Foto – www.andriskozlovskis.lv

Aprīļa spogulī – koriandrs 0

Saules spožumā pat negribot nākas pamanīt, ka seja kļuvusi pelēka, roku āda – sasprēgājusi. Acis ir dvēseles, bet āda – gremošanas spogulis, tāpēc jāsaprot: pēc garās ziemas tā lūdz papildu uzmanību, un garšvielas te var palīdzēt. Īpaša vieta – koriandram jeb kinzai.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Esam atšķirīgi, arī āda katram citāda, tomēr pēc tās īpašībām nosacīti piederam kādai no trim grupām. Plānākajai – vātas (vēja) tipa ādai raksturīga nosliece uz sausumu un raupjumu, saulē tā vienmērīgi iedeg un ātri veido grumbiņas. Neregulāras maltītes, sauss, auksts ēdiens un ledaini dzērieni padara ādu līdzīgu sausiņam, kuru var labot pamērcēšana siltā eļļā – gan no iekšpuses, gan ārpuses. Šī problēma īpaši aktuāla pēc ziemas mēnešiem.

Karstā, vasaras raibumiem bagātīgā pitas (uguns) tipa āda ir ļoti jutīga – uz pārmaiņām reaģē ar ekzēmu, pinnēm, saulē strauji apdeg. Šīs izpausmes pastiprina kafija un alkohols, arī gaļas lietošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselīgi gluda un vēsa āda, bieza kā brezents, nereti ar taukainu spīdumu un tendenci uz tūsku ir kaphas (zemes) tipam.

 

Vējš, Uguns un Zeme – no iekšpuses un ārā

Ādas veselīgumu vairāk nosaka nevis dārgi skaistumkopšanas krēmi, bet sabalansēts uzturs un izvairīšanās no stresa – tas uz visiem tipiem attiecas vienādi. Tomēr ir daži nosacījumi, kas jāielāgo tikai par savējo.

* Vātas tipa ādai īpaši svarīga ir eļļošana.

Iekšķīgi – pārtikā lietojot kvalitatīvas eļļas un gī sviestu, kā arī bagātinot maltītes ar safrānu, krustnagliņām, kardamonu, diļļu un bazilika zaļumiem. Auksti dzērieni ādu vēsina un kaltē, tāpēc labāks ir silts ingverūdens.

Ārējai eļļošanai pirms rīta dušas visu ķermeni ieziež ar mandeļu vai sezama eļļu, bet krēma vietā – attīrošas maskas ar auzu miltiem, mandeļu pulveri vai malta sieramoliņa maisījums ar saldo krējumu vai alvejas putriņu.

* Pitai gremošanas uzlabošanai ieteicama atvēsinošu un rūgtu garšvielu piedeva ēdienam.

Tam noder kurkuma, koriandrs, baziliks, arī krūzmētra vai kardamona sēklu tēja.

Pirms dušas ādas barošanai piemērota kokosriekstu eļļa vai gī sviests, taču vislabākā ir safrāna eļļa, ja vien to var atļauties.

Uzturoties saulē, pitas ādai noder kardamona tējas un rožūdens maisījuma apspricējums, bet apsārtuma novēršanai, ja gadījies pārsauļoties, – mālu vai biezpiena komprese ar kādu vēsinošu garšaugu piedevu.

Reklāma
Reklāma

* Kaphas ādai ļoti piemērota ir sauso produktu, piemēram, zirņu miltu, iemasēšana ādā vai intensīva norīvēšana ar dvieli vai dabiska materiāla cimdiņiem.

Pārējiem tipiem no tā jāuzmanās, savukārt kaphas ādai nav nepieciešama eļļošana.

Gremošanas uzlabošanai kaphām der viss asais un rūgtais – pipari, ingvers, čili, bet pavasarī jāizmanto svaigie labumi – saujām jāloka iekšā viss zaļais, kas spraucas no zemes.

 

Pret pumpām un aukstām kājām

* Kājām vienmēr jābūt siltumā, bet vātas un kaphas tipiem tās bieži salst. Tad noder pašu gatavots kāju sildītājs.

Tam vajadzīgi 500 mililitri saulespuķu eļļas, 2–4 svaigi, sīki sagriezti čili pipari, 50 grami sasmalcinātas ingvera saknes, 50 grami tikko maltu melno piparu, 50 grami sinepju miltu vai saberztu sinepju sēklu. Visu saber stikla traukā, to liek ūdens peldē un uz mazas uguns stundu karsē. Nokāš, glabā vēsumā. Pirms gulētiešanas ierīvē kājas (pēc tam jānomazgā rokas, lai neieberztu šķidrumu acīs). Šāds maisījums veicina arī sīko plaisiņu vai brūcīšu dzīšanu pēdās.

* Ja ir pinnes, īpaši pusaudžiem, mēdz teikt: netīras asinis – viss sliktais, kas iekšā, izsitas uz ādas. Pazīstamākie ādas dziednieki ir fenhelis, anīss, ķimenes, kumelīšu ziedi, nātres, kurkuma, safrāns, lakrica. Ja to pievienošana ēdienam nepalīdz, der pašgatavotas maskas.

* Lakricas saknes pulvera un kurkumas maisījums (1:1).

* Zirņu miltu un grauzdētu sieramoliņa sēklu pulvera maisījums (1:1).

* Koriandra pulvera un pulverizētas kalmes saknes maisījums (1:1).

Izvēlēto pulveru maisījumu sajauc ar balto jogurtu vai alvejas sulu. Patur uz ādas 15 minūtes, noskalo ar siltu ūdeni.

Lai efekts būtu labāks, jāvairās no skāba ēdiena, jāierobežo cukura, alkohola un kafijas lietošana, jāatsakās no asām garšvielām, atstājot tikai kurkumu – pa pustējkarotei divreiz dienā pirms ēšanas, uzdzerot siltu ūdeni.

* Pret nātreni palīdz kurkumas, ingvera un adžvana maisījums – pēc ēšanas 3 reizes dienā ieņem pa pustējkarotei.

* Jostas rozes skartās vietas apziež ar sinepju eļļu, uzkaisa kurkumas pulveri, pēc pusstundas nomazgā; turpina 3 līdz 4 dienas, kamēr iekaisums mazinās.

 

Nekāda blakšu zāle – gardais koriandrs

Koriandram (kinzai) ir rūgti sīva, salda un vienlaikus asa garša. Lietojamas gan sēklas un to pulveris, gan svaiga vai kaltēta zaļā daļa. Vienlīdz labs visiem ādas tipiem. Sēkliņas – karsējošas, turpretī zaļā daļa – atvēsinoša.

Koriandram piemīt daudzpusīga dziednieciska iedarbība. Tas uzlabo gremošanu, novērš gāzu krāšanos, palīdz neitralizēt organismā uzkrājušos toksīnus, der pret caureju un parazītiem. Uzskata, ka tas veicina garīgu izaugsmi un vairo iekšējo starojumu.

* Koriandra sēklu un lakricas saknes novārījums palīdz izvadīt no bronhiem gļotas.

* Sēkliņu tēja der elpceļu iekaisuma novēršanai, palīdz atindēt organismu no piesārņojuma ar smagajiem metāliem, lietojama arī reimatisma un podagras sāpju gadījumā.

* Koriandrs ar karstu pienu tonizējoši iedarbojas uz smadzeņu darbību, uzlabo koncentrēšanās spējas, kliedē bailes, der pret galvassāpēm.

* Novārījums (tējkarote sēklu uz glāzi ūdens) ir noderīgs acu skalošanai konjunktivīta gadījumā.

* Koriandra un kardamona sēkliņu novārījums (pa pustējkarotei abēju sēklu uz glāzi ūdens, vāra 15 minūtes), kam pievienots rožūdens, ir labs izsmidzināms līdzeklis iekaisušas ādas atveldzēšanai.

* Pret vēdera pūšanos un pilnuma sajūtu pakrūtē, hemoroīdiem, arī vēdera vīrusa un koliku gadījumā – tēja vai siltā ūdenī iemaisīta pustējkarote sēklu pulvera.

* Sliktas elpas tūlītējai kliedēšanai, ādas iekaisuma un stomatīta seku mazināšanai vajag skalot muti ar 15–20 minūtes gatavotu sēklu novārījumu.

* Sēklu novārījums – nomierinoša piedeva vannas ūdenim, lai mazinātu alerģisku ādas reakciju.

* Pie visiem pavasara salātiem – pēc iespējas vairāk svaiga koriandra! Tiem, kuriem šī auga garša asociējas ar blaktīm, jāpievieno vairāk citu zaļumu un jāpaciešas – koriandrs prot sevī iemīlināt.

* Vitamīnu pīlings ādas veselībai.

Ņem pa 50 gramiem svaigu koriandra zaļumu, piparmētru, eikalipta un rozmarīna lapu, 1 ēdamkaroti tikko maltu melno piparu, 2 citronu miziņas, 300 mililitrus olīveļļas, 400 gramus jūras sāls, 4 tējkarotes C vitamīna (askorbīnskābes) pulvera.

Zaļumus sīki sasmalcina, ber katliņā un pārlej ar eļļu. Uz nelielas uguns maisot uzkarsē līdz vārīšanai, padzesē, cauri marlītei nospaida. Pievieno atsevišķā trauciņā sajaukto sāls un C vitamīna pulveri, samaisa, pilda trauciņos glabāšanai, pirms aizvākošanas uzliekot dažas citrona miziņas un eikalipta lapiņas.

Šo skrubi var papildināt ar pavasarīgām sastāvdaļām, piemēram, bērzu, ievu vai liepu pumpuriem. Tas lietojams uz mitras ādas dušā, vannā vai pirtī.

 

Svarīgi zināt

◆ Eļļa izvelk no ādas toksīnus, tāpēc ķermeņa ieeļļošanu vēlams veikt pirms rīta dušas, lai visu lieko varētu noskalot.

◆ Koriandra sēklas nevajadzētu lietot vairāk par 3 gramiem diennaktī.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.