Latvijā
Sabiedrība

Simtgades populārākie meiteņu un zēnu vārdi Zemgalē 16


Lelles no izrādes “Ziemas pasaka”.
Lelles no izrādes “Ziemas pasaka”.
Publicitātes foto

Alise, Marta, Sofija un Emīlija ir pēdējos gados populārākie vārdi jaundzimušām meitenēm Zemgalē. Šie meiteņu vārdi bijuši populāri 20. un 30. gados, padomju laikos zaudējuši popularitāti un šobrīd atgriezušies vārdu modē. Populārāko vārdu piecinieku noslēdz vārds Paula, kas Zemgalē kļuva populārs ap 1995. gadu.

Savukārt pieci šobrīd populārākie zēnu vārdi Zemgalē ir Roberts, Markuss, Gustavs, Adrians un Ralfs. Roberts noturējies populārāko vārdu simtniekā gandrīz visus 100 gadus kopš 1918. gada ar desmit gadu pārrāvumu no 1970. līdz 1980. gadam.

Tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) izpētījusi vārdu popularitāti kopš 1918. gada, izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datus par atbilstošajā gadā dzimušo vārdiem.

Vīriešu vārdu topa 1. vietā 100 gadu laikā Zemgalē ir bijuši četri vārdi: Jānis, Markuss, Daniels un Roberts. Visilgstošākā un stabilākā Zemgalē ir Jāņa popularitāte, no 1918. līdz pat 2000. gadam ieņemot pirmo vietu – tieši tāpat kā visas Latvijas mērogā. Arī pēc 2000. gada Jānis ir bieži sastopams mazo zēnu vārds, un nav izkritis no pirmā desmitnieka. Daniela un Markusa popularitāte sākusies pēc 1995. gada, bet Roberts ieņēma augstu vietu arī 20. un 30. gados.

Zēnu vārdiem raksturīga stabilāka mode nekā meiteņu vārdiem. Kopš 1918. gada Zemgales 100 populārāko vārdu sarakstu nav pametuši: Jānis, Kārlis, Rolands, Andrejs, Juris, Edgars un Ēriks. No meiteņu vārdiem ar tādu stabilitāti var lepoties tikai Anna.

60. – 70. gados un 80. gadu sākumā populārākie zēnu vārdi Zemgalē bija: Jānis, Aivars, Andris, Juris, Viktors, Aigars, Māris, Aleksandrs, un Sergejs. 80. gadu beigās populārāko vārdu augstākajās vietās iepriekšminētos nomaina Edgars, Mārtiņš un Kaspars.

Sieviešu vārdu dažādība ir lielāka, tāpēc topa 1. vietā 100 gados Zemgalē ir bijuši daudzi vārdi: Anna, Velta, Aina, Dzintra, Anita, Inese, Sandra, Inga, Kristīne, Laura, Viktorija, Evelīna un Alise. Teju katrā piecgadē vai desmitgadē ir bijis savs populārākais sieviešu vārds.

Tagad vārdus savām meitām Zemgalē visbiežāk dod māmiņas, kuru vārds ir Inese, Sandra, Inga, Ilze, Anita, Svetlana, Dace, Iveta, Kristīne un Līga, tāpēc šie vārdi šobrīd nav pašu populārāko skaitā. Tomēr Līga un Kristīne vēl joprojām ir populārāko simtniekā, lai arī ne saraksta augšgalā.

No vissenākā Zemgales sieviešu vārdu pirmā desmitnieka kopš 1918. gada – Anna, Vilma, Milda, Zelma, Velta, Zenta, Alma, Elza, Olga un Erna – pēdējo gadu populārāko vārdu simtniekā ir tikai Elza un Anna. Vai tas būtu, pateicoties vecvecmāmiņām un vecmāmiņām vai populārajai animācijas filmai, to var tikai minēt.

Ikviens var izpētīt sava vārda popularitāti vardi.csb.gov.lv 100 gados Latvijā un tās reģionos. Ja vārda topā nav, šis vārds 100 gadu laikā kopš 1918. gada nav bijis populārāko 100 vārdu skaitā nevienā no Latvijas reģioniem.

LA.lv