Kultūra
Latvijā

Aprīļa vidū koncertzālē “Gors” ieskandinās ērģeles2

Publicitātes foto

Aprīļa vidū, pateicoties no Rēzeknes nākušās, pasaules slavu ieguvušās ērģelnieces Ivetas Apkalnas neatlaidībai, Latgales vēstniecība “Gors” ar ekskluzīvu digitālo ērģeļu ieskandināšanas koncertu pavērs jaunas iespējas vokāli instrumentālo skaņdarbu iestudēšanai Latvijā, vēsta koncertzāles pārstāvji.

Kā atzīst Iveta Apkalna, mūsdienās vairs nav nevienas koncertzāles-jaunbūves, kurā netiktu domāts par ērģeļu būvniecību, jo šis instruments ir ļoti nozīmīga skatuves un koncerta sastāvdaļa. Līdz ar jauno ērģeļu ieskandināšanu Latgales vēstniecībā “Gors” arī Latvija beidzot iegūs pirmo koncertskatuvi, kurā apvienota orķestra skatuve un ērģeles.

2013. gada Latgales vēstniecības “Gors” atklāšanas pasākums I. Apkalnai raisījis jautājumu par koncertzāles tālāko attīstību, un ērģeļu nepieciešamība šķitis loģisks turpinājums. Jaunu ērģeļu būvniecības projekts ir tik dārgs, ka par vislabāko alternatīvu atzīts ir izvēlētas digitālās ērģeles –Nīderlandes digitālo ērģeļu būvniecības uzņēmuma “Johannus” instruments “Johannus Ecclesia”. Ērģelniece atzīmē, ka digitālās ērģeles nozīmē – skaņa tiek radīta digitāli. Ērģeļu stabuļu skanējums ierakstīts elektroniskajā formātā pašā instrumentā, kas paredz skaņas kvalitātes nemainīšanos. Tāpat nemainīga paliek arī paša ērģelnieka pieskāriena sajūta, turklāt publikai ir iespēja redzēt, no kā sastāv ērģeles: ne tikai no vienas, bet trim klaviatūrām, sola un visa pārējā, ko ierasts redzēt ērģeļu balkonā jeb luftā.

Lai arī jaunās ērģeles juridiski piederēs Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolai, to mājvieta būs Latgales vēstniecībā “Gors”. Jaunā instrumenta atrašanās koncertzālē pēc I. Apkalnas domām pavērs ne vien plašas repertuāra iespējas, bet būs ļoti svarīga pieredze jaunajiem ērģelniekiem, kuri varēs trenēt un rādīt praksē studiju procesā apgūto.

Jaunā aptuveni 27 000 eiro vērtā instrumenta iegāde pavērs Latvijā jaunas līdz šim varbūt nebijušas iespējas vokāli instrumentālo skaņdarbu iestudēšanai. Tāpat jaunais instruments nākotnē radīs plašākas iespējas rīkot starptautiskus pasākumus, ērģeļu festivālu, rīkot pasākumus, kurā būtu iesaistīts orķestris un ērģeles vai ērģeles un koris – dažādās kombinācijās. Akadēmiskās mūzikas iespējamības loks līdz ar šo notikumu tiks ievērojami paplašināts.

Pasaulslavenajai ērģelniecei jaunā instrumenta ieskandināšana būs saviļņojošs notikums. 15. aprīļa koncertā ērģelniece spēlēs gan solo, gan kopā ar Rēzeknē jau labi iepazīto kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”. Apkalna cer, ka šim notikumam sekos vēl daudzi koncerti gan ar jaunu, gan vidējās, gan vecākās paaudzes ērģelnieku piedalīšanos.

Biļetes uz koncertu var iegādāties “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās visā Latvijā. Koncerts tiks translēts Latvijas Radio trešajā programmā “Klasika”.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
Imants Lancmanis: “Brīnos, ka uz simtgadi nebija programmas, kas atbrīvotu Latviju no padomju graustiem.” 1
6 stundas
EV
EVIJA VEIDE
Kultūra
Ceļazīme uz Frankfurti. Ko tas nozīmē un kādēļ tas būtu svarīgi?
7 stundas
IR
IEVA RODIŅA
Kultūra
Kas mums Krievija, un kas mēs tai? Ieva Rodiņa vērtē izrādi “Finlandizācija”
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Atlaista visa “Rīgas kartes” valde
34 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Finanšu izlūkošanas dienests iesaldē 212,5 miljonus eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Rastorgujevs pārtraucis sadarbību ar slaveno norvēģi Andresenu
30 minūtes
Barbara Ālīte
Dabā
Ceturtdien valsts austrumos gaidāms vēsāks, rietumos – siltāks laiks
1 stunda
MK
Mārtiņš Kalaus
Ekonomika
Par “Dzintara” darbiniekiem nav veiktas sociālās iemaksas. Nodokļu parāds valstij divkāršojies
1 stunda