×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. augusts, 2013
Drukāt

Antifolka dīva – Regīna Spektore


ReklāmfotoReklāmfoto

Pirmo reizi Latvijā koncertēs ASV dziedātāja un pianiste Regīna Spektore. 5. augustā koncertzālē “Palladium” pasaulslavenā māksliniece sniegs koncertu Eiropas vasaras turnejas ietvaros.


 

Regīna Spektore, lai arī Latvijā ierodas no aizokeāna, patiesībā ir 80. gadu padomju bērns Regīna Iļjiņična Spektore, dzimusi Maskavā krievu ebreju ģimenē. Mamma, mūzikas pasniedzēja, palīdzējusi viņai apgūt klavierspēli – Regīna izaugusi, klausoties klasisko mūziku, tomēr viņu dziļi ietekmējuši slavenie krievu bardi – gan Vladimira Visocka, gan Bulata Okudžavas daiļrade. Ar tēva palīdzību dzelzs priekškaru šķērsoja arī “The Beatles”, “Queen” un citi kaitīgie Rietumu ieraksti.

“Perestroikas” laikā ģimene pamatīgi apsvēra emigrācijas jautājumu – viņus kavēja tieši Regīnas uzsāktā nopietnā klavierspēles skola, taču galu galā viņi tomēr devās uz Austriju un Itāliju, vēlāk – uz ASV, kur nopietni turpināja klavierspēles mācības, tomēr paralēli klasiskajai mūzikai interesējās arī par rokmūziku, hiphopu un pankroku. Kādā ceļojumā meitene atklāja, ka pašas sacerētās dziesmas piesaista klausītāju uzmanību un nolēma iemēģināt roku šajā žanrā, paralēli spoži pabeidzot mūzikas augstskolas kompozīcijas nodaļu.

Jaunā mūziķe aktīvi pievērsās muzicēšanai un komponēšanai. Pēc pirmajiem pašas izdotajiem ierakstiem un neatlaidīgas koncertēšanas dažādajos Ņujorkas klubos un pasākumos plašāku publikas interesi Spektore piesaistīja pēc “The Strokes” koncerttūres iesildīšanas, kam sekoja arī dalība “Kings of Leon” un “Keane” koncertos.

Pēc vairākiem izpārdotiem solokoncertiem mūziķes trešais albums “Soviet Kitch” (2004) tika izdots ar “Sire Records” ierakstu studijas atbalstu. Aizraujošie skaņdarbi no Spektores desmitiem tūkstošu pārdotajiem albumiem tikuši izmantoti reklāmās, seriālos un filmās, tostarp “Grejas anatomijā”.

Spektore uzstājusies ne tikai pasaules lielākajos mūzikas festivālos, bet arī piedalījusies nozīmīgākajos ASV televīzijas šovos, kā arī muzicējusi Baltā nama Ziemassvētku ballē un neskaitāmos labdarības pasākumos.

Mūziķes daiļradē apvienojas popmūzika, džezs, pankroks, klasiskā mūzika, hiphops, kā arī amerikāņu un krievu folkmūzikas elementi. Pašlaik Spektori uzskata par vienu no spožākajām pasaules alternatīvās un anti-folka skatuves māksliniecēm, kuru nereti pielīdzina alternatīvajām dīvām Torijai Eimosai un Keitai Bušai. Spektores klavieru balādes “Fidelity”, “Samson”, “Eet” iekarojušas gan pasaules mūzikas topu virsotnes, gan klausītāju sirdis. Mūzikas izdevums “Rolling Stone” raksturo Spektores jaunāko, pērn iznākušo albumu “What We Saw from the Cheap Seats” (“Ko redzējām no lētajām sēdvietām”) kā mūziķes iespējams visu laiku labāko ierakstu. Pašlaik raidstacijas apceļo singls “You’ve Got Time”.

Arī Krievijas laiks šobrīd 33 gadus vecās Regīnas dzīvē tomēr nav pagaisis bez pēdām. Dziedātāja tekoši runā krievu un ebreju valodā, un ir atzinusi, ka krievu kultūra dzinusi viņā spēcīgas saknes. Ne velti viņas dziesmā “Après Moi” citēta dzejnieka Borisa Pasternaka poēma.

VARBŪT NODER

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: Ls 24 – 50.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+