas veidošanā esot domāts tieši par šiem pantiem.

“Tas ir izaicinoši bezkaunīgi,” sūdzību faktu no politiķa Bordāna raksturoja Pimenovs, paskaidrojot, ka izaicinoši tas ir tādēļ, ka “piekasās, neslēpjot savu nepatiku”.

Jau ziņots, ka asociācija mudināja pieņemt likumu, kas atbalstītu izvēli mācīties mazākumtautības valodā, ja tam ir pietiekams pieprasījums. “Lai skolas padome lemj, cik liela mācību slodze būs latviešu valodā un cik liela – mazākumtautību valodā,” rosināts iniciatīvā.

Asociācijā skaidro, ka patlaban mazākumtautību bilingvālās skolās latviešu valodas īpatsvars ir 60% no gada kopējās mācību stundu slodzes. “Turklāt pie varas esošie politiķi nolēmuši, ka jau tuvā nākotnē latviešu valodā mācāmi visi priekšmeti, izņemot dzimto valodu. Ir daudz tādu vecāku, kas vēlas, lai viņu bērni mācītos ģimenes valodā,” uzsver iniciatīvas autori.

Viņu ieskatā, ja mazākumtautībām piederīgas personas vēlas, lai viņu bērni mācītos pārsvarā dzimtajā valodā un lai šī izvēle būtu neatkarīga no valdības un pašvaldību gribas, šādai izvēlei ir jābūt garantētai ar likumu.

Iniciatīvas autori vēlas, lai tiktu nodrošināta izvēle, kas būtu jāparedz jaunā Mazākumtautību izglītības iestāžu likumā. Asociācijā uzsvēra, ka valstij no nodokļu ieņēmumiem būtu jānodrošina pedagogu sagatavošana darbam mazākumtautību izglītības iestādēs, kā arī nepieciešamo mācību līdzekļu pieejamība.

LETA jau ziņoja, ka portālā “Manabalss.lv” notiek parakstu vākšana par bilingvālās izglītības saglabāšanu. Par to parakstījās jau vairāk nekā 10 000 cilvēku. Šajā vietnē tiek vākti paraksti arī par “bilingvālās izglītības izskaušanu” valsts un pašvaldības izglītības iestādēs.

Savukārt krievvalodīgie vecāki portālā “change.org” sākuši vākt parakstus par krievu valodas kā mācību valodas saglabāšanu izglītībā Latvijas skolās.

Kā ziņots, 6.oktobrī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Īsi pirms tam nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) paziņoja, ka aicinās koalīcijas partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā. Vēlāk VL-TB/LNNK vienojās kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju izstrādāt likuma grozījumus par pāreju uz izglītību latviešu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Es nesaprotu kur ir ta problema.Kura valsti dzivo,taja valoda ari macies.Neviena pasaules valstis tada problema nav.Tikai musu.Jo iedzivotaji noverte valsts valodu,un ciena.Bet Latvija kartejo reizi bardaks.Un rodas jautajums.Ko dara musu deputati kuri nav spejigi ievest vienreiz kartibu,lai beiktos tas bardaks.

 2. Vai kāds atkal neparaustīs “grafista” ķēdi?

 3. Vācijā arī strādā un nodokļus maksā daudz dažādu tautību ļaudis, bet visa Valsts skolu sistēma, kura izglītība ir obligāta katram bērnam, ir tikai vācu valodā. Katras tautības ģimenes var savu etnisko kultūru kopt dažādās skoliņās, draudzēs, biedrībās, bet jau katrs par savu naudu. Latvija rīkojas pareizi,vien tikai ļoti vēlu pēc neatkarības atjaunošanas.

 4. Pareizi darīts. Krievnacismam Latvijā ir jāpieliek punkts.

 5. … Saeimas 1. nodalas, Visparejos noteikumos, 4 panta ir teikts: ‘Valsts valoda Latvijas Republika ir latviesu valoda …’. !!!

  … Pec likuma un tautas velmes, tas nozime: valsts finasiali atbalstitas institucijas macibas notiek valsts (latviesu) valoda … un, pat, ka tas bija pieradits nesena valodas referenduma, ka ari valdibu turpinosos planos pariet uz latviesu valodu … ievedot sadu rezimu pec parejas laika … neskatoties uz nelojalas vecas nomenaklaturas, bijuso okupantu un to pecnaceju milzigo pretestibu nostajoties opozicija, izmainot propozicijas, vai vienmer iespejot atlikt iesakuma datumu … !

  … Sis veikli izceltais Sadurska plans ir V un ZZS izdomats kompromiss: bet ir kuriozi kompromitejoss, pret Satversme, 4. panta, noteikta likuma un ta gara pienemtas vajadzibas pariet uz latviesu valodu izglitibas institucijas; pret Satversme un tas Preambula izteiktas tautas velmes … un tamdel, ir nacionalai valstij nodevigs un politiski veikls, pretlatvisks plans, atlaujot krievvalodigajiem, bijuso okupantu elementiem un neokolonistiem iesniegt protestus PARDEFINEJOT savam interesem noderigu 4. panta izpratni un bazejot to uz uzspiestas un nelegalas, pagaidam pienemtas prakses par krievvalodigo tiesibam izglitoties svesvaloda, valsts finansiali uzturetas skolas … !!!
  … Sadurska plans ir pretejs NA planam un tikai V un ZZS sasteigta atbilde NA iesniegumam. NA uzstaj n -reizi ar planu, kas pieprasa obligatu visu pasreizejo krievvalodigo skolu pariesanu uz macibam latviesu valoda, pec zinama un noteikta laika !!!
  … Tatad, Sadurska plans ir V un ZZS viltigi ievests TROJAS ZIRGS, kas atlauj burtisku interpretaciju Satversmes likumiem, iespeju oponentiem izmainit Satversmes noteikumu valsts valodas likumigai ieviesanai visas valsts institucijas, ieskaitot izglitibu – preteji tam ka tas bijis un ka tas ir visas citas Eiropas valstis !!!
  … Kur ir NA protests, kas neatsaucas tikai uz Sadurska radito Satversmes interpretacijas situaciju, un ir lidzigs protests pret sadas situacijas izmantosanu no SX partijas, kas no Levita un Bordana (JKP) -sakara ar Satversmes 112. un 114. pantiem, bet kas piemirst, Satversmes 4. panta, un Preambula visiem autohtonas tautas un lojalo pilsonu izpratni, par valsts valodu lietosanu visas valsts institucijas, ieskaitot izglitibas joma … !
  … Pietiek, jo sis liekas ir vel viens V un ZZS viltigi izdomats meginajums graut nacionalas valsts autonomiju, atlaujot valsts ienaidniekiem partulkot Satversmi par kadu valsts likuma lapu … a la Abrene +, par labu musu okupantiem un 5. kolonnai !!!

  • Dlja nachala – sami prekratite tolkovatj svoju konstituciju! Da, kstati, i postojanno ejo narushatj toze! Osobenno na etom portale – ne narushaite svobodu slova!!!

   • konstitucija viss skaidri uzrakstits. tik tava valodas barjera un izskaloto smadzenju (salashnju centra un komunjagu juuga iespaidaa) deelj ir taa, kas neljauj pareizi to izlasiit un nekaadi nesaproti kur atrodies.

 6. … Saeimas 1. nodalas, Visparejos noteikumos, 4 panta ir teikts: ‘Valsts valoda Latvijas Republika ir latviesu valoda …’. !!!

  … Pec likuma un tautas velmes, tas nozime: valsts finasiali atbalstitas institucijas macibas notiek valsts (latviesu) valoda … un, pat, ka tas bija pieradits nesena valodas referenduma, ka ari valdibu turpinosos planos pariet uz latviesu valodu … ievedot sadu rezimu pec parejas laika … neskatoties uz nelojalas vecas nomenaklaturas, bijuso okupantu un to pecnaceju milzigo pretestibu nostajoties opozicija, izmainot propozicijas, vai vienmer iespejot atliekt iesakuma datumu … !

  … Sis veikli izceltais Sadurska plans ir ZZS izdomats kompromiss: bet ir kuriozi kompromitejoss, pret Satversme, 4. panta, noteikta likuma un ta gara pienemtas vajadzibas pariet uz latviesu valodu izglitibas institucijas; pret Satversme un tas Preambula izteiktas tautas velmes … un tamdel, ir nacionalai valstij nodevigs un politiski veikls, pretlatvisks plans, atlaujot krievvalodigajiem, bijuso okupantu elementiem un neokolonistiem iesniegt protestus PARDEFINEJOT savam interesem noderigu 4. panta izpratni un bazejot to uz uzspiestas un nelegalas, pagaidam pienemtas prakses par krievvalodigo tiesibam izglitoties svesvaloda, valsts finansiali uzturetas skolas … !!!
  … Sadurska plans ir pretejs NA planam un tikai ZZS sasteigta atbilde NA iesniegumam. NA uzstaj n -reizi ar planu, kas pieprasa obligatu visu pasreizejo krievvalodigo skolu pariesanu uz macibam latviesu valoda, pec zinama un noteikta laika !!!
  … Tatad, Sadurskaplans ir ZZS viltigi ievests TROJAS ZIRGS, kas atlauj burtisku interpretaciju Satversmes likumiem, iespeju oponentiem izmainit Satversmes noteikumu valsts valodas likumigai ieviesanai visas valsts institucijas, ieskaitot izglitibu – preteji tam ka tas bijis un ka tas ir visas citas Eiropas valstis !!!
  … Kur ir NA protests, kas neatsaucas tikai uz Sadurska radito Satversmes interpretacijas situaciju, un ir lidzigs protests pret sadas situacijas izmantosanu no SX partijas, kas no Levita un Bordana (JKP) -sakara ar Satversmes 112. un 114. pantiem, bet kas piemirst, Satversmes 4. panta, un Preambula visiem autohtonas tautas un lojalo pilsonu izpratni, par valsts valodu lietosanu visas valsts institucijas, ieskaitot izglitibas joma … !
  … Pietiek, jo sis liekas ir vel viens ZZS viltigi izdomats meginajums graut nacionalas valsts autonomiju, atlaujot valsts ienaidniekiem partulkot Satversmi par kadu valsts likuma lapu … a la Abrene +, par labu musu okupantiem un 5. kolonnai !!!

 7. soma, stacija, dzimtā sādža

 8. Kāpēc Latvijā nav ebreju skolas.Kurš var paskaidrot

  • Vai ta Miera ielā tā ebrejskola nav? Bet vairāk Latvijā ebrejskolu nav tāpēc, ka lindermaniem,gilmaniem,plineriem,ždanokām patīk tēlot krievus! Un talants uz gaisa maitāšanu tai šlakai ir nenoliedzams..

   • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

  • Krievijas ebreji ir kā hameljoni,kas maina krāsas, ebrejs maina tautības,kāda uz to brīdi tajā valstī ir izdevīga lai ieperinātos tajā kā dzeguze un sagrābtu to un izmestu no ligzdas īstos ligzdas iemītniekus.23.oktobrī bija ebreju saiets un pat ždanoka noliedza ka ir ebrejiete,pareizi es nepaprasīju vai viņa nav žīdiete,vai pusžīdiete.Uz šo brīdi ebrejiem ir izdevīgi būt krieviem neatklājot ,kas viņi faktiski ir.Kopā ar tiem slepkavām, laimes meklētājiem krieviem iznīcināt Latviešus.Viņiem ir izdevīgi lai Latvieši no Latvijas izbrauc un to vietā ieplūdināt cittautiešus,kam Latvija neko nenozīmē.No trim Baltijas valstīm ebreji ir izvēlējušies Latviju sev kā vājāko no visām trim Baltijas valstīm,kuru vieglāk sagrābt,paverdzināt,noindēt slimnīcās kuri nepakļaujas viņiem un izveidot par mazu izraēlu.Vai nezināt kas notiek ar Palestīnu,ko tie izraēlas slepkavas ar viņiem dara ???

 9. SC negrib apvienot iedzīvotājus zem latviešu valodas, kā tas ir šīs valsts preambulā, bet ilgāk uzturēt 2vas kopienas, kas viena otru nesaprot… Vēl viens labi redzams sliktais darbiņš ko SC dara!

 10. Šovinisti nerimstas un uz Muhosransku braukt netaisās- viņiem mazo krieveliju par katru cenu gribas panākt Latvijā!

 11. Izglitibu vari apgut kada valoda velies,bet valsts apmaksa un uztur tikai valsts skolas kur apmacibas notiek valsts valoda.Vai to nespej saprast sie pimenovi?

  • Viņiem viss ir skaidrs, bet labāk ir sanaidot sabiedrību, nevis dzīvot mierā…. Kā tad attaisnos savu uzturēšanos Latvijā, šie pimenovi, mamikini, ždanokas, plineri un citi….? Mazākumtautību jaunieši ļoti labprāt mācītos latviešu valodā. Vismaz tie, kuri saista savu nākotni ar mūsu valsti, bet okupantu atliekas, opīši un omītes, kuri principā nav iemācījušies latviski….. nūūū, tie ”cīnīsies” mūžīgi, paši nezin par ko. Uz tādiem jau nav vērts pat dusmoties, jo tie viņu pasākumi kļūst arvien smieklīgāki….

  • A mi toze platim nalogi! I eto gosudarstvo zivjot i na nashi denjgi toze!

   • Krievi nav vienīgā tauta kas šeit dzīvo un maksā nodokļus, bet neviens nečīkst, izņemot mūsu mūžīgi abižotos krieveļus, viņi ir grūtgalvīši kuri nav spējīgi gadiem iemācīties valodu.

   • Cik tavā dārgajā russijā ir cittautiešu skolas kuras tiek finansētas par valsts līdzekļiem, nevienas, kaut visas tautas kuras tur dzīvo maksā nodokļus.

    • Mnogo! Ochenj mnogo! Otkroj google i posmotri, budesh siljno udivljon rezuljtatom!

     • Kur par piemēru Maskavā ir latviešu , turku , ķīniešu , tatāru , uzbeku , kalmiku , mongoļu uc. skolas, nevienu neatradu.

     • Kur par piemēru Maskavā ir latviešu , turku , ķīniešu , tatāru , uzbeku , kalmiku , mongoļu uc. skolas, nevienu neatradu.

     • Kur par piemēru Maskavā ir latviešu , turku , ķīniešu , tatāru , uzbeku , kalmiku , mongoļu uc. skolas, nevienu neatradu.

Draugiem Facebook Twitter Google+