Medības
Aprīkojums

Amerikānis – precīzs, uzticams un… par patīkamu cenu0


Munīciju, kas īpaši piemērota Eiropā ražotajiem ieročiem, var atpazīt pēc uzraksta uz kārbiņas “Hornady Custom International”.
Munīciju, kas īpaši piemērota Eiropā ražotajiem ieročiem, var atpazīt pēc uzraksta uz kārbiņas “Hornady Custom International”.
Foto: Indulis Burka

Precīza, uzticama munīcija, kas lieliski spēj apturēt medījumu. Protams, ikviens ražotājs cenšas ražot tieši tādu, izmantojot visdažādākos tehniskos risinājumus. Taču Latvijā ierindas mednieks izvēloties visbiežāk pievieno vēl kādu kritēriju – munīcijai jābūt samērā lētai. Un tieši šeit sākas lielākā problēma – jo mazākās partijās munīciju ražo, jo dārgāka tā mēdz būt galarezultātā.

Latvijas medniekiem nebūt nav svešs amerikāņu kompānijas Hornady vārds. Šīs kompānijas ražotā munīcija nopērkama jau vairāk nekā desmit gadus. Taču tikai divus gadus Latvijā tiek tirgota munīcija, kas īpaši piemērota Eiropā ražotajiem ieročiem. Šo munīciju var atpazīt pēc uzraksta uz kārbiņas: Hornady Custom International.

Kompānijas Hornady munīciju Latvijā izplata uzņēmums SIA “GMB”, kas medniekiem zināms ar veikaliem “Huberts”. Par to, kāpēc Amerikā ražotā munīcija ir lētāka, salīdzinot ar tepat Eiropā izgatavoto, un tās priekšrocībām, stāsta uzņēmuma īpašnieks Gatis Bināts.

Ģimenes uzņēmums

“Uzņēmums Hornady tieši šogad svin 70 gadu pastāvēšanas jubileju kā munīcijas ražotājs un ir ceturtais lielākais munīcijas ražotājs ASV aiz Remington, Federal un Winchester, neskatoties uz to, ka tas joprojām ir ģimenes uzņēmums un praktiski vienīgais neatkarīgais šāda veida uzņēmums pasaulē. Līdz šim Hornady orientējās lielākoties uz medību munīcijas ražošanu, taču šobrīd pievērsies arī militārām vajadzībām domātās munīcijas ražošanai.

Tāpat Hornady ļoti daudz iegulda munīcijas izpētē, radot ne tikai jaunus ložu veidus, bet arī jaunu munīciju. Liela daļa citu ražotāju savukārt pievērsušies jau sen – lielākoties vēl pagājušā gadsimta sākumā – radīto kalibru munīcijai. Interesanti, ka Hornady lodes pērk Norma, Federal, Sellier&Bellot un daudzi citi ražotāji un lādē savā munīcijā.

Hornady sortimentā ir visdažādākajām vajadzībām domātā munīcija. Gan medībām visos kontinentos, ievērojot šo medību specifiku, gan sportam un šaušanai īpaši tālās distancēs. Tāpat cenu amplitūda ir ļoti plaša. Piemēram, .223 Rem kalibram patrona maksā no 43 centiem līdz pusotram eiro atkarībā no lodes veida.

Savukārt Latvijā populārākajā kalibrā .30–06 Sprg munīcija maksā no 1,5 līdz 2,7 eiro par vienu patronu.Neatkarīgi no cenas munīcijai ir ļoti augsta kvalitāte. Tieši šī iemesla dēļ tā ir populāra ne tikai Amerikā, bet arī Eiropā un jo īpaši Vācijā.

Kā izvēlēties no plašā klāsta

Protams, katram medniekam ir savas vajadzības, saprašana un arī ticība konkrēta veida lodēm. Ir mednieki, kuri apgalvo, ka viņiem neko citu kā svina lodi nevajag. Citi pārliecināti, ka svina piedevas pie medījuma gaļas nebūt nav tās nepieciešamākās. Latvijā var atrast Hornady munīciju visiem mednieku lietotajiem populārākajiem kalibriem gan svina, gan bezsvina klāstā.

Svins…

Neatkarīgi no kalibra populārākā lode, ko izvēlas mednieki Latvijā, ir ar apzīmējumu SST (Super Shock TIP). Tā ir tradicionāla svina lode, kas veido lielu sēni, daļēji (par 50%) saglabājot savu svaru. Lodei ir InterLoc jostiņa – ierobežotājs, līdz kuram notiek lodes deformācija pēc trāpījuma. Tāpat lodei ir polimēra uzgalis, kas uzlabo ballistiku un veicina lodes atvēršanos pēc trāpījuma. Lode ir ļoti populāra arī Amerikā. To izmanto vidēju un lielāku dzīvnieku medībās. Latvijā – briežu, aļņu, mežacūku medībās.

Jārēķinās, ka, medījot mazākus dzīvniekus, lode radīs ievērojamus bojājumus, un rūpīgi jāizvēlas trāpījuma vieta. Lode ir tik šķīstoša, ka arī 200–300 metru distancē turpina strādāt un veiksmīgi apstādina dzīvnieku. Var izvēlēties arī lodes ar InterBond tehnoloģiju, kur svins pie lodes ārējā apvalka ir pielīmēts. Šīs lodes paredzēts izmantot medīšanai dažādās distancēs. Tāpat tās piemērotas arī mazākiem dzīvniekiem, lai medījumu trāpījuma vietā tik ļoti nesaārdītu. Protams, ir pieejamas arī lodes ar SoftPoint tehnoloģiju (svina lode ar svina uzgali).

Interesanta ir munīcija ar ELD-X lodi, kurai ir izcila precizitāte ar augstu ballistisko koeficientu, kas ir vislabākā savā klasē. Tā ir tehnoloģiski progresīva lode, aprīkota ar karstumizturīgu polimēra uzgali, kas padara to izcili precīzu un perfekti darbojas uz medījumu jebkurā distancē.

Tikai ar svina lodēm pieejama munīcijas sērija American Whitetail. Patronas maksā zem pusotra eiro par vienu patronu, un tā patīk teju visiem stobriem.

… un bezsvins

Savulaik InterBond lodes bija ļoti populāras, taču to slava sāka samazināties brīdī, kad sākās bezsvina munīcijas strauja attīstība. Bezsvina lode pēc trāpījuma atveras, tās svara zudums ir ļoti niecīgs, un, galu galā, lodes sastāvā nav svina. Tiesa, bezsvina munīcijai sākotnēji bija kāda būtiska problēma – šāda lode nespēja pilnvērtīgi apstādināt tālā distancē šautu medījumu.Hornady šo problēmu atrisinājis ar speciālu pulvera maisījumu, kas lodei piešķir līdz pat 60 metriem sekundē lielāku starta ātrumu salīdzinājumā ar standarta munīciju.

Līdz ar to arī pēc trāpījuma tālā distancē šoks ir pietiekami liels, lai dzīvnieku apstādinātu. Nevienam citam ražotājam pasaulē nav nekā līdzīga. Radot šādu munīciju, bija uzstādījums, ka tai jāspēj paveikt uzdevumu arī 300 metru un tālākā distancē.

Eiropas ražotāji cenšas niķelēt lodes, lai panāktu labāku slīdamību un trāpījumu stabilitāti. Taču niķelis ir ciets metāls, kas bojā stobru. Gan pulveris, ko sadarbībā ar Hornady ražo kompānija Hodgdon, gan munīcija tiek apzīmēta ar nosaukumu Superformance.

Jāņem gan vērā, ka lielāka lodes ātruma dēļ tā no stobra izlido ļoti ātri un Eiropā ražotiem ieročiem var zust precizitāte. Tas tādēļ, ka ASV tirgum domātajos ieročos stobrā visbiežāk ir sešas vītnes ar straujāku kāpi un lode iegriežas straujāk, līdz ar to tā tiek labāk stabilizēta un ir precīzāka. Eiropā ražotajiem ieročiem lielākoties ir četras vītnes ar lēzenāku kāpi.Šī iemesla dēļ Hornady ir radījis munīcijas sēriju Custom International, kas īpaši piemērota visiem Eiropā ražotajiem ieročiem.

Bezsvina segmentā munīcijā tiek izmantota lode ETX – Extreme Terminal Expansion (visbiežāk kalibriem .308 Win un .30–06 Sprg). Šī ir īpaša bezsvina lode ar noapaļotu galu. Tai ir ļoti augsta precizitāte, pēc trāpījuma tā atveras un rada pietiekami lielu šoku, vienlaikus īpaši nesaārdot trāpījuma vietu. Atsevišķos kalibros, piemēram, 7×64 un citos, tiek lietota arī GMX bezsvina lode ar polimēra uzgali. Protams, Custom International sērijā pieejama arī tradicionālā munīcija ar svina lodēm.

Interesanta ir arī sērija Outfitter. Niķelētās čaulās tiek lādēta GMX bezsvina lode, taču lādējums ir maigāks nekā Superformance sērijā. Kapsele un lodes sēžas vieta pārklāta ar speciālu laku, kas patronu pasargā īpaši grūtos apstākļos, lai tajā neiekļūtu mitrums. Ar šīm patronām kabatā droši var iet peldēties.

Arī gludstobram

Hornady piedāvā munīciju gludstobra ieročiem. Lodes gludstobra ieročiem ar vītni varētu interesēt gados jaunus medniekus, kuriem vēl nevar iegādāties vītņstobra ieroci. Ar šīm lodēm un atbilstošu ieroci var precīzi šaut pat 150 metru distancē. Pat pieredzējuši mednieki gados interesējas par šo iespēju.

Munīcijai ar ieroci jāsader

Lai iegūtu pēc iespējas augstākus rezultātus, munīcijai jāsader ar ieroci, no kura tā tiek izšauta. Līdz ar to vienas pareizās receptes munīcijas izvēlē nav. Izvēlēties sev piemērotāko risinājumu var tikai eksperimentu ceļā, izmēģinot munīciju šautuvē. Iespējams, munīcija, kas patīk medniekam, nepatīk viņa ierocim.”

Tests

• Lai pārliecinātos, kā Hornady munīcija strādā reālos apstākļos, izmēģināju to, 100 metru distancē šaujot mērķī ar nebūt ne tik jaunu karabīni Tikka M690 RH, kalibrs .30–06 Sprg. Pirmo izmēģināju Custom International munīciju ar ETX bezsvina lodi. Jau pirmais trāpījums desmitniekā ar aukstu stobru. Tūlīt pat nākamais turpat praktiski lode lodē. Tas apliecina tikai to, ka šī munīcija patiešām lieliski piemērota Eiropā ražotam ierocim.Izmēģināju arī Outfitter ar niķelēto čaulu un GMX bezsvina lodi. Arī šis rezultāts ir lielisks, taču starp trāpījumiem desmitniekā ir nepilns centimetrs. Protams, neesmu pieredzējis sporta šāvējs, un paša kļūdu izslēgt nevar. Tad pienāca kārta Superformance sērijai ar GMX bezsvina lodi.

Kaut arī lietoju VMAC klusinātāju, kas patīkami kompensē ne tikai šāviena troksni, bet arī atsitienu, sajūta, ka lode izlido no stobra ar daudz lielāku ātrumu, ir viennozīmīga – laide negaidīti sparīgi atspiežas pret plecu. Arī šie trāpījumi ir mērķa desmitniekā, taču nedaudz uz augšu un ar trīs četru centimetru atstarpi.Secinājums – precīza munīcija par ļoti patīkamu cenu, kas piemērota arī vidusmēra medniekam. Arī tad, ja nolemts izmantot bezsvina munīciju. Vienīgais nosacījums – jāizvēlas tā, kura ar ieroci sadzīvo vislabāk.

LA.lv
LD
Linda Dombrovska
Medības
Cimdi darbam ar medījumu – gan drošāk, gan ērtāk
3 dienas
Kate Šterna
Medības
Buka akniņas ar “Dzintara” siera mērci
3 dienas
ME
Medības
Medības
Jūrkalnē sestdien notiks festivāls makšķerēšanā no jūras krasta 1
4 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pašvaldībām 7 gadu laikā attīstībai sola gandrīz divus miljardus eiro 3
3 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Liela zivs mazā dīķī! Saruna ar Latvijas restorānu karali Mārtiņu Rītiņu
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu pusdienas Rēzeknē par pusotru miljonu eiro 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Sestdienas rītā Āgenskalnā deg mikroautobuss
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Merzļikinam krietni labāka otrā NHL spēle, tomēr atkal zaudējums
1 stunda