×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. marts, 2013
Drukāt

Apkure Rīgā kļūst “zaļāka”

Foto - LETAFoto - LETA

Pagājušajā nedēļā svinīgā ceremonijā AS “Rīgas siltums” (“RS”) atklāja siltumcentrāles (SC) “Ziepniekkalns” biokurināmā koģenerācijas staciju Rīgā, kas ir lielākā un modernākā šāda veida stacija Latvijā. 


Līdz šim kā pamatkurināmais siltumcentrālē “Ziepniekkalns” tika izmantota dabas gāze, taču no pagājušās nedēļas tajā sāka izmantot arī koka šķeldu, kas ir ne tikai lētāks, bet arī videi draudzīgāks resurss. Plānots, ka maija beigās “RS” ekspluatācijā nodos otru biokurināmā koģenerācijas staciju siltumcentrālē “Zasulauks”, kuras kopā jau ar darbojošos SC varētu samazināt tarifu par 3% no esošās cenas. Priekšlikums par siltuma tarifa cenas izmaiņām jau esot iesniegts Sabiedriskajā pakalpojumu regulatorā un gadījumā, ja tas tiks apstiprināts, reālas izmaiņas gaidāmas maijā.

AS “Rīgas siltums” valdes priekšsēdētājs Normunds Talcs uzsvēra, ka “viss tiek darīts, lai siltumenerģija mūsu galapatērētājam rīdziniekam būtu lētāka”, jo šīs sezonas rēķini pilsētas iedzīvotājiem ir bijuši liels trieciens.

Tam pievienojās arī Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks, izsakot pateicību “RS” par aktīvo darbību tarifu samazināšanā: “Mēs esam vitāli ieinteresēti, lai būtu izdarīts maksimāli viss iespējamais tarifu samazināšanai. Tā ir laba zīme Rīgai, jo pašlaik šis ir viens no asāk apspriestajiem jautājumiem gan valsts, gan pašvaldības līmenī.”

Tarifa izmaiņas notiks uz kurināmā izmaksu samazināšanu – cenas starpība starp šķeldu un dabas gāzi ir apmēram viena trešdaļa. Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs un AS “Rīgas siltums” padomes priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko uzsvēra, ka, izveidojot šo staciju, “RS” izpilda divas svarīgas prasības – politiskas un ekonomiskas. “Mēs mazinām valsts atkarību no dabas gāzes un izmantojam vietējo produktu,” jo šķelda ir iepirkta tikai no vietējiem ražotājiem. Pateicoties modernajām tehnoloģijām, siltumcentrālē “Ziepniekkalns” var izmantot dažādas kvalitātes šķeldu, kas būtiski samazina izmaksas. Katru gadu “RS” organizē konkursu, kurā izvēlas šķeldas piegādātāju, un, kā norādīja padomes priekšsēdētājs, parasti šajos konkursos piedalās divas lielākās Latvijas firmas, kas darbojas kokmateriālu jomā, – tā ir SIA “Pata AB” (pašreizējie šķeldas piegādātāji “RS”) un AS “Latvijas finieris”. “Šajā biznesā galvenie ir loģistikas un transportēšanas izdevumi, tāpēc ir tikai likumsakarīgi šķeldu pirkt no vietējā ražotāja,” norāda V. Stepaņenko.

Nākotnē ar šķeldas ieguvi varētu būt problēmas un tā kļūs par tādu pašu atkarību kā dabas gāze, jo “šobrīd šis ir visizdevīgākais un zaļākais kurināšanas veids, taču šķeldas piegādātāji ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi”, prognozē V. Stepaņenko.

Tomēr, neskatoties uz iespējamajiem šķēršļiem nākotnē, “RS” grib draudzēties ar zaļo enerģiju tik tālu, cik tas ir ekonomiski pamatoti un palīdz samazināt tarifus.

“Ziepniekkalna” biokurināmā koģenerācijas stacijas siltuma jauda ir 220 MW un elektriskā jauda līdz 4 MW. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, stacijā ir uzstādītas modernākās dūmgāzes attīrīšanas iekārtas, pateicoties kurām atmosfērā būtībā nonāk tikai tvaiks. Tāpat lielākā daļa procesu notiek automātiski, kas ievērojami palielina siltuma centra drošību, tādējādi cilvēka iejaukšanās tiek samazināta līdz minimumam.

Kā pastāstīja V. Stepaņenko, “RS” lielu daļu no uzņēmuma peļņas iegulda tālākai attīstībai, tāpēc viņi plāno izstrādāt projektu vēl vienai biokurināmā koģenerācijas stacijai Daugavgrīvā, taču tā realizācija ir atkarīga no akcionāru lēmuma. Kārtējā akcionāru sapulce ir paredzēta šā gada 18. martā.

 

Fakti

* Projekta kopējās izmaksas bija 11 miljoni latu, no kuriem 3,5 miljoni latu ir Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējums.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+