Apbrīno

AKKA/LAA peļņa pērn rekordliela – seši miljoni eiro. Kur to tērē? 16

Kur aiziet autortiesību aģentūras AKKA/LAA peļņa, kas pērn bijusi rekordliela – seši miljoni eiro? Cik no tās iegūst Latvijas mākslinieki un kuri ir lielākie ieguvēji; cik – ārzemnieki un – cik tērē pati AKKA/LAA?

Viens no “Kultūrzīmju” secinājumiem, to visu izpētot, ir pārsteidzošs – biezāks autoru pārstāvju maciņš absolūti nenozīmē, ka arī Latvijas radošie ļaudis saņemtu vairāk, un arī publiski pieejamie skaitļi liecina, ka tiešas proporcijas starp lietojumu un autoriem izmaksātajām atlīdzībām nav. “Atlīdzība ir tieši atkarīga no darbu izmantojuma biežuma un daudzveidības, nevis no tā, kāds autors tu esi,” teic AKKA/LAA pārstāve Ieva Kolmane.

Turklāt – lai arī kopējā par atlīdzībām pērn iekasētā summa ir iespaidīga, satraucošs ir rādītājs, ka teju puse no tās nemaz nepaliek Latvijā. Proti – no visas AKKA/LAA autoriem izmaksātās atlīdzības summas ievērojama daļa – 42 procenti – tiek nosūtīta ārvalstu autoru biedrībām.

Cik lielas summas Latvijas autori patiesībā saņem autortiesību maksājumos un, vai no tiem var izdzīvot? Kuras ārzemju aģentūras un izpildītāji ir tie, kas nosmeļ “krējumu”? Vai kopumā ir mazinājusies pret AKKA/LAA vērstā aizdomu un neuzticības aura no plašas sabiedrības un autoru puses?

Arī par to lasiet 2. augusta “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā

LA.lv